Advert

Sadece bir gün değil

Retina Hastaları Dayanışma Derneği Mesut Yurt Engelliler Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı. Yurt, “Biz engellilerin sorunları sadece bir gün ve haftada değil, sürekli ele alınmalı, gündemde tutulmalıdır"

Sadece bir gün değil
Sadece bir gün değil Admin
Bu içerik 71 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Retina Hastaları Dayanışma Derneği Mesut Yurt yayınladığı mesajında, “Engelliler Haftası, bir kutlama değil, farkındalık oluşturma günleridir. Biz engellilerin sorunları sadece bir gün ve haftada değil, sürekli ele alınmalı, gündemde tutulmalıdır. Bizlerin hatırlanması sorunlarımızın çözümlenmesi ve sesimizin duyurulması aşamasında bu hafta oldukça önemlidir. Ülkemizdeki biz engellilerin, çözüm bekleyen birçok sorunuyla toplumsal hayatın içerisinde yer almaktayız. Retina Hastaları Dayanışma Derneği olarak 110 üyemizle ulusal düzeyde faaliyet göstermekteyiz. Doğuştan ya da sonradan görme kaybı yaşayan hastalarımızın tedavileri ile ilgili dünyada ve ülkemizde bilimsel çalışmaları aktarmaya ve kendilerini bilgilendirmeye devam ediyoruz” dedi.

TEDAVİLERİ YAPILMALIDIR

“RPE65 gen mutasyonundan kaynaklanan göz rahatsızlığının tedavisi artık dünyada yapılabiliyor” diyen Yurt, “Derneğimizin çabalarıyla gen testi yaptırdığımız hastalarımız arasında göz tedavisi mümkün olan 26 kaderdaşımızın tedavileri ivedilikle yapılmalıdır.  Ülkemizde Retina Araştırmaları Merkezi kurularak doğuştan ya da sonradan görme kaybı yaşayan yaklaşık 400 bin hastamızın tedavisi için bilim adamlarımızın bu merkezde bilimsel çalışmalar yapması sağlanmalıdır. Bu yılın sonuna kadar Bütün kurumların engelli vatandaşlarımızın erişilebilirliğine uygun hale getirilmesi ve eksikliklerin ivedilikle giderilmesi için azami çaba gösterilmesi gerekmektedir. Çalışan engellilerin çalışma ortamlarının uygun hale getirilmesi, çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve çalışma ortamında kullanacakları yardımcı materyalleri kurumlar engellilere temin etmelidir. Sağlık Kurulu raporları tekrar gözden geçirilmeli aksaklıkları ivedilikle giderilmelidir” dedi. ODAK HABER MERKEZİ

 

#retinahastalarıdayanışmaderneği #mesutyurt #sağlık #odakgazetesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AKÜREM yaraları sarmaya devam ediyor
AKÜREM yaraları sarmaya devam ediyor
Kardeş olmak zordur
Kardeş olmak zordur