GEVREK GEVREK, GEVŞEK GEVŞEK CÜMLE KURUYORLAR

Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, salgın sürecinde ek ders ücretlerinin kesintisiz olarak yattığını hatırlatarak, “Bunun Eğitim Bir-Sen sayesinde olduğunu anlatacaksınız, ödemenin Eğitim Bir-Sen sayesinde aldığını bilmeyen adamın gevrek gevrek, gevşek gevşek cümle kurmaya devam ettiğini görüyoruz” dedi

GEVREK GEVREK,  GEVŞEK GEVŞEK  CÜMLE KURUYORLAR
GEVREK GEVREK,  GEVŞEK GEVŞEK  CÜMLE KURUYORLAR Admin
Bu içerik 78 kez okundu.

Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eğitim Bir Sen 1 Nolu Şubesi’nin iş birliğinde düzenlenen Ödüllü Kitap Okuma yarışmasının ödül töreni programına katılmak üzere Afyonkarahisar’a gelen Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Eğitim Bir Sen Afyonkarahisar Şube Başkanlığı tarafından düzenlenen “Birlik ve kardeşlik Sofrası” programına katıldı.

PROGRAMA YOĞUN KATILIM

Afyonkarahisar Grand Derya Düğün ve Toplantı salonunda düzenlenen programa AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın,  Eğitim Bir Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Mustafa Arslan ve çok sayıda sendikalı katıldı.

TOPLU SÖZLEŞME DETAYINI AÇIKLADI

Programda Eğitim Bir Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Mustafa Arslan, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. İbrahim Yurdunuseven, Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın birer konuşma yaptı. Genel Başkan Yalçın, toplu sözleşmeyle ilgili sendika üyelerine detaylı bilgi verdi. Yalçın, Toplu sözleşmede en önemli detayın 3600 ek gösterge ile sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi konusu olduğunu söyledi.

YALÇIN, MÜJDEYİ VERDİ

2022 yılı içerisinde 3600 ek göstergenin çalışılarak icraata geçirileceğinin müjdesini veren Yalçın, “Toplu Sözleşme dönemi geride kalırken mevcut şartları dikkate aldığımızda ciddi anlamda kazanım sayısını yükselttiğimiz 179 alanda iyileştirme ile beraber sendikalılar için yüzde 30 ila 40,22 arasında iyileştirmenin olduğu sendikasızlar için 28.61'lik oransal artış iki yıl içerisinde gerçekleşeceği bir zemini oluşturmakla kalmadık” dedi.

KIYMETLİ AÇILIM GETİRDİK

“İki önemli noktaya da bu anlamda çok kıymetli açılım getirdik” diyen Yalçın, “Birisi havada gezen vaadin icraata geçmesi için kayda geçmesi. 3600 ek gösterge konusu ki son derece kıymetli. Çünkü dört meslek grubu üzerinden ifade edilmiş. Aradan geçen bunca yıla rağmen askıda bekliyordu. Onu toplu sözleşme masasında ısrarla gündeme getirmemiz ve toplu sözleşme öncesi yaptığımız görüşmelerle bu anlamda sözünü almamızla masada kayda geçirdik” diye konuştu.

2022 YILI İÇERİSİNDE BİR KOMİSYON KURULACAK

Yalçın sözlerine şöyle devam etti: “3600 ek göstergeyi çalışacak 2022 yılı içerisinde yetkili konfederasyonla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bitirerek icraata geçmek üzere teslim edecek. 2022 yılı içerisinde bu icraata geçecek. Bu son derece kıymetli. Diğer bir konuda sözleşmeliler konusu. 520 bin sayısına ulaşan sözleşmeliler 2011'de biz 300 bin sözleşmeliyi kadroya geçirmiştik. Burada da 520 bin sayısını çalışacağımız 2022 yılı içerisinde bir komisyon kurulacak” dedi.

TOPLU SÖZLEŞME KARARINI ALDIK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret ettiklerini hatırlatan Yalçın, “Cumhurbaşkanımızla bir araya geldiğimizde toplu sözleşme kararını aldık. Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda sizin talimatınız önemli diyerek orada da 3600 ek gösterge konusunda özellikle Cumhurbaşkanımızın cümle kurmasını arzu ettik. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bu konuyu 2022 yılında Memur-Sen ile bir an önce çalışın ve bize tamamlanmış halini getirin bir an önce icraata getireceğiz diyerek bu anlamda taahhüdünü vermiş durumda. Bu son derece kıymetlidir” diye konuştu.

BUNUN BAŞKA YOLU YOK

Toplu sözleşmenin asla unutulmayacağını memur sendikacılığı açısından son derece önemli bir işlevselliği olduğunu ifade eden Yalçın, sendikalı ile sendikasız arasındaki makasın gittikçe açılacağını söyledi. Sendikasızın sendikanın kıymetini anlayacağını bunun başka yolunun olmadığına dikkat çeken Yalçın, “Fakat özellikle beşinci istasyon dediğim ve altıncı toplu sözleşme vesilesiyle bu toplu sözleşme asla unutulmayacak. Çünkü memur sendikacılığı açısından son derece önemli bir işlevselliği var. Önemli bir soruna parmak basma fırsatı bulduk. Diğerlerinin bir ilerisinde iki gerisinde alırız.”

EK DERSLER KESİNTİSİZ ÖDENDİ

Yaptığımız tüm toplantılarda arkadaşlarımızın kurduğu cümle şu, “Öbürlerini bir şekilde alırız. Sendikalı sendikasız arasına makas koyun. Buna uğraşın. Çünkü bizim emeğimiz heder ediliyor. Örgütsüz olanlar aldığı nimetin farkında değiller” diye bütün arkadaşlarımız her noktada aynı tespiti ortaya koyuyor. Hakikaten yaşadığımız süreç bu. Salgın sürecindeyiz. Ek dersler kesintisiz ödendi. Ama bunun Eğitim Bir-Sen sayesinde olduğunu hangi birine anlatacak söyleyeceksiniz” dedi.

GİTTİKÇE ARTACAK

Ödemenin Eğitim Bir-Sen sayesinde aldığını bilmeyen adamın gevrek gevrek, gevşek gevşek cümle kurmaya devam ettiğini belirten Yalçın, “Yaptığımız işin değeri yok. İşte bu toplu sözleşme bu açıdan milatlık. Çünkü bu toplu sözleşme ile sendikalı ile sendikasız arasına fark konulmuştur. Ocak ayı itibariyle sendikalı olan bin 600 lira fazla alacak. 2023 yılı tamamlandığında 2 bin TL sendikalı ile sendikasız arasında gelir farkı olacak. Sendikalı ile sendikasız arasına bu toplu sözleşme koymuş durumda. Gittikçe artacak” dedi.

ARSLAN, TEŞEKKÜR ETTİ

Konuşmaların ardından Eğitim Bir-Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Mustafa Arslan, Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’a katılımlarından dolayı plaket takdim etti. Plaket takdiminin ardından program çekilen hatıra fotoğrafından sonra sona erdi.  >>GÖKHAN KOCAASLAN

#eğitimbirsen @aliyalçın @mustafaarslan @memursen #sendika
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yörex Fuarı’nı ziyaret etti
Yörex Fuarı’nı ziyaret etti
Sümeyra Çiçek Sandıklı’da
Sümeyra Çiçek Sandıklı’da