Advert

Üretimde sıkıntı yaşıyoruz

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin 2022 yılı Nisan ayı olağan toplantısında güncel gelişmeler hakkında değerlendirmede bulundu

Üretimde sıkıntı yaşıyoruz
Üretimde sıkıntı yaşıyoruz Admin
Bu içerik 88 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, “Odamız Üyesi TEMMER Marble Yönetim Kurulu Başkanı Rüstem Çetinkaya, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı’na, Meclis Üyemiz Sayın İbrahim Alimoğlu, Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilerek göğsümüzü kabarttılar. Hem Sayın Çetinkaya’yı, hem de Sayın Alimoğlu’nu kutluyor; başarılarının devamını diliyorum. Aynı zamanda sektördeki tüm firmaları kenetleyerek birlik ve beraberlik içinde sektöre önemli faydalar sağlayacaklarına inanıyorum. Dolayısıyla sektöre de hayırlı olmasını diliyorum. Yolları açık olsun; Allah utandırmasın. Meclis Üyemiz Sayın Ali İhsan Çiloğlu, uzun yıllardır sürdürdüğü Afyonkarahisar Yaş Sebze Meyve Komisyoncuları Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı’na yeniden seçildi. Bu görevi layıkıyla yerine getiren Sayın Ali İhsan Çiloğlu’nu kutlar; başarılarının devamını dilerim.Oda-Borsa Camiamızı her platformda en iyi şekilde temsil eden Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Azerbaycan Dostluk Nişanı’na layık görüldü” dedi.

ANITKABİR ZİYARET EDİLECEK

Büyük Taarruz ve Büyük Zafer’in 100. Yılı Etkinlikleri hakkında konuşan Serteser, “Hatırlayacaksınız, Mart ayındaki Meclis toplantımızın ardından Afyonkarahisar Valimiz Sayın Gökmen Çiçek ile il protokolümüzün teşrifleriyle Büyük Taarruz ve Büyük Zafer’in 100. Yılı Etkinlik Takvimi Basın Açıklaması yapmış; açıklamamızdan hemen sonra da Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı işbirliğinde Anma Konseri düzenlemiştik. Basın açıklamamızda, Odamız tarafından hazırlanan 100. Yıl Etkinlik Takvimi’ni sizlerle paylaşmıştık. Bu kapsamda milletimiz için çok anlamlı bir tarih, İstanbul’un Fethi’nin yıldönümü olan 29 Mayıs’ta Kocatepe’ye çıkacağız. Bu ziyaretimiz, Odamızda başlayacak. Sırasıyla, Afyonkarahisar Kocatepe Asri Mezarlığı’nda bulunan Hava Şehitliğimizi ve eski adıyla Büyükkalecik, yeni adıyla Kocatepe beldesi sınırları içinde yer alan Yüzbaşı Agah Efendi Şehitliğimizi ziyaret edeceğiz. Ardından, 26 Ağustos 1922 sabahı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından “Büyük Taarruz” emri verilen Kocatepe’ye çıkarak basın açıklamamızı gerçekleştireceğiz. Basın açıklamamız bittikten sonra hep birlikte Şuhut’a hareket edecek ve Atatürk Evi’ni ziyaret edeceğiz. Gezimizde bize Alan Kılavuzu ve Araştırmacı Hasan Özpunar rehberlik edecek. Kocatepe ziyaretimizle hem hatıralarımızda güzel bir iz bırakacak; hem de ilimizi basın kuruluşları aracılığıyla tanıtma fırsatı bulacağız. Büyük Taarruz ve Büyük Zafer’in 100. Yılı etkinlikleri kapsamında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedî istirahatgâhı Anıtkabir’i de ziyaret etme kararı aldık. 8 Haziran 2022 tarihinde gerçekleştireceğimiz Anıtkabir ziyaretimiz için izin yazıları Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, 4.Kolordu Komutanlığı ve Anıtkabir Genel Komutanlığı’na gönderildi ve işlemler tamamlandı. Anıtkabir ziyaretimiz için de sizlerle, gelecek ayki Meclis toplantımızın ardından temasa geçeceğiz”

ÜLKEMİZİ YAKINDAN İLGİLENDİRİYOR

“Dünya ekonomisinde yaşanan gelişmeler, ülkemiz ekonomisini de yakından ilgilendiriyor. Belirli bir süredir Brent Petrol fiyatları, nakliye, enerji ve hammadde fiyatlarında yaşanan dalgalanma ve yukarı yönlü seyir; elbette ülkemizi de etkiledi” diyen Serteser, “Buna ek olarak ülkemizde yaşanan döviz kuru artışları, buna bağlı olarak gelişen enflasyon, işletmelerimizi ve vatandaşlarımızı da zor durumda bırakıyor.Biz Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız olarak üyelerimizden gelen talep ve görüşler hakkında gerekirse ilgili Meslek Komitesi’nin toplanmasını sağlıyor; yetkili makam ve mercilere sorun ve çözüm önerilerini iletiyor; ilettiğimiz konuların da takibini gerçekleştirerek çözüm noktasında adım atılmasını istiyor ve bunu sağlamaya çalışıyoruz.  Bu çerçevede Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde TOBB İkiz Kulelerde düzenlenen Oda-Borsa Yönetim Kurulu Başkanları İstişare Toplantısı’na katıldım. Afyonkarahisar iş dünyamızın sorunlarını, taleplerini ve çözüm önerilerini bu toplantıda sunma imkânım oldu. Sayın Başkanımız Hisarcıklıoğlu’na her zamanki ilgisi için teşekkür ediyorum”

HAMMADDEYE ERİŞİM ZORLAŞTI

Sanayi alanında üretimde sıkıntı yaşandığını dile getiren Serteser, “Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın derlediği bilgilere göre son 1 yılda sigortalı çalışan sayısı yüzde 5,1; kamu çalışanı sayısı yüzde 1,6; işyeri sayısı yüzde 9,1 artarken çiftçi sayısı ise yüzde 13,2 azaldı. Ülkemizdeki çiftçi sayısı bu gelişme ile 500 bin sayısının altına inmiş oldu. Şunu biliyoruz ki, ülkemizin şu anda yaşadığı darboğazdan kurtulmasının yolu üretimden geçiyor. Üretim denilince de tarımdan sanayiye önemli bir yelpazeden bahsetmiş oluyoruz. Çiftçi sayısının azalması, bizleri endişelendirse de Hükümetimiz’in bu konuda acil önlem alacağına inanıyorum. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere göre yurtdışı üretici fiyat endeksi, 2022 yılı Mart ayında, bir önceki aya göre yüzde 7,29; 2021 yılının Aralık ayına göre yüzde 13,39; 2021 yılının Mart ayına göre yüzde 105,82 arttı. Malumunuz olduğu üzere, ekonomimizde en büyük iki cari açık kaynağından birisi enerji, diğeri ise hammaddedir. Sizlere bahsettiğim yüzdelik rakamlar, ülkemize giren hammaddelerin ithalat fiyatındaki değişimlerdir. Dolayısıyla, sanayi alanında üretim için gerekli hammaddeye erişim de bir hayli zorlaşmış görünüyor. İnşallah, yıl içinde bu soruna bir çözüm gelir ki üretim devam edebilsin” dedi.

ODAK HABER MERKEZİ

 

#rıfathisarcıklıoğlu #hüsnüserteser #ibrahimalimoğlu #ekonomi #ATSO #TEMMERmarble
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AKÜREM yaraları sarmaya devam ediyor
AKÜREM yaraları sarmaya devam ediyor
Kardeş olmak zordur
Kardeş olmak zordur