Advert

“Kız Kardeşim Projesi” heyecan veriyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, “Kız Kardeşim Projesi” kapsamında kırsal alanda yaşayan ve kendi imkanlarıyla üretim yapan kadınlara yönelik eğitim seferberliği başlattı. Proje kapsamındaki eğitimlerin yedincisi, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece’nin katılımıyla Afyonkarahisar’da gerçekleştirildi

“Kız Kardeşim Projesi” heyecan veriyor
“Kız Kardeşim Projesi” heyecan veriyor Admin
Bu içerik 136 kez okundu.

Kırsal alanda yaşayan ve kendi imkanlarıyla üretim yapan kadınlara yönelik başlatılan eğitim seferberliği kapsamında toplam 10 ilde düzenlenecek bin kadın girişimciye ulaşılması hedefleniyor. 10 İl arasında Afyonkarahisar’da bulunuyor. Afyonkarahisar Tarım ve Orman İl Müdürlüğünde düzenlenen programa AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven, Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek eşi Sümeyra Çiçek, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Tarım ve Orman Bakanlığı bürokratları, kurum müdürleri, kadın kooperatifleri üyeler ile kadın girişimciler katıldı.

ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLIYOR

Programın açılış konuşmasını yapan Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Acar, Afyonkarahisar’ın hem tarımsal hem de hayvancılıkta Türkiye’nin önde gelen illerinden bir tanesi olduğunu ifade etti. Afyonkarahisar’ın ülke ekonomisine ciddi katkılar sağladığını belirten Acar, “Yaklaşık 5 milyon 3 bin dekar tarım arazisinde üretim yapılmaktadır” dedi.

KANATLI HAYVAN SAYIMIZ 18 MİLYON

Şeker pancarından hububata kadar birçok alanda üretim yapıldığını hatırlatan Acar, “Haşhaştan, kiraza, vişneye kadar Afyonkarahisar farklı bir üretim merkezidir. 340 bin büyükbaş, 1 milyon 350 bin küçükbaş ve 18 milyon kanatlı hayvan sayımızla Türkiye’nin yumurta ihtiyacını Afyonkarahisar karşılıyor” diye konuştu.

KENDİ AYAKLARIM ÜZERİNDE DURUYORUM

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı İdari İşler ve Koordinasyon Daire Başkanı Mehmet Ergün de, “Kız Kardeşim Projesi” hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Sinanpaşa Kadın Kooperatifleri Başkanı Dilek Kutlu ise, kendisinin ayakları üzerinde duran bir Türk kadını olduğunu söyleyerek, “Yaşadığım ilçede günlük hayatımı devam ettirirken aynı zamanda tavukçuluk ve yumurtacılık yapıyorum. Ailemize ait tarım alanlarında bezelyeden, mısıra envai çeşit sebzeler yetiştiriyorum” dedi.

BENİ CESARETLENDİRDİ

Sinanpaşalı ve Afyonkarahisar’lı kadınlar ile birlikte tek yürek olduklarını ifade eden Kutlu, “Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek ve eşi Sümeyra Çiçek’in emekleri ile 25 Kadın Kültür Evi katılımcısı 16 Kadın Kooperatifinden olan Sinanpaşa Kadın Kooperatifinin başkanıyım. Kooperatifimiz kurulduğunda yüklenen sorumluluk ilk başta beni korkutsa da büyük bir gurubun temsilcisi olmak beni cesaretlendirdi” diye konuştu.

HER ALANDA KADINLARIMIZ VAR

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven de, “Kız Kardeşim” Projesinin kadınlar için çok önemli çalışma ve eğitimler olduğunu söyleyerek, “Pazarlamadan finansmana ve reklama kadar güzel bir eğitim olacak. Toplumun her kesiminde kadının emeğini görüyoruz. Hayvancılıktan tarıma, halı dokumacılıktan her alanda sizler varsınız” dedi.

