FESTİVALE HAZIRIZ

14-17 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek Gastro Afyon 3. Uluslararası Turizm ve lezzet Festivali’nin Basın Lansmanı gerçekleştirildi

FESTİVALE HAZIRIZ
FESTİVALE HAZIRIZ Admin
Bu içerik 95 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

14-17 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek Gastro Afyon 3. Uluslararası Turizm ve lezzet Festivali’nin Basın Lansman toplantısı Vali Gökmen Çiçek, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Afyonkarahisar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Müdürü İhsan Akar ve çok sayıda davetlinin katımıyla Akrones Thermal Otel’de gerçekleştirildi.

FESTİVALE HERKESİ BEKLİYORUZ

3. Uluslararası Turizm ve Lezzet Festivali’nin Basın Lansmanın açılış konuşmasını yapan Afyonkarahisar Profesyonel Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Kalkan yaptı. Kalkan, 31 Ekim 2019 tarihinde UNESCO Tescilini aldıktan sonra gerçekleştiremediğimiz Turizm ve Lezzet Festivali’ni bu yıl 14-17 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirileceğini söyledi. Çalışmaların tamamlandığını ifade eden Kalkan, “Festivale tüm Türkiye’yi ve Afyonkarahisar halkını davet ediyorum” dedi.

ÇOK DAHA KIYMETLİ

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser ise, Uluslararası Turizm ve Lezzet Festivalinin bu yıl 3’üncüsünün düzenleneceğini ifade ederek, “En önemlisi UNESCO’nun çatısı altında UNESCO logosunu kullanarak düzenleyeceğimiz Gastro Afyon Uluslar arası Turizm ve lezzet Festivali olacak. Çok değerli olduğunu düşünüyorum. Daha önce düzenlendi fakat bu düzenlenmenin UNESCO’dan dolayı çok daha kıymetli olduğunu düşünüyorum” diye konuştu. 

TÜRKİYE’DE 3 ŞEHİRDEN BİR TANESİ

3. Gastro Afyon Uluslararası Turizm ve lezzet Festivalinde çok önemli konukların, programların ve panellerin olduğuna dikkat çeken Serteser, “Festivalimizin Afyonkarahisar’a değer katacağından eminim. Başta Valimiz Gökmen Çiçek, Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörümüz Prof. Mehmet Karakaş, AFSÜ Rektörümüz Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Afyonkarahisar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşleri Müdürü İhsan Akar ve bütün paydaşlar buna önem veriyorlar. Bizde Ticaret ve Sanayi Odası olarak çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü Gastronomi de Dünya’da 36 Şehir, Türkiye’de 3 şehirden bir tanesidir.”

HEP BİRLİKTE OMUZ VERİYORLAR

Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş da, Afyonkarahisar’ın birçok alanda kendisine yeni ufuklar ve kapılar açan bir şehir olduğunu belirterek, “Şehrin bütün yöneticileri ve bütün Sivil Toplum Kuruluşları, farklı sektörlerin temsilcileri bu ivmeye hep birlikte omuz veriyorlar ve Afyonkarahisar’ımızın daha yukarılara çıkması adına bu omuz vermenin çok değerli olduğunu ifade etmek istiyorum” dedi. 

AFYON ÇOK DAHA ETKİLİ KARŞILIK BULACAK

Gastro Afyon 3. Uluslararası Turizm ve lezzet Festivali’ne bu yıl ayrı bir önem verdiklerinin altını çizen Rektör Karakaş, “UNESCO’nun yaratıcı şehirler ağı içerisinde Gastronomi Şehri unvanını alan Afyonkarahisar şehrimizin bu unvan ile birlikte bu festivali gerçekleştiriyor olması ayrı bir değer katıyor. Dolayısıyla bu değerin daha güçlü bir şekilde Afyonkarahisar’ı tanıtma adına kullanmamız ve bu festival içerisinde bu değer üzerinden yürütülecek olan faaliyetlerin daha güçlü bir şekilde gerçekleştirmesi ile birlikte Uluslar arası Gastro Afyon çok daha etkili karşılık bulacağına inanıyorum” diye konuştu.

HALKIMIZ İLE İÇ İÇE OLMUŞ BİR ŞEHİR

Lasmanda konuşan AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, Afyonkarahisar’ın tarihiyle, kültürüyle, sanatıyla, eğitimiyle ve Gastronomisiyle hem dünyada hem de Türkiye’de son zamanlarda bir yıldız gibi parladığını ifade etti. Afyonkarahisar’da her an, her yerde yeni bir faaliyet yeni çalışma ve festivaller ile karşılaştığını belirten Okumuş, “Ben Türkiye’de bu kadar hızlı ilerleyen, bu kadar güzel organize olmuş çok az şehir olduğunu düşünüyorum. En güzel tarafı da şu tabloya baktığımızda Valimiz, Belediye Başkanımız, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız, STK’larımız, basınımız ve halkımızla iç içe olmuş bir şehir olarak görüyorum” dedi.

