Advert

Üç Boyutlu Hale Getirip Hareketlendiriyorlar

Afyonkarahisar’ın Sultandağı ilçesinde ‘rölyef’ tekniği resimleri üç boyutlu hale getiren kadınların yaptıkları tablolar büyük ilgi görürken, kadınlar hem meslek öğreniyor hem de ev ekonomilerine destek sağlıyor

Üç Boyutlu Hale Getirip Hareketlendiriyorlar
Üç Boyutlu Hale Getirip Hareketlendiriyorlar Admin
Bu içerik 102 kez okundu.

Sultandağı Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan el sanatları kursları devam ederken, kursların arasında en çok dikkat çeken ise resim rölyef kursu. 3 boyutlu şekillendirme, kabartma sanatı ve resimlere perspektif bakış açısı olarak adlandırılan rölyef, resimleri farklı boyutlarda keserek, şekillendirerek resim elde etme sanatı olarak adlandırılıyor. Rölyef kursuna özellikle kadınlar büyük ilgi gösteriyor.

"Pahalı bir kurstur"

Açılan kurs ve yürütülen çalışmalarla ilgili İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine açıklamalarda bulunan Sultandağı Halk Eğitim Merkezi Müdürü Musa Kır, kursun önce hobi olarak başladığını sonrasında ise kadınların kazanç kapısına dönüştüğünü kaydetti. Kır, “Aynı resimden 13-14 tanesini değişik açılarda keserek 3. boyut oluşturuyoruz. Resim genelde 2 boyuttur ama biz burada 3. boyutu oluşturarak bir kalınlık elde ediyoruz. Böylece resim canlı hale geliyor. Sultandağı için beklediğimden çok daha fazla. Aslında pahalı bir kurstur. Sadece çerçevesi 400 TL. Silikon, kağıt masrafını da katarsanız bir resim yaklaşık bin liraya mal oluyor. Buna tabi bir de emek veriyorsunuz. Sattıkları zamanda direkt karşılığını alıyorlar. Rölyef yaklaşık 5 yıllık bir uğraş. Hobi olarak başladı ama şu anda bir kazanç kapısı olarak devam ediyor” dedi.

"Yaklaşık 2 yıldır kurstayım"

Kursta eğitim alan kursiyerlerden Havva Gencer ise kursun kendileri için çok verimli olduğunu kaydederek şunları söyledi:

“Yaklaşık 2 yıldır kurstayım. Severek geliyorum. Daha önce istediğim bir çalışmaydı ama katılamadım. 2 aydır buradayım çok memnunum. Çok zevk alarak geliyorum.” >>İHA

 

                                        

#afyon #kurs #eğitim #sultandağ #odakgazetesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AKÜREM yaraları sarmaya devam ediyor
AKÜREM yaraları sarmaya devam ediyor
Kardeş olmak zordur
Kardeş olmak zordur