AFYON ENDER İLLERDEN BİRTANESİ

Afyonkarahisar’ın en ender illerden bir tanesi olduğunu belirten Yurdunuseven, “Kirazdan buğday üretimine, haşhaşından kaymağına kadar çok önemli tarımsal üretimler üretilmektedir. Bu üretiminin tamamında neredeyse kadınlarımızın eli ve emeği var. İnşallah bugün yapılan toplantının güzel bir çalışması olacak” ifadelerini kullandı.

VALİ ÇİÇEK GÜZEL BİR ÇALIŞMAYA İMZA ATTI

Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek’in önderliğinde güzel bir çalışmaya imza atıldığını vurgulayan Yurdunuseven, “Kadın Kültür Evleri ve akabinde Kadın Kooperatifleşmesi noktasında güzel bir çalışmaya imza atıldı. Burada kadınlarımızın emeğinin karşılığının alması gerekiyor. Bunun içinde ürünlerimizi albikere.com’da satıyoruz. Albikere.com  Afyonkarahisar’ımızın bir markasıdır. Tüm ürünlerimizde burada bulunuyor” dedi.

YENİ ÜRÜNLER GETİRMELİYİZ

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, Türkiye’nin üretmek gibi bir sorunun olmadığını belirterek, “85 milyon artı 5 milyon misafir ile toplam 90 milyonu beslediğimiz gibi bir 90 milyonu daha besleriz. Afyonkarahisar tarım ve hayvancılık konusunda  inanılmaz bir potansiyele sahip. İnşallah daha da bunu geliştirip, yeni ürünler getirmeliyiz” dedi.

HAŞHAŞ BU YIL KAR GETİRDİ

Haşhaş’ın bu yıl çok kar getirdiğini ifade eden Özkaya, “Şimdi çiftçimiz çıkıp haşhaş kotamızı artırın daha fazla ekim yapalım diyecekler. Bir başka yere gideceğiz patates ekelim diyecekler. Afyonkarahisar Valimiz Gökmen Çiçek ile oturup konuştuğumuzda Kadın Kooperatiflerimiz 17 tane oldu. İnşallah bunlar bir Kadın Kooperatifi Üst Birliği kurmamız gerektiği kanaatindeyim” diye konuştu.

PROJE HEYECAN VERİYOR

Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek’te “Kız Kardeşim Projesi” isminin duyulduğunda büyük bir heyecan verdiğini vurgulayarak, “Kız kardeş ismi bizde o kadar sıcak ve samimi ki, bizde kız kardeş evin en nazlısı ve değerlisidir. Dolayısıyla ismiyle bile projenin sizi anlatıyor. “Kız Kardeşim Projesinin özellikle 10 il içerisine Afyonkarahisar’ı aldığınız için teşekkür ediyorum” dedi.

AFYONLU KADINLAR İNANILMAZ İŞLER BAŞARDI

Afyonkarahisar’da kadınların inanılmaz işler başardığını vurgulayan Vali Çiçek, “Birlik ve beraberlik içerisinde çok güzel bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Bu yüzden Afyonkarahisar’ın bu proje içerisinde olması lazımdı. Bu yüzden bu projenin içerisinde yer aldığı Bakanlığımıza sonsuz teşekkür ediyorum” diye konuştu.

BİLGİLERİNİZE İHTİYACIMIZ VAR

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece’ye projede anlattıklarına çok ihtiyaçları olduğunu söyleyen Vali Çiçek, “Bazen para buluyorsunuz, kaynak buluyorsunuz ama teknik destek noktasında bunlara ihtiyacımız var. Bu yüzden Bakan Yardımcımız Ayşe Ayşin Işıkgece’yi Kadın Kültür Evlerimizde bir söyleşi gerçekleştirmenizi istiyoruz tabiî ki kabul ederseniz” dedi. >>GÖKHAN KOCAASLAN

@tarımveormanbakanlığı #ayşeayşinışıkgece #gökmençiçek #aliözkaya #kadınkültürevleri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Odak Gazetesini inceledi
Odak Gazetesini inceledi
BAŞKAN ULUÇAY’DAN MEVLİD KANDİLİ MESAJI
BAŞKAN ULUÇAY’DAN MEVLİD KANDİLİ MESAJI