Eğitim için 37 milyon TL ödenek ayrıldı

İl Genel Meclis Başkanı Burhattin Çoban, partisinin Afyonkarahisar İl Başkanlığı tarafından düzenlenen 2021 yılı değerlendirme toplantısında konuştu. Çoban, “2022 yılı için yeni okul yapımı, okul bakım ve onarımlarına kullanılmak üzere 37 milyon TL ödenek ayrılmıştır” dedi

Eğitim için 37 milyon TL ödenek ayrıldı
Eğitim için 37 milyon TL ödenek ayrıldı Admin
Bu içerik 126 kez okundu.

Partisinin Afyonkarahisar İl Başkanlığı tarafından düzenlenen 2021 yılı değerlendirme toplantısında konuşan İl Genel Meclis Başkanı Burhanettin Çoban, İl Özel İdaresi tarafından 2021 yılında yapılan yatırımlar ve 2022 yılında gerçekleştirilecek olan yatırımlar hakkında bilgiler verdi. Başkan Çoban, ilk olarak 2021 yılında gerçekleştirilen yol ve ulaşım hizmetlerinden bahsetti. 206 kilometre sathi asfalt kaplama yapıldığına dikkat çeken Çoban, “25 kilometre sıcak asfalt, 19 kilometre kilitli beton parke yol, 127 kilometre stabilize yol, 46 kilometre yeni açılan yayla yolları, 24 kilometre protokol kapsamında yapılan sıcak asfalt, 5 kilometre protokol kapsamında sathi kaplama yapılmıştır” dedi

YOL ULAŞIMA AÇILDI

2021 yılında Afyonkarahisar İl Özel İdaresince toplam 452 kilometre yol yapımı gerçekleştirildiğini söyleyen Çoban, “Bolvadin ilçesinde Yörükkaracaören, Taşlıdere, Nusratlı, Güney ve Kutlu köylerini birbirine bağlayan 6 kilometrelik yol sıcak asfaltla buluşmuştur. Dazkırı İlçesinin Sarıkavak, Örtülü ve Darıcalar köyünde 10 km'lik sathi asfalt kaplama çalışmasını büyük oranda tamamlanmıştır. Lavanta ve gül bahçelerinin yoğun olarak bulunduğu bu mevkiiye ulaşım artık daha kolay ve konforlu hale gelecektir. Sinanpaşa ilçesine bağlı Yörükmezarı ile Hocalar ilçesine bağlı Yağcı köyleri arasında bulunan 11 kilometrelik yol, güzergah değişikliği ve genişletme çalışmalarının ardından ulaşıma açılmıştır” diye konuştu.

VATANDAŞLARA BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

“Söz konusu yol, iki ilçe arasında gidiş geliş 60 kilometre yol tasarrufu sağlayacaktır” diyen Başkan Çoban “Mevcut yolun 2021 yılında temel malzemesi serilmiş olup, 2022 yılında sathi kaplaması yapılarak daha konforlu hale getirilecektir. Emirdağ, Çaykışla, Demircili, Eskiköy, Güveçci, Karacalar, Soğukkuyu, Türkmen ve Yavuz köylerini, Emirdağ Merkezine bağlayan 8 köyün yolu sıcak asfalt yapılmıştır. Çay ilçemiz Eber göl yolunda 6 kilometrelik çift kat sathi asfalt kaplaması yapılarak hizmete sunulmuştur. Şuhut ilçesine bağlı, Akyuva baraj yolunda kilitli parke çalışması büyük oranda tamamlandı. Yapılan yol, bulunduğu konum itibarıyla gerek tarım ve hayvancılık alanında, gerekse turizm alanında vatandaşlarımıza büyük katkı sağlayacaktır.”

TAŞ OCAĞI FAALİYETE GEÇTİ

İscehisar ilçesine bağlı Karaağaç-Alanyurt-Olukpınar grup köy yolu sıcak asfaltla buluştuğunu hatırlatan Başkan Çoban, “Dinar İlçemizin Pınarlı-Körpeli-Çamlı köyleri grup yolu 4 metre genişlikten 7 metre genişliğe çıkartılarak asfalt kaplaması yapılmıştır. Bu yolla birlikte bu bölgedeki doğa turizminin canlanacağını düşünmekteyiz. Dinar ilçemizin Bülüçalan yayla yolu ve yine Ulu köy-Çürüklü yayla yolları açılarak 20 bin dekar arazinin yeniden ekilmesi sağlanmıştır. Afyonkarahisar/Merkez Çıkrık-Çayırbağ arasına yeni yol açılmış olup asfalt kaplaması yapılmıştır. Dinar Çapalı’da bulunan, yol yapımında kullanılan temel malzemenin çıkarıldığı taş ocağımız bu yıl faaliyete geçmiştir” dedi.

