Barışın öncüsü Yunus Emre

Afyonkarahisar Valiliği ile Afyonkarahisar ve İlçeleri Dayanışma Derneği iş birliğiyle düzenlenen Ticaret ve Sanayi Odası’ndaki “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” paneli düzenlendi

Barışın öncüsü Yunus Emre
Barışın öncüsü Yunus Emre Admin
Bu içerik 88 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Afyonkarahisar Valiliği ile Afyonkarahisar ve İlçeleri Dayanışma Derneği iş birliğiyle düzenlenen Ticaret ve Sanayi Odası'ndaki “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” panelinden önce, il protokolünce Güzel Sanatlar Derneğinin karma resim sergisinin açılışı yapıldı. Serginin gezilmesinin ardından ATSO toplantı salonundaki panele geçildi. Panelin açılış konuşmasını Afyonkarahisar ve İlçeleri Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Ali Özerkan yaptı. Özerkan, “Bizler Ankara’da Afyonkarahisar ve İlçeleri Dayanışma Derneği olarak ilimizin gönüllü kültür elçileriyiz. Bizler Afyonkarahisar’ımızı yüceltme adına bize düşecek her türlü vazifenin üstesinden gelebilecek güçte ve inançta görüyoruz” dedi.

RAHMETLE MİNNETLE ANIYORUM

Afyonkarahisar Vali Vekili Mehmet Keklik ise, “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” panelinin Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek’in himayelerinde gerçekleştiğini söyledi.  Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek’in il dışında olduğunu ve programa katılamadığını ifade eden Vali Vekili Mehmet Keklik, “Vefatının 700. Yılında gerek fikirleri, gerekse düşünceleri ile Anadolu’nun irfanını ve kültürünü geliştiren gönüller sultanı Yunus Emre’yi rahmet ve minnetle yad ediyorum. 2001-2021 yılı kadim tarihimiz ve kültürümüz açısından birçok önemli yıl dönümleri barındırıyor. Bu nedenle İstiklal Marşımızın Kabulünün 100 yılı olması sebebiyle Yunus Emre’nin vefatının 700. Yıldönümünü ve aynı zamanda Hacı Bektaşi Veli’nin vefatının da 750’inci yıldönümüdür” dedi.

2021 YUNUS EMRE YILI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle 2021 yılının İstiklal Marşı, Yunus Emre, Hacı Bektaşi Veli Yılı olarak ilan edildiğini belirten Vali Vekili Mehmet Keklik, “UNESCO, vefatının 700. Yılı olması nedeniyle 2021 yılını Yunus Emre’ye adamıştır. Anadolu’da Türkçe Şiiri öncüsü olan tasavvuf ve halk şairi Yunus Emre Türkçe’nin edebiyat ve medeniyet dili haline gelmesine ve Türk kültürünü Anadolu’da kökleşmesine vesile olmuştur. Milletimizin bizim Yunus olarak bağrına bastığı Yunus Emre şiirleri ile sevginin, hoşgörünün, kardeşliğin dostluğun, birliğin, barışın ve eserliğin öncüsü olmuştur” diye konuştu.

YUNUS EMRE’NİN MEZARI SANDIKLI’DA

Konuşmaların ardından "Yunus Emre ve Türkçe Yılı" paneline geçildi. Panelin Moderötörlüğünü Afyonkarahisar ve İlçeleri Dayanışma Derneği Kurucu Onursal Başkanı Prof. Dr. İrfan Ünver Nasrattınoğlu yaptı. Panele ise Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin, Türk Tarih Kurumu eski Başkanı PProf. Dr. Refik Turan, İstanbul Aydın Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kamil Veli Nerimanoğlu ve AKÜ Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyat Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. NadejdaÖzakdağ konuşmacı olarak katıldı. Panelin Moderötörlüğünü Afyonkarahisar ve İlçeleri Dayanışma Derneği Kurucu Onursal Başkanı Prof. Dr. İrfan Ünver Nasrattınoğlu yaptı. Nasrattınoğlu, Yunus Emre’nin mezarının Afyonkarahisar’ın Sandıklı İlçesinde olduğuna dikkat çekerek, “Karaman ile Eskişehir illerimiz Yunus Emre’nin mezarının burada olduğunu iddia ettiler. Ancak Karaman ilimizde olmadığı yapılan kazıların ardından anlaşıldı. Eskişehir’de de mezar açılıyor ve kemikler çıkıyor.  Ama Sandıklı’da Yunus Emre’nin mezarının olduğunu ispatlıyoruz. İnşallah Yunus Emre’yi Sandıklı İlçemizde düzenlenen programda anacağız” dedi.

TÜRKÇELİĞİ AKLA GELİYOR

Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Gürer Gülsevin, panelde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ocak ayında açıkladığı "Dünya Dili Türkçe" başlığıyla bir seferberlik başlatıldığını ve yılın da “Yunus Emre ve Türk Dili Yılı” ilan edildiğini söyledi. Türkçe denilince ilk akla Yunus Emre'nin geldiğini belirten Gülsevin, “Yunus Emre denilince de Türkçeciliği akla geliyor. Bunlar çok önemli. Cumhurbaşkanımız aslında Türkçenin altını çizdi. 2017'de de 'Dilimiz Kimliğimizdir' başlığıyla Türki Dili Yılı ilan etmişti. Bir devlet başkanı bunları yapıyor. 'Dilimiz Kimliğimizdir' aslında bir ikaz cümlesidir. Dilinizi kaybederseniz kimliğinizi kaybedersiniz demektir” diye konuştu. >>GÖKHAN KOCAASLAN

 

 

#yunusemre #afyonvaliliği #tdk #afyon #odakgazetesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Öğrencilere askerlik ve polislik mesleğini anlattılar
Öğrencilere askerlik ve polislik mesleğini anlattılar
İcikli'deki kapalı pazar yeri çalışmalarında sona gelindi
İcikli'deki kapalı pazar yeri çalışmalarında sona gelindi