AKÜ’de Atatürk anıldı

Afyon Kocatepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Altıntaş tarafından “Vefatının 83. Yıl Dönümünde Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk” konulu konferans gerçekleştirildi

AKÜ’de Atatürk anıldı
AKÜ’de Atatürk anıldı Admin
Bu içerik 97 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Rıza Çerçel Kültür Merkezinde gerçekleştirilen konferansa Afyonkarahisar İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Osman Alp, AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Peker, Afyonkarahisar İYİ Parti İl Başkanı M. Mustafa Mısırlıoğlu, akademik personel ile birlikte Afyon Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri katıldı.Devlet Konservatuvarı müzik dinletisi ile başlayan konferansın ardından Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Altıntaş’ın  “Vefatının 83. Yıl Dönümünde Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk” konulu sunumuna geçildi. Mustafa Kemal Atatürk’ün çocukluğunu anlatarak sunumuna başlayan Altıntaş, Mustafa Kemal’in paşazade ve zengin olmadığını ortalama bir Türk ailesine sahip olduğunu söyledi. Altıntaş, “Mustafa Kemal, Selanik’te dünyaya gelir. Annesi Zübeyde Hanımdır. Babası Ali Rıza Bey’dir. Maalesef o dönemde bütün Osmanlı vatandaşlarının yaşadığı gibi Selanik kozmopolittir. Bazı sıkıntılar yaşamıştır. Mustafa Kemal de çocukluğunda bundan önemli ölçüde etkilenecektir” diye konuştu.

ZÜBEYDE HANIM ÖNEMLİ ROL OYNADI

 Mustafa Kemal’in çocukluk döneminde yaşadığı en önemli sorunun eğitim noktasında olduğunu anlatan Altıntaş, “Eğitim konusu o dönemde yaşanan bir sorundur. Osmanlı modernleşme çerçevesinde nasıl eğitim verilmesi gerektiği konusu bütün ailelerde olduğu gibi Mustafa Kemal’in ailesinde de yaşanacaktır. Bu ilk tartışmada Zübeyde Hanım galip gelecektir. Dolayısıyla bu Mustafa Kemal’in nasıl bir aile ortamında dünyaya geldiğinin de ipucudur. Zübeyde Hanım, vefatına kadar Mustafa Kemal’in şahsiyetinde, kararlarında önemli bir rol oynayacaktır. Zübeyde Hanım, Mustafa Kemal’in geleneksel bir eğitim almasını istemiştir. Babası da daha Batılı daha modern daha geleceğe yönelik bir eğitim almasından yanadır” dedi.

REKABET ORTAMINDA YETİŞTİ

Mustafa Kemal’in eğitim hayatının mahalle mektebinde başladığını, yaşanan sorunlardan sonra mahalle mektebinden ayrıldığını ifade eden Altıntaş, Mustafa Kemal’in eğitim hayatı ile ilgili şunları aktardı:“Mustafa Kemal önce mahalle mektebine gider. Mahalle mektebinde Osmanlı eğitim sisteminin yaşadığı sorunları Mustafa Kemal yaşar. Daha sonra Şemsi Efendi okuluna gidecektir. Şemsi Efendi Okulu, o dönemin en modern okullarından bir tanesidir. Dolayısıyla Mustafa Kemal’in şahsiyeti burada şekillenmeye başlar. Mustafa Kemal burada hayatını sürdürür. Severek gider. Mustafa Kemal, arkadaşları arasında yöneten, yönlendiren bir karaktere sahiptir. Ali Rıza Bey’in vefatı, Mustafa Kemal’in hayatındaki en önemli kırılma noktalarından bir tanesi olacaktır. Ortalama her Türk ailesinin yaşadığı sorunu, Mustafa Kemal de yaşayacaktır. Nasıl bir gelecek, geleceğinin nasıl şekilleneceği sorunu ortaya çıkacaktır. Önce Selanik’teki Sivil Rüştiye’ye gidecektir. Fakat Mustafa Kemal sivil bir karaktere sahip değildir. O dönemde Selanik’in yapısına bakıldığı zaman yaklaşık 90 bin nüfuslu önemli ölçüde Yahudilerin yaşadığı bir kenttir. Ermeniler, Rumlar ve Türk Müslümanlar vardır. Osmanlı Devletinde her türlü milletten insan vardır. Selanik’te önemli bir rekabet ortamı vardır. Mustafa Kemal bu rekabet ortamında ayakta durabilmesi için güçlü olması gerektiğini hissetmiştir.