40 TON TEMEL MALZEME KULLANILDI

Elde edilen 685 bin TL değerinde 40 bin ton temel malzeme 25 köyün yol yapımında kullanıldığını söyleyen Çoban, “Sandıklı Akdağ’a ulaşım 5 metre genişliğinde olan, 27 virajlı, yüzde 10 eğimli yolla sağlanmaktaydı. Teknik ekiplerimiz yeni bir çalışma yaparak virajı 6’ya, eğimi yüzde 8’e, yol genişliğini ise 7 metreye çıkartarak farklı bir güzergâhta yol çalışması yapmış ve yolu beton parke kaplama olacak şekilde bitirmiştir. Asfalt plenti ve laboratuarımız 2019 yılı Temmuz ayında tamamlanarak ilimiz Çay ilçesinde hizmet vermeye başlamış olup üretime devam etmektedir. Asfalt şantiyesi ve laboratuarımız hem kendi köylerimize hem de diğer ilçe, belediye ve Kamu kurumlarından gelen talepleri kaliteli bir şekilde karşılamaktadır” diye konuştu.

TOPLAM 6 MİLYON HARCAMA YAPILDI

Eğitim yatırımları hakkında da bilgiler veren Çoban, 2021 yılı içerisinde toplam 42 derslikli 4 Okul ve 1 adet Spor Salonu yapımının gerçekleştirildiğini söyledi. 2019 yılında İl Özel İdaresi tarafından ihalesi yapılan İl Milli Eğitim Müdürlüğü Binası ve çok amaçlı salonun 2021 yılında hizmete açıldığını belirten Başkan Çoban, “Mevcut okullarımızın tamirat, tadilat, bakım ve onarımlarına her sene olduğu gibi bu sene de 10 milyon TL harcamayla devam edilmiş olup ilk kez 2021 yılında bakım onarıma geçmiş yıllara göre yüzde 50’den fazla ödenek ayrılmıştır. Ayrıca 37 adet okulun güçlendirme projesi yapılmış bu iş için toplamda 6 milyon TL harcama yapılmıştır” ifadelerini kullandı.

İL ÖZEL İDARESİ JANDARMA KARAKOLU YAPILDI

İl Özel İdaresi tarihinde ilk defa Sülümenli ve Güney kasabalarına Jandarma Karakolu yapıldığını vurgulayan Başkan Burhanettin Çoban,  “2021 yılı içinde; 22 Adet İçme Suyu Sondaj Kuyusu 5 Adet İçme Suyu Terfi Binası Yapım Ve Tamiratı, 10 Adet Terfi Hattı Yapımı, 5 Adet Betonarme İçme Suyu Deposu Yapımı Ve Tamiri, 1 Adet İçme Suyu Şebeke Yenileme İnşaatı, 2 Adet İçme Suyu İsale Hattı Tamiratı, 10 adet ilave içme suyu şebeke inşaatı tamamlanmış olup, 25 bin 650 metre içme suyu borusu döşenmiştir” dedi.

SULAMA İNŞAATINA 607 BİN TL HARCANDI

2021 yılında içme suyu yatırım programı dahilinde tamamlanan bu işlere 4 milyon 241 bin 220 TL harcandığına dikkat çeken İGM Başkanı Burhanettin Çoban, “2021 yılında köylere hizmet götürme birlikleri tarafından 95 köyümüzde güneş enerjisi tesisi kurularak bu köylerimizin sondaj kuyularının elektrik faturaları yaklaşık yüzde 50 düşmüştür. Bu yatırıma 7 milyon 842 bin 800 TL harcanmıştır. İl Özel İdaremiz tarımsal sulama yatırımlarına devam etmektedir. Çay Pınarkaya’da 36789 nolu kuyuda, 612 dekar alanın sulanması amacıyla yer altı sulama tesisi inşaatına 607 bin TL harcanarak tamamlanmıştır.”

İMKANLAR SEFERBER EDİLDİ

2021 yılı yatırım programında yer alan 39 köyün 34’ün de kanalizasyon ve yağmur suyu imalatları tamamlandığını ve 21,5 km kanalizasyon hattı döşendiğini söyleyen Çoban, “Bugüne kadar 3 milyon 547 bin TL harcanmıştır. 2020 yılında 32 adet araç ve makine ile güçlendirdiğimiz makine parkımıza 2021 yılında 1 adet lowbed dorse, 2 adet kombine kanal temizleme aracı kazandırılmıştır. Afetle mücadele İl Özel İdaresi ekiplerimiz, ülkemizde meydana gelen doğal afetlerde halkımızın yardımına koşmak, yaralarını sarmak için tüm imkanlarını seferber etmiştir” dedi.

