Akka Zaferi kutlu olsun

Orman ve Su İşleri eski Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Osmanlının Fransızlara karşı 10 Mayıs 1799 tarihinde kazandığı Akka Zaferi’nin 223. sene-i devriyesini gönülden kutluyorum”

Akka Zaferi kutlu olsun
Akka Zaferi kutlu olsun Admin
Bu içerik 83 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Akka Zaferi’nin yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Orman ve Su İşleri eski Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Üç kıtaya hükmeden Osmanlı İmparatorluğu 600 yıl boyunca pek çok zafere imza atmıştır. Bu şanlı zaferlerden birisi de unutulmuş Akka Zaferi’dir. Mühendis olmamın yanında aynı zamanda bir tarihçi olarak bu şanlı zaferlerimizin genç nesillerimize aktarmayı kendimde bir borç olarak görüyorum. Tarihini iyi bilen devletler geleceğe emin adımlarla yürürler. 10 Mayıs 1799 tarihinde Cezzar Ahmet Paşa tarafından Napolyon Bonapart’a karşı kazanılan Akka Zaferi’nin 223. Sene-i devriyesini gönülden kutluyorum. 

UNUTTURULMAYA ÇALIŞILDI

Prof. Dr. Eroğlu, “Napolyon Bonapart'a karşı Akka Kalesi'ni savunarak büyük bir zafer kazanan Cezzar Ahmet Paşa’nın karşısında ilk yenilgisini yaşayan Napolyon Bonapart: ''Akka’da durdurulmasaydım, bütün Doğu’yu ele geçirebilirdim!'' sözünü söylemiştir. Tarihini bilmeyen milletler atide destanlar yazmaz. Şanlı bir tarihimiz var. Ancak bir dönem geçmişteki bazı zaferlerimiz yeni nesillere unutturulmaya çalışılmıştır. Bunlardan birisi Kut’ülAmare Zaferidir. Birinci Cihan Harbi esnasında 29 Nisan 1916 tarihinde Şanlı Ordumuzun İngilizlere karşı kazandığı bir zaferdi. Bu zaferi yad etmek üzere Kut bayramı olarak 1952 yılına kadar kutlanılmaktaydı. İngilizlerin ricası üzerine Kut’ülAmare Zaferinin kutlaması o sene terkedilmişti. Ancak Sayın Cumhurbaşkanımız bu konuda gereğini yapmış ve bazı tanıtım faaliyetleri düzenlenmiş, kitaplar yayınlanmıştı. Şimdi unutturulan başka bir zaferi gündeme taşıyoruz” dedi. >>ODAK HABER MERKEZİ

 

#afyon #veyseleroğlu #akkazaferi #odakgazetesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Taziye evi tamam
Taziye evi tamam
AFSÜ’nün gururu oldu
AFSÜ’nün gururu oldu