600’ÜN ÜZERİNDE ÜRÜN TESCİLLENECEK

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, “14-17 Ekim tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz Gastro Afyon 3. Uluslar arası Turizm ve Lezzet Festivalinde 600’ün üzerinde tescilleri tamamlanmamış şuana kadar 30’a yakın ürünümüz tescillendi. Şuanda dosyaları hazırlanıyor ve Türk Patent Enstitüsüne müracaatlarını gerçekleştireceğiz. 600’a yakın yöresel ürünümüzün, lezzetlerimizin ön plana çıkartılacağı belki de bu yıl yani 2021 yılında UNESCO tarafından Uluslar arası Gastronomi Festivalinin tek sadece Afyonkarahisar’da olması bizi ayrıca gururlandırıyor” dedi.

CİDDİ BİR ÇALIŞMA İÇERİSİNE GİRDİK

Belediye olarak tek olmadıklarını belirten Başkan Zeybek, “Bu işin içerisinde Zafer Kalkınma Ajansı, Afyonkarahisar Valiliğimiz, Ticaret ve Sanayi Odası, Üniversitelerimiz ve otellerimiz ile çok geniş katılımlı bir birliktelik oluşturularak UNESCO tarafından Yaratıcı Şehirler Ağına alındıktan sonra ciddi bir çalışma gerçekleştirdi arkadaşlarımız. İnşallah bunu 14-17 Ekim tarihleri arasındaki Gastro Afyon 3. Uluslar arası Turizm ve Lezzet Festivali ile taçlandırmayı hedefliyoruz” dedi.

YURTDIŞINDA TANITIMLAR YAPILACAK

Yurtdışında tanıtım faaliyetleri olacağına dikkat çeken Başkan Zeybek, “21-27 Ekim tarihleri arasında Bosna Hersek ve Makedonya’da tanıtım günlerimiz olacak. Tabi buralarda Afyonkarahisar’ın yöresel ürünlerini, yöresel lezzetlerini tanıtma imkanımız oluyor. İstanbul ve Ankara’da bir lansman gerçekleştirildi. İstanbul ve Ankara’dan gelen tepkiler çok çok iyiydi. İnşallah bu festival ile birlikte her bir ürünümüzü, yapılacak olan yemek yarışmaları, engelsiz gastronomi yarışmaları ile Afyonkarahisar’ı lezzet bakımından Afyonkarahisar’ı ön plana çıkarmayı hedefliyoruz. Amacımıza ulaşacağımızdan hiç şüphem yok. Emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diye konuştu.  

AFYON BAŞARILI İŞLERİN ORTAYA ÇIKTIĞI İL

Lansmanda konuşan Vali Gökmen Çiçek, İscehisar ilçesi Çatağıl Köyü’nde yaşanan elim kazada hayatlarını kaybeden öğrencilerin herkesi hüzne boğduğunu ifade etti. Bu acının gölgesinde bir festival yapılacağını söyleyen ve aslında bu festivalin UNESCO ile yapılan sözleşme gereği yapılması zorunlu bir festival olduğunu altını çizen Vali Gökmen Çiçek: “Afyonkarahisar son zamanlarda büyük bir değişim ve gelişim gösterdi. Uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapan, herkesin gıptayla baktığı, el birliğiyle çok başarılı işlerin ortaya çıktığı bir şehir” ifadelerini kullandı.

BU FESTİVAL DE GÜZEL BİR FİNAL OLUR

“Dünya Motokors Şampiyonası Türkiye ve dünya çapında büyük ses getirdi” diyen Vali Gökmen Çiçek, “Ardından Gastronomi Evi açıldı. Frig Ultra Maratonu derken bugünde Gastro Afyon 3. Uluslararası Turizm ve Lezzet Festivali’nin lansmanını yapıyoruz. Dolu dolu etkinliklerle geçen sürecin sonunda inşallah bu festival de güzel bir final olur. Şehrimizin UNESCO tescili almasında, tüm Türkiye’de Gastronomi ile anılmasında en başından itibaren emeği olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

HİÇBİR ŞEY İHMAL EDİLMEDİ

Vali Çiçek sözlerine şöyle devam etti: “Afyonkarahisar Belediye Başkanımızın şahsında Afyonkarahisar Belediyesini tebrik ediyor, kutluyorum. Gerçekten bir yıl boyunca İl Valisi olarak şahit oldum. Hiçbir şeyi ihmal etmeden gece gündüz bu işin başarılı olması için bu unvanı elimizde tutabilmek için mücadele ettiler. İnşallah bu festivalde Afyonkarahisar’ın adını tekrardan en iyi şekilde duyururuz diye temenni ediyorum” ifadelerini kullandı. >>>GÖKHAN KOCAASLAN

 

#gastroafyon #gökmençiçek #mehmetzeybek #afyon #odakgazetesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Köyümde yaşamak için birsürü nedenim var projesi umut oluyor
Köyümde yaşamak için birsürü nedenim var projesi umut oluyor
Kış Modası Başladı
Kış Modası Başladı