Afyon payını aldı

Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak illerinden oluşan TR33 Bölgesi’nin, yerel ve bölgesel sürdürülebilir kalkınmasını sağlamaya yönelik hizmet vermek üzere kurulan Zafer Kalkınma Ajansı 2022 yılı planlamasını hazırladı

Afyon payını aldı
Afyon payını aldı Admin
Bu içerik 128 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veli Oğuz yaptığı açıklamada, “2021 yılında Ajansımız, farklı kurum/kuruluşlarca 3 ödüle layık görülmüştür: İlk olarak Şubat ayında Ardahan’da düzenlenen “Şehir Ödülleri Türkiye 2020” ödül töreninde yürüttüğümüz vizyoner projeler ile “Yılın Kalkınma Ajansı” ödülünü aldık.Ardından Nisan ayında Avrupa Kalkınma Ajansları Birliği (EURADA)’dan TR33 Bölgesi’nde uyguladığımız 4.1 milyon Avro bütçeli ZAFER-İN: TR33 Bölgesi’ndeki İşverenlerin ve İşçilerin Uyum Yeteneğinin Artırılması Operasyonu ile özel ödüle layık görüldük.Son olarak ise Aralık ayında Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından düzenlenen “Ortak Yarınlar Birlikte Mümkün” ödül programında Yeni Nesil Eğitim Mali Destek Programı - Kendin Yap Hareketi ile “Gençlerin Yolunu Açanlar” kategorisinde ödül aldık.Bu ödüller haricinde 2019 ve 2020 yıllarında Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında en başarılı Ajans olan kurumumuz 2021 yılında da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına sunduğu 17 projenin 14’üne destek alarak en başarılı Ajans olmuştur” dedi.

FİZİBİLİTE RAPORU OLUŞTURULDU

Şuhut’a kurulması planlanan kayak turizm merkezi hakkında bilgi veren Oğuz, “Afyonkarahisar ili Şuhut ilçesi Kumalar Dağı Kilimatan Bölgesi'nde kayak turizm merkezi kurulmasının uygunluğunu tespit etmek, yatırımcılarda yatırım fikri oluşturmak ve detaylı fizibilite çalışmalarına altlık oluşturmak üzere Ajansımız tarafından “Kilimatan Kayak Turizm Merkezi Ön Fizibilite Raporu” hazırlanmıştır. Ajansımız tarafından ülkemizde çok yeni ve gelişime açık olan FreezeDry (dondurarak kurutma) teknolojisiyle işletilecek bir tesisin kurulması amacıyla Afyonkarahisar’da belirlenen ürünlerin dondurarak kurutulmasına yönelik FreezeDry Gıda Kurutma Tesisi Ön Fizibilite Raporu hazırlanmış olup Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına sunulmuştur. Pandemi önlemleri kapsamında yüz yüze bir araya gelemediğimiz günlerde Ajans tarafından bölge kapasitesini artırmak ve bölgesel kalkınmada farkındalık yaratmak adına çevrim içi ortamda 2020 yılında başlatılan Kalkınma Sohbetleri 2021 yılında da devam etmiştir” dedi.

29 FİRMAYA ZİYARET

“TÜRKPATENT, Ajans koordinasyonunda; Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak Ticaret ve Sanayi Odaları iş birliğiyle KOBİ'lerin yenilik kapasitelerinin artırılması amacıyla Hezarfen Teknoloji ve Tasarım Geliştirme Projesini hayata geçirmiştir” diyen Genel Sekreter Oğuz, “ Bu kapsamda 01.12.2020 tarihinde çevrim içi ortamda ilgili kurumların temsilcilerinin katılımıyla imza töreni düzenlenmiştir. İmza töreninin ardından katılımcı KOBİ’lere Sınai Mülkiyet Hakları Eğitim Semineri düzenlenmiştir. KOBİ'lerde yenilikçi kültürün artırılmasına katkı sağlamak ve bu yenilikleri korumak için KOBİ'lerde fikri mülkiyet stratejisi oluşturulmasını amaçlayan proje kapsamında 31.05.2021 ile 04.06.2021 tarihleri arasında söz konusu üç ilden toplam 29 firmaya ziyaretler gerçekleştirilmiştir. Firmalara yapılan ziyaretler kapsamında sınai mülkiyet uzmanları ile Türk Patent ve Marka Kurumu temsilcileri tarafından danışmanlık hizmeti verilmiş olup ayrıca önümüzdeki dönemde ilgili firmaların inovasyon kapasitelerini ölçümleyen ve öneriler sunan raporlar hazırlanmıştır” dedi.

