Advert

ULUÇAY’DAN MUHALEFETE FAİZ CEVABI , PARA BARONLARI KAZANIYOR

AK Parti İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi. Uluçay, “Türkiye sıcak paraya dayalı ekonomi sisteminden üretime dayalı ekonomi sistemine geçmiş ve bu yolda kararlı adımlarla ilerlemektedir. “aizi yükseltince alt gelir grubu değil, para baronları kazanıyor”

ULUÇAY’DAN MUHALEFETE FAİZ CEVABI , PARA BARONLARI KAZANIYOR
ULUÇAY’DAN MUHALEFETE FAİZ CEVABI , PARA BARONLARI KAZANIYOR Admin
Bu içerik 73 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay gündemi değerlendirdi. Toplantıya Tanıtım Medya Başkanı Yakup Yılmaz, İl Kadın Kolları Başkanı Ferda Ertürk, Gençlik Kolları Başkanı Ethem Karahan ve Merkez İlçe Başkanı Ziya Coşkun Karadeniz katıldı. Uluçay sözlerine, “Öncelikli olarak dünyanın en kutsal vazifesini yapan tüm öğretmenlerimin geçmiş öğretmenler gününü canı gönülden kutlar, görevlerinde muvaffakıyetler dilerim” diyerek başladı. 

SIKINTILARIN ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ

Uluçay Türkiye’nin sıcak paraya dayalı ekonomi sisteminden üretime dayalı ekonomi sistemine geçtiğini kaydederek hükümetin bu yolda kararlı adımlarla ilerlemekte olduğunu söyledi. Uluçay, “Türkiye ekonomisinin sürekli eleştirildiği bir dönemden bahsediyoruz. Elbette sıkıntılarımız var ama sebebi küresel ekonominin ülkemize yansımalarıdır. Elbette hükümetimiz 20 yıllık tecrübesi ile bu sıkıntıların üstesinden gelecek ve daha müreffeh bir geleceğe yürüyeceğiz. Değerli basın mensupları biz bir yandan sıkıntı yaşarken bir yandan da içinde bulunduğumuz yıl içerisinde ekonomik olarak büyük destanlar yazdık. Türkiye’nin yatırım yapılabilir ülke notunu 5 kademe aşağıda tutan Moody’s bile bu hıza dayanamadı, 2021’de %9 büyümeye onay verdi. Avrupa Kalkınma Bankası da aynı rakamı ilan etti. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan çıtayı bir kademe daha yükseltti, ‘Türkiye’nin 2021’de yatırım, üretim, ihracat, istihdam temelleri üzerinde çift haneli büyüyecek, felaket tellalları kahrolacak’ dediğini söyledi.

TÜRKİYE’Yİ YILLARDIR SÖMÜRÜYORLAR

Faizin düşürülmesi konusuna da değinen Uluçay şöyle dedi; “20 yıldır bu ülkeyi yöneten Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan faizin düşürüldüğünde doların yükseleceğini bilmiyor ama bizim en son iktidara geldiklerinde 24 bankayı hortumlatan, IMF ile otel odalarında gizli gizli görüşürken basılanlar biliyor öyle mi? Bunlar bize ne diyor; Faizi yükselt diyor. Peki faizi yükseltince kim para kazanıyor? Asgari ücretli mi kazanıyor, memur mu kazanıyor, emekli mi kazanıyor, esnaflar mı kazanıyor? Hayır Türkiye’yi yıllardır sömüren para babaları kazanıyor. Merkez Bankası eski başkanlarından Yaman Törüner, 2007 yılı Haziran ayında Milliyet'teki yazısında "Yabancılar bizden aldıkları 112 milyar doların, 80 milyar dolarını Hazinemize ve borsamıza sıcak para olarak yatırır; bizim paramızla havadan yüzde 22 faiz alırlar” diyor. Şimdi burada kazanan kim oluyor? Para baronları. Adamlar hem faizden hem de kurdan kazanıyor. Kapitalist sistemin bize önerisi budur. Hani o bağımsız Merkez Bankası Başkanlığı yapmış kişinin söylemiyle iktidar giderse iki puan düşer diyenler bu sistemi savunuyor. Yabancılar gelirken yüksek faiz alsın istiyor, giderken de kurdan alsın istiyorlar. Bize muhalefetin ve kapitalist sistemin önerisi bu. Evet muhalefet, yabancılar kazansın, ülkemizin parasını onlar alsın, ülkemiz kayba uğrasın istiyor. İstedikleri şey; alt gelir grubuna kazanç sağlayacak bir şey değil, üst gelir grubuna kaymaklı kazanç sağlayacak bir sistem. Bunlar Merkez Bankasının sözde bağımsızlığını savunurken özde para baronlarının gelirlerini savunuyor.  Bizdeki muhalefet maalesef budur. Faizin düşürülmesiyle; Enflasyon düşer, şirketler düşük faiz borçlanmaları sayesinde yatırımlarını artırır, insanların yatırım ve girişim cesaretleri artar. Sanayi yatırımları artar, ekonomi şahlanır. Banka kredileri alanlar borçlarını rahat öder. Değerli basın mensupları Gezi’den önce bu ülkede dolar: 1.70, faiz: 4.61, enflasyon: 6.1, borsa rekor üstüne rekor kırıyordu. İşsizlik tek haneydi. Bu muhalefet o dönem hükümetimizi takdir mi etti? Elbette hayır. Türkiye'ye milyarlarca dolar zarar verenlere destek oldular. Dertleri hiçbir zaman vatandaşın ekonomisi olmadı. Dün de, bugün de… 

HIZLI TREN PROJESİ DEVAM EDİYOR

İlimizdeki yatırımlara da değinen Uluçay “Değerli basın mensuplar merkezi hükümet tarafından ilimize yapılan yatırımlar aralıksız devam ediyor. Örneğin Milli Parklar Bölge müdürlüğü uhdesinde olan Zafer Müzesinde birinci aşamanın ihalesi yapıldı, 6 ay içinde tamamlanacak olup akabinde de ikinci aşaması yapılacak. Restorasyon tahmini olarak 2022 sonuna kadar tamamlanmış olacak. Öte yandan 2022 yılının 11. ayında tamamlanması planlanan Afyonkarahisar müzesinde de çalışmalar sürüyor. İnşallah tamamlandığında çok önemli eserler bu müzede görücüye çıkacak. Hızlı tren projesi de adı gibi aksaklıklar olmadığı takdirde hızlı bir şekilde devam ediyor. Hızlı trenin iki ayrı projesi var. Biri Ali Çetinkaya garına girişi, diğeri de Saraydüzü üzerinde yapılacak olan istasyon üzerinden devam eden proje. Bunların ikisi de uygulanacak” dedi. >>ODAK HABER MERKEZİ

 

#hüseyinceylanuluçay #para #ekonomi #akparti
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Danıştay’dan Afyonkarahisar Belediyesi’nin kentsel dönüşüm kararına veto
Danıştay’dan Afyonkarahisar Belediyesi’nin kentsel dönüşüm kararına veto
Afyonkarahisar’da bilim fuarı açıldı
Afyonkarahisar’da bilim fuarı açıldı