Gelecek sensin

Afyon Kocatepe Üniversitesi ev sahipliğinde Türkiye İç Denetim Enstitüsü ve Muhasebe Öğretim Üyeleri Bilim ve Dayanışma Vakfı (MÖDAV) iş birliğinde “Gelecek Zirvesi 2021” programı “Gelecek Sensin… İleri!” teması ile düzenlendi

Gelecek sensin
Gelecek sensin Admin
Bu içerik 66 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Zoom üzerinden çevrim içi olarak düzenlenen programa AKÜ Gelecek Araştırmaları-Stratejileri Geliştirme ve Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. İ. Sedat Büyüksağiş, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Altıntaş, TİDE Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Yurdalan, MÖDAV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nuran Cömert, Fütüristler Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aykut ile birlikte ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

GELECEK ZİRVESİ, 4. KEZ YAPILIYOR

Programın açış konuşmasını yapan TİDE Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Yurdalan, pandemi koşulları nedeniyle etkinliği çevrim içi olarak yapmak zorunda kaldıklarını söyledi. Yurdalan,“Türkiye İç Denetim Enstitüsü olarak ilkini 2015 yılında Çanakkale’de, ikincisini 2017 yılında Sakarya’da üçüncüsünü ise 2019 yılında Samsun’da düzenlediğimiz TİDE Gelecek Okulu-Gelecek Zirvesinin dördüncüsünü, Cumhuriyetimizin kurucusu Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Büyük Taarruzu başlattığı Kocatepe’nin sınırları içinde olduğu Afyonkarahisar‘da “Gelecek Sensin… İleri!” teması ile yapıyoruz” diye konuştu.

FÜTÜRİZM BİR BİLİM HALİNE GELDİ

AKÜ Gelecek Araştırmaları-Stratejileri Geliştirme ve Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. İ. Sedat Büyüksağiş ise “Gelecekten Sorumluyuz” başlıklı sunumunda fütürizmin gelecekçilik ve gelecek çalışmaları ismini aldığını belirtti. Fütürizmin bir bilim haline geldiğini, bazı üniversitelerin anabilim dalı olarak eğitim öğretim verdiğini aktaran Büyüksağiş, “Bizim gibi bazı araştırma merkezlerinde de bunun gibi çalışmalar yürütülmektedir. Fütürizm; geçmişteki ve bugünkü ekonomik, teknolojik, sosyolojik eğilimlerin gelecekte ne gibi akımlara yol açacağını, ortadan uzun vadeye kadar gelecekte ne olacağını araştırmaya çalışan bir bilim dalıdır. Bizler bilimsel temel üzerinde gelecekte neler olabileceğini, geçmişteki bilgi birikimi ve bugünkü teknolojik bilgilerle bir projeksiyon yaparak gelecek üzerine bazı tahminler dahilinde orta ve uzun vadede gelecek senaryoları oluşturmaya olumlu bir gelecek kurmaya çalışan kişileriz” ifadelerini kullandı.

CUMHURİYETİN KAZANILDIĞI TOPRAKLAR

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Altıntaş, “Cumhuriyetin Kazanıldığı Topraklar” sunumunda Afyonkarahisar’ın Milli Mücadele Döneminde; Türk Milli Mücadelesinin bütün zorluklarını iliklerine kadar hissetmiş bir kent olduğunu söyledi. Mondros Mütarekesinin hemen ardından 30 Ekim 1918 tarihi itibariyle Afyonkarahisar’ın da emperyalizmin kıskacına düştüğünü dile getiren Altıntaş, “Başta İngilizler tarafından stratejik öneminden dolayı işgal edilen Afyonkarahisar, Fransızlar tarafından demir yolu kavşağında olmasından dolayı işgal edildi. İtalyanlar tarafından da Ege ile İç Anadolu’yu birbirine bağlamasından dolayı işgal edildi. Bununla da yetinilmedi. Afyonkarahisar belki de tarihin en acı olaylarını yaşadı. Yunanlılar tarafından da 2 defa işgal edildi. Fakat Afyonkarahisar’ın en önemli niteliklerinden bir tanesi, bütün işgallerde Türk Milli Mücadelesine örnek olabilecek yol haritasını Afyonkarahisar başarmıştır” dedi.

KUVAYI MİLLÎYE DESTANI

Etkinlikte ayrıca TİDE Kurucusu ve Onursal Başkanı Ali Kamil Uzun ise “Geleceğin İçin Bir Öykün Olsun” temalı sunumunu paylaştı. Uzun, konuşmasında Gelecek Zirvelerinde, bilimin ve aklın ışığında geleceğe bakışı şekillendirecek hususları değerlendirdi. Zirve’nin ilk bölümü Fütüristler Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aykut’un “Gelecekte Yaşam, Gelecekte İş…” sunumu ile tamamlandı. Aykut, sunumunda fütürizmin gelecek profesyonellerinin odaklandığı bir disiplin haline nasıl geldiği konusunda bilgiler verdi. Öğle arasında Şef Rengim Gökmen yönetiminde Cemal Reşit Rey Orkestra ve Korosu Kuvayı Millîye Destanı’nı icra etti.  >>ODAK HABER MERKEZİ

 

#MÖDAV #gelecekzirvesi2021 #fütüristlerderneği #afyon #odakgazetesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şahin SUKAP çalışmalarını yerinde inceledi
Şahin SUKAP çalışmalarını yerinde inceledi
Zeybek ziyaretçilerini makamında kabul etti
Zeybek ziyaretçilerini makamında kabul etti