18.7 MİLYON TL’LİK DESTEK

“Afyonkarahisar’dan 20 Projeye 18.7 Milyon TL destek, 34 Milyon TL yatırım” diyen Oğuz, “Ajansımız 2021 yılında, Bölgede alternatif turizmin geliştirilmesi amacıyla ilan ettiği Turizm Altyapısının İyileştirilmesi Mali Destek Programı (TAİDEP) kapsamında Afyonkarahisar’dan 4 projeye 7.3 milyon TL destek vererek 15.6 milyon TL’lik yatırım yapılmasını sağlıyor. Frig Vadisi Ayazini Kırsal Turizm Destinasyonu Devam Projesi ile Afyonkarahisar ilinin İhsaniye ilçesi sınırları içerisinde bulunan ve Frig Vadisi'nin önemli tarihi ve kültürel öğelerini barındıran Ayazini Köyü'nde yaklaşık 15 adet evin kırsal turizme yönelik dış cephe iyileştirmelerinin yapılması, 5000 m² alanın sokak sağlıklaştırmasının gerçekleştirilmesi sağlanacaktır. Proje özel amacı, Ayazini Köyü'nün cazibesini ve kırsal turizm imkânlarını geliştirmektir.Hüdai Kaplıcaları Alternatif Turizm Çeşitleri ile Canlanıyor Projesi ile Turizme yönelik aktivite imkânlarının artırılmasını sağlamak amacıyla Sandıklı Hüdai Kaplıcaları bölgesine 10 kişinin istihdam edileceği 1 adet Aquapark ve 1 adet Sosyal Aktivite Parkı yapılması planlanmaktadır. Sosyal Aktivite Parkının içerisinde; 1 paintball sahası, 1 okçuluk sahası, 1 kaykay- paten pisti, 1 halı saha, 1 go kart pisti, 1 mini hayvanat bahçesi, 1 at çiftliği yapılması ön görülmektedir. İstihdamı sağlanacak 10 personele yönelik 3 farklı eğitimin düzenlenmesi ile Hüdai Kaplıcalarının hizmet çeşitliliğinin ve kalitesinin artırılması planlanmaktadır” dedi.

11 FAALİYETE DESTEK VERİLDİ

Genel Sekreter Erolu, “Dinar'ın Huzur Köşesi Suçıkan, Konaklatıyor! Projesi ile tarihi ve doğa turizmi için önemli bir potansiyel barındıran Suçıkan'ın, modern alternatif turizm gerekliliklerini karşılar hale getirilmesi planlanmaktadır. Proje kapsamında 10 kişinin istihdamı ile tesisteki yatak kapasitesinin artırılarak tesisi 2.000 kişinin ziyaret etmesi ve bölgenin tur operatörlerine destinasyon olarak dahil edilmesi sağlanacaktır.Yeni Yüzü ve Gelişen İmkanlarıyla Bolvadin Termal Projesi ile Bolvadin Termal Tesisleri'nde spor turizmi kapsamındaki konaklayıcılara yönelik aktivite alanlarının oluşturulması ve misafirlerin termal kullanım dışı sosyal imkanlarının çeşitlendirilmesi sağlanacaktır.2021 yılında Teknik Destek Programımızla Afyonkarahisar’dan 11 faaliyete destek verilerek farklı konularda eğitim ve danışmanlık hizmeti alınması sağlanmıştır.Kurumsal Dönüşüm ve Sürdürülebilirlik Programı kapsamında desteklediğimiz Sandıklı Jeotermal Isıtma Termal Turizm Seracılık San. Tic. A.Ş.’nin başvuru sahibi olduğu “SCADA Isı Merkezleri Otomasyon Sistemi” projesi ile kaynak verimliliği uygulaması kapsamında 7 adet ısı merkezinde uzaktan kontrollü otomasyon sisteminin kurulması ile şirketin enerji, insan kaynakları vb. giderlerinde yaklaşık %20-30 tasarruf sağlanması öngörülmektedir. Şirket bünyesindeki ısı merkezlerinde otomasyon sistemine geçişin desteklenmesi ile yerel ve bölgesel kalkınmaya, istihdama, katma değerli üretim ve sürdürülebilir bir işletme ve yönetim modeline geçişe katkı sağlanmış olacaktır. Proje faaliyetleri 2022 yılında başlayacak olan projenin bütçesi 6.8 milyon TL, Ajans desteği 4.5 milyon TL’dir” dedi. >>ODAK HABER MERKEZİ

 

#afyon #şuhut #zaferkalkınmajansı #velioğuz #ekonomi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bayrak güven tazeledi
Bayrak güven tazeledi
Yoğunluk sömestr tatilinde arttı
Yoğunluk sömestr tatilinde arttı