Ailesine göz kulak olabilmesi için güçlü olması gerekmektedir. Mustafa Kemal annesi istememesine rağmen annesinden habersiz Askeri Rüştiyenin imtihanlarına girecektir. Askeri Rüştiyeyi kazanarak oldu bitti halinde annesine bildirecektir. Çok seveceği askerlik mesleğini, ölümüne seveceği sanat olarak kabul ettiği askerlik mesleğini de Mustafa Kemal burada ortaya çıkaracaktır.”

ÇANAKKALE RUHU VAR

Çanakkale Savaşlarının Mustafa Kemal’in düşünce dünyasında askeri ve komutanlık niteliğinde çok ayrı yeri olduğunu dile getiren Altıntaş, şunları anlattı:“Çanakkale Savaşlarının Mustafa Kemal’in düşünce dünyasında askeri ve komutanlık niteliğinde çok ayrı yeri söz konusudur. Çanakkale Savaşlarını, Mustafa Kemal çok anlatmak istemez. Ruşen Eşref Ünaydın bir sohbet esnasında diyor ki ‘Paşam biz geldik, gidiyoruz. Yalnız gençlere sizin yaşamınızla ilgili bazı gerçekleri bırakmamız lazım. Bize Çanakkale ile ilgili birkaç meseleden bahsederseniz bu geleceğe intikal eder. İyi olacaktır’. Mustafa Kemal de ‘çocuk biliyorsun Çanakkale’yi çok anlatamam’ diyor. Gözleri doluyor. Özellikle Anafartalar savaşlarında bir futbol sahası büyüklüğündeki bir arazide kendi talimatı ile 5-6 bin kişi şehit olacaktır. Dolayısıyla böyle bir duygusal yaklaşım da Mustafa Kemal’i önemli ölçüde etkileyecektir. Mustafa Kemal bomba sırtı ile ilgili olarak ‘siperler arası mesafe 8-10 metre, ölüm muhakkak. Birinci sıradaki askerler, şehit oluncaya kadar ikinci sıradaki askerler için 2-3 dakika geçiyor. Bir sonraki askerler ölümün muhakkak olduğunu bildikleri halde en ufak tereddüt göstermeden Kuran-ı Kerim okumasını bilenler Kuran-ı Kerim okuyor, bilmeyenler dua ediyor. İşte ‘Çanakkale Savaşını kazandıran ruh bu ruhtur’ şeklinde bir açıklaması vardır. Burada Mustafa Kemal’in başka özelliğini görüyoruz. Türk milletinin vatanı için hangi değerler uğruna hayatını verebileceğini görmesi ve tanıması açısından önemlidir. Mustafa Kemal bu ruhu Sakarya Savaşında da gözlemleyecektir. Bu son derece önemlidir” dedi. Konferans soru ve cevabın ardından Afyonkarahisar İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Osman Alp’in M. Rıza Çerçel Kültür Merkezindeki resim sergisini gezmesiyle sona erdi. >>ODAK HABER MERKEZİ

 

#AKÜ #ahmetaltıntaş #mustafakemalatatürk #afyon #odakgazetesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğrencilere askerlik ve polislik mesleğini anlattılar
Öğrencilere askerlik ve polislik mesleğini anlattılar
İcikli'deki kapalı pazar yeri çalışmalarında sona gelindi
İcikli'deki kapalı pazar yeri çalışmalarında sona gelindi