Matematik şenliği düzenlendi

Afyon Kocatepe Üniversitesi, Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Özel Yavuzoğlu Koleji iş birliğinde “Matematik Şenliği” düzenlendi

Matematik şenliği düzenlendi
Matematik şenliği düzenlendi Admin
Bu içerik 81 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

11-12 Mayıs 2022 tarihlerinde Atatürk Kongre Merkezinde düzenlenen “Matematik Şenliği” etkinliğine; AKÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Koçak, Matematik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Yıldız, Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, Özel Yavuzoğlu Koleji Kurucusu Mehmet Polat, Özel Yavuzoğlu Koleji Genel Müdürü Fesih Aktaş ile birlikte AKÜ öğretim elemanları, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

ÖZGÜVENLERİ PEKİŞİYOR

Programın açış konuşmasını yapan Özel Yavuzoğlu Koleji Genel Müdürü Fesih Aktaş Afyonkarahisar’da ilk kez Matematik Şenliğinin düzenlendiğini belirterek, “Milli Eğitim Bakanlığımızın başlatmış olduğu ‘Matematik Seferberliği’ kapsamında öğrencilerimizin özgüven ve sorumluluk duygularını pekiştirmek, okullar arası iletişimini geliştirmek, matematik kültürünü oluşturmak ve yaygınlaştırmak, matematiği güncel hayata yansıtabileceklerine inandırmak için öğrencilerimize farkındalık ve rekabet ortamı kazandırabilmek, matematiği kanıksanmış doğrulardan uzaklaştırarak yetenekli öğrencilerimizi teşvik edip çağdaş dünyada yol gösterici olmalarını sağlamak gayesiyle bu güzel etkinliği gerçekleştirdik. Biz bu etkinliği gelenekselleştirmek istiyoruz” diye konuştu.

BİLİMİN TEMELLERİNDEN BİRİ

Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın ise matematiğin, bilimin temellerinden bir tanesi olduğunu söyledi. Yalçın, “Bizim öğrencilik yıllarımızdan ve önceki öğrencilik yıllarından itibaren matematik hep böyle korkutucu, korkunç bir şey olarak az ya da çok öğrencilerin hayatında yer almıştır. Matematik, bilimin temellerinden bir tanesi; hayatımızda birçok alanda tatbik ettiğimiz bilgilerin temelini oluşturan hususlardan birisidir. Belki de biz matematiği hayatımıza tatbik edemediğimiz için korkutucu olarak gördüğümüz bir ders, bilim haline gelmiş. Ancak bu noktada Milli Eğitim Bakanlığımızın ‘Matematik Seferberliği’ adı altında matematiğe yönelik böyle çalışmaların başlatması ve ilimizde böyle bir matematik şenliğinin yapılması isabetli noktada kendisini göstermiş oldu. Bakanlığımızın başlatmış olduğu bu seferberliğin öğrencilerimiz üzerinde olumlu etki yaratacağını inanıyorum” ifadelerini kullandı.

MATEMATİĞİ SEVDİRİN

 AKÜ Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Koçak ise “Matematik ve şenlik kavramlarını birleştirip böyle bir etkinlik yaptığınız için çok teşekkür ederim. Matematik çok önemli bir alan. Mühendislik ve tıp alanlarının ana konusu. Matematik zekasını çok severim ve çok önemserim. Hocalarımdan istediğim lütfen matematiği sevdirin. Matematikten nefret ettirmeyin ”dedi.Program matematik belgeseli sunumu, AKÜ Devlet Konservatuvarı öğrencilerinin sahne performansı, Özel Yavuzoğlu Koleji 7. sınıf öğrencilerinin gösterisi, matematik bilgi yarışması Özel Yavuzoğlu Koleji 5. sınıf öğrencilerinin gösterisi, matematik bilgi yarışması finali ve ödül törenin ardından sona erdi. >>ODAK HABER MERKEZİ

 

 

#afyon #metinyalçın #meb #odakgazetesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Taziye evi tamam
Taziye evi tamam
AFSÜ’nün gururu oldu
AFSÜ’nün gururu oldu