Tarım bir ülkenin ana kaynağıdır

MHP MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, 2022 yılı bütçesinin Plan ve Bütçe Komisyonu, Tarım ve Orman Bakanlığı Bütçesinde konuştu. Taytak, “Tarım bir ülkenin ana kaynağıdır. Bu ülkede tarım yapan eli nasırlı yüreği temiz çiftçilerimiz desteklenmeli” dedi

Tarım bir ülkenin ana kaynağıdır
Tarım bir ülkenin ana kaynağıdır Admin
Bu içerik 135 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Hem gelir kaynağı olarak hem de gıda ihtiyaçlarının karşılanması bakımından diğer sektörlere göre en çok desteklenmesi gereken alanın tarım olduğunu vurgulayan MHP MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, “Tarım bir ülkenin ana kaynağıdır” dedi. Taytak, “Ülkemizde tarım; istihdama, ihracata ve milli gelire en büyük katkısı olan sektörlerden biridir. Tarımsal üretimin desteklenmesi ülkemizde en önemli konulardandır.  Tarım sektörünün öncüleri olan çiftçilerimiz bu ülkenin kalbidir. Bu ülkede tarım yapan eli nasırlı yüreği temiz çiftçi kardeşlerimin desteklenmesi, daha verimli üretim yapabilmeleri, tarımsal faaliyetlerini daha etkili sürdürebilmeleri için destekler sağlanması çok büyük önem taşımaktadır” dedi.

 MALİYET YÜKÜ AZALTILACAKTIR

Mazot ve gübre desteğinim önemine değinen Taytak, “Tarımda makine kullanımındaki artış sebebiyle mazot kullanımı da artmaktadır. Çiftçilerin maliyeti içinde mazot gideri önemli pay tutmaktadır. Alan bazlı desteklerde en önemli iki destek mazot ve gübre desteğidir. Özellikle genç neslimizi köylerde tutmak ve çiftçilik ile uğraşmalarını sağlamak açısından çiftçilerin en çok kullandığı iki girdi olan mazot ve gübrenin girdi maliyetlerinin yükünün hafifletilmesi çok büyük önem arz etmektedir. Girdilere verilecek destekler ile maliyet yükü azaltılarak çiftçilerimizin kar marjı artırılacaktır”

TALEPLERİNİ DİLE GETİRDİ

Afyonkarahisar için daha önce sunduğu projelerin 2022 yatırım programına alınmasını da talep eden Milletvekili Taytak, haşhaş ve depoda bekleyen soğan stoğu ile ilgili önerilerini de dile getirdi.  2022 yılı bütçesini hayırlı olması temennisinde bulunan Taytak, “Daha önce sayın bakanımıza, seçim bölgem Afyonkarahisar için sunduğumuz 300 baş anaç kapasiteli model koyun barınağı, çiftçi eğitim merkezleri, arıcılık araştırma istasyonu ve arıcılık araştırma enstitüsü ve tarım lisesi projelerimizin 2022 yatırım programları içerisine alınması talebimizi buradan bir kez daha iletiyorum.  Haşhaş denilince ilk akla gelen ilimiz Afyonkarahisar’dır” dedi.

HAYIRLI BEREKETLİ OLSUN

Milletvekili Taytak, “İlimizde yetişen haşhaş bitkisinin çiçeklerinden birçok arıcı polen alabilmek için ilimize gelmektedir.  Haşhaş yani Afyonkarahisar poleni için bölge işareti verilmesini hem de polen denilince ilk akla gelen şehrimizin ismiyle özdeştirilmesini talep etmekteyim. Sandıklı ilçemizde depolarda 40 bin ton soğan stoğu bulunmaktadır. Bu stoğun iç piyasada tüketilmesi mümkün olmamaktadır. Depoda biriken soğanların ihracatı yapılarak, çiftçinin yüzü güldürülmelidir. Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli Beyefendi ve ekibine çalışmalarından dolayı çok teşekkür ediyorum. 2022 yılı bütçelerinin hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum” dedi.

>> ODAK HABER MERKEZİ 

 

#mehmettaytak #afyonkarahisar #MYK #MHP #bekirpakdemirli
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğrencilere askerlik ve polislik mesleğini anlattılar
Öğrencilere askerlik ve polislik mesleğini anlattılar
İcikli'deki kapalı pazar yeri çalışmalarında sona gelindi
İcikli'deki kapalı pazar yeri çalışmalarında sona gelindi