İL ÖZEL İDARESİ BÜYÜK DESTEK VERDİ

Herkesi derinden üzen Kastamonu’da yaşanılan sel felaketinde ve Muğla’da çıkan orman yangınlarında 38 personel, 8 kamyon, 13 iş makinası, 3 tır, 4 kamyonet ve 6 otomobille halkın yardımına koştuğunu söyleyen Çoban, “Yaklaşık 2 ay süren çalışmalarda personellerimiz büyük bir özveriyle afetlerle mücadele etmiştir” diye konuştu. Emre Gölü Projesini de değerlendiren Çoban, Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek’in Emre Gölü ve çevresini Türkiye’nin en önemli turizm destinasyonlarından biri haline getirmek için yaptığı çalışmaya İl Özel İdaresinin büyük bir hevesle destek verdiğini söyledi.

2021 YILINDA HİZMETE SUNULDU

“Emre Gölü ve Frig Medeniyet Bahçesi Rekreasyon Alanı Projesi 2021 yılında hizmete açılmıştır” diyen Çoban sözlerine şöyle devam etti: “Proje İller Bankası ödeneği ve Özel İdare Bütçesi ile tamamlanmıştır. Afyonkarahisar’ın tarih ve turizm potansiyelini gün yüzüne çıkarmak, bölgenin en önemli turizm merkezi haline getirmek amacıyla 2020 yılında ihalesi yapılan Frigya Açık Hava Müzesi ve Ayazini Karşılama Merkezi Kültür Bakanlığından gelen ödenek ile İl Özel İdaremiz tarafından ihalesi yapılarak 2021 yılında halkımızın hizmetine sunulmuştur. Şehrimizde turizmi 12 aya yayma çalışmaları ve yöredeki halkımızın gelirini artırmak ve yeni gelir kaynakları oluşturmak amacıyla Ayazini Köyü 1. ve 2.Kısım Sokak Sağlıklaştırma uygulamaları tamamlanmıştır” dedi.

ASFALT KAPLAMASI BU YIL YAPILACAK

Başkan Çoban, İl Özel İdaresi bünyesinde oluşturulan Karla Mücadele Ekiplerinin 24 saat esasına göre hizmet vererek zorlu kış şartlarında tüm yolları açık hale getirmek ve ulaşımda yaşanılacak aksaklıkların önüne geçmek için gece gündüz demeden mücadele ettiğini söyledi. 2022 yılında yapılacak olan faaliyetlerin bazılarından bahseden Çoban, “Yıllardır konuşulan Sinanpaşa’yı Yörükmezarı ormanları üzerinden Hocalar’a bağlayacak olan ve Hocalar Afyonkarahisar arasını gidiş-geliş 60 km kısaltacak olan yolun alt yapısı bitmiştir. Bu yıl asfalt kaplaması yapılacaktır. Bu yolla birlikte Yörükmezarı ormanlarında doğa ve av turizminin ciddi anlamda artacağını tahmin ediyoruz” diye konuştu.

OKULLARIN İHALESİNE ÇIKILACAK

“İscehisar’daki maden ocaklarından mermer taşıyan kamyonların köy içlerinden geçmeden direkt Ankara asfaltına çıkmasını sağlayacak maden yolunda da son aşamaya gelinmiş olup bu yıl asfalt kaplama çalışmasına başlanacaktır” diyen Başkan Çoban sözlerine şöyle son verdi: “2022 yılı için yeni okul yapımı, okul bakım ve onarımlarına kullanılmak üzere 37 milyon TL ödenek ayrılmıştır. 2022 yılında; Dazkırı’da 1 İlkokul, 1 Ortaokul, Sandıklı’da 2 adet atölye, 1 adet Anaokulu, Merkez Salar kasabasında 16 Derslikli İlkokul ihalesine çıkılacaktır. Merkez Şemsettin Karahisari Orta Okulu, Asım Kocabıyık Anaokulu, Dinar Merkez MTAL Atölye ve İscehisar 12 Derslikli İlkokul yapımı için proje hazırlıkları son aşamaya gelmiştir. İl Sağlık Müdürlüğüne makine teçhizat alımı için 642 bin TL Gençlik Spor Müdürlüğüne okullara spor malzemesi alımı için 310 bin TL, İl Tarım Müdürlüğüne ve Sulama projelerine 3 milyon TL bütçe ayrılmıştır” dedi. >>GÖKHAN KOCAASLAN

 

#afyon #eğitim #burhanettinçoban #yatırım #değerlendirmetoplantısı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocaeli’den Afyonkarahisar hayranlığı
Kocaeli’den Afyonkarahisar hayranlığı
Yoğurtçular Çarşısı esnafını sevindiren haber
Yoğurtçular Çarşısı esnafını sevindiren haber