Gastro Afyon 3 Yaşında

Afyonkarahisar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İhsan Akar, Afyon Profesyonel Aşçılar Derneği Başkanı Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkan Vekili Hamza Kalkan bu sene 3.’sü düzenlenecek olan Gastro Afyon’un tanıtım lansmanına katıldı

Gastro Afyon 3 Yaşında
Gastro Afyon 3 Yaşında Admin
Bu içerik 146 kez okundu.

Böylesine büyük bir organizasyonu Afyonkarahisar’da düzenlemekten dolayı büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Afyonkarahisar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü İhsan Akar, bazı açıklamalarda bulundu. Akar; “ 3. Uluslararası Gastronomi Afyon festivali için basın toplantısında buluştuk. Afyon Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü ve Gastronomi Birimi olarak Türkiye Aşçılar Federasyonu, üniversitemiz ve Afyon Aşçılar Dernek Başkanlığıyla yaklaşık 6 aylık ciddi bir çalışma yaptık. 1 haftadır Türkiye içinden defalarca kez Afyon festivaline gelmek istiyoruz ne yapmalıyız diye talep alıyoruz. Artık biz talepleri karşılayamaz hale geldik. İlgi çok yoğun. Külliyeden büyükelçilere, Valilerden Belediye Başkanlarına, Ticaret Sanayi Odasından gazeteci ve ana akım medyaya kadar yaptığımız Afyonkarahisar’ın marka şehri olmasıyla ilgili tanıtım çalışmaları büyük bir ilgi uyandırırken meyvesini de vermeye başladı. Unesco’ya olan taahhütlerimizin yüzde 80’ninde büyük bir aşama kaydettik. Bunlar ulusal ve uluslararası bazda yapıldığı için biraz zaman gerektiriyor” ifadelerini kullandı.

BU FUAR SES GETİRECEK

50’ye yakın yurt dışı kafilesi ve onlarca yurt içi kafilesinin Afyon’a geleceğini belirten İhsan Akar, Gastro Afyon ile ilgili bazı gerçekleşen olayları da arka arkaya sıraladı. Akar; “ Afyonkarahisar’ın yeni etkinlik alanında motokros yaptık arkasında harika bir kitap fuarı yaptık. Başka şehirlerden belediye başkanları arıyor bizleri siz o kadar arka arkaya etkinlikler yapıyorsunuzki yerel basın bizlere burada afyon bunları yapıyor siz neden yapamıyorsunuz diye sosyal denetim baskı aracı oluşturdular. Sayın valimiz başkanımız ve bizlerin uyumlu çalışması sonucu bu projeler yapılıyor” dedi.

AFYON DAHA ÇOK GELİŞECEK

Afyon Profesyonel Aşçılar Derneği Başkanı Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkan Vekili Hamza Kalkan, Gastro Afyon’un tanıtımını gerçekleştirmek dolayı duyduğu gururu dile getirerek kendilerine destek veren herkese teşekkürlerini iletti. Kalkan konuşmasında; “Yıllarca yaptığımız çeşitli çalışmalarla Afyon mutfağını kalkındırmaya çalıştık. 2018 yılında Gastro Afyon 1. Uluslararası Gastro Afyon Turizm ve Lezzet Festivalini yaptık. 2019 yılında 2.sini gerçekleştirdikten sonra Unesco çalışmalarını başlattık. Unesco başvurusundan sonra 29 Ekim 2019 tarihinde Unesco tescilini almış bir Afyonkarahisar ortaya çıktı. Şimdi Gaziantep ve Hatay’dan sonra biz 3. Gastronomi şehri olduk. Dünyadada 36 şehirden birisiyiz. Tabi tescili aldık bu iş bitti mi derseniz tabii ki bitmedi. Başta valimiz ve belediye başkanımız bu konuya çok destek veriyor. Bizlerde daha neler yapabiliriz Afyon’u nereye taşıyabiliriz diye uğraşıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYACAĞIZ”

Türkiye’de yiyecek ve içecek sektörüne bakıldığında yaklaşık 120 milyar dolarlık bir harcamanın yapıldığını söyleyen Hamza Kalkan, Afyon olarak da bu yükü hep beraber yükleneceklerini anlattı. Kalkan; “ Bunun aslan payını 3 ilden birisi olarak Afyon’dan çıkıyor. Valilik, dernek, federasyon ve bizler her daim taşın altına elimizi koyuyoruz. Artık hatayı bile geride bıraktık, Antep’le kıyaslanıyoruz, bu festivalle birlikte Antep’i bile geçeceğimize inanıyorum. O yüzden bu festivale bütün herkesin başta gıda firmalarımızın basit görmeden katılmaları gerekiyor. Gastro Afyon, Motokros alanında 14 – 17 Ekimde gerçekleşecek. Şu ana kadar netleşen 15’e yakın büyükelçi katılım sağlayacak.  Yabancı ülkelerden 15 -20’ye yakın ünlü şefler katılacak. 36 gastronomi şehrine davetiye gönderdik oralardan katılım gelecek. Yarın İstanbul’da, Cuma günü Ankara’da ,Pazartesi günüde Antalya’da basın lansan yemeğimiz olacak. Buralarda da bu tanıtımları iyi yapmamız gerekiyor“ dedi.

2021 Gastro Afyon etkinliklerinde yapılacak olanlar;

-Afyonkarahisar’ın yöresel lezzetleri tanıtılacak.

-Turizm ve Gastronomi üzerine bilimsel panel, söyleşiler yapılacak.

-Mevlevi Yemek Kültürü tanıtılacak.

-Yemek yarışmaları düzenlenecek.

-Coğrafi işaretli ürünler üzerine sunumlar yapılacak.

-İlçelerin yemek kültürleri sunulacak ve tanıtılacak.

-Kadın Kültür Evleri’nin çalışmaları sergilenecek.

 

HABER:BETÜL ÖZDEMİR

 

 

#afyon #gastronomifestivali #afyonmutfağı #turizm
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Köyümde yaşamak için birsürü nedenim var projesi umut oluyor
Köyümde yaşamak için birsürü nedenim var projesi umut oluyor
Kış Modası Başladı
Kış Modası Başladı