Advert

Akademik bilgi tek boyutlu değildir

“14. Ulusal Spor Bilimleri Kongresi”, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu ve Spor Bilimleri Derneği iş birliğinde AKÜ Spor Bilimleri Fakültesinde gerçekleştirildi

Akademik bilgi tek boyutlu değildir
Akademik bilgi tek boyutlu değildir Admin
Bu içerik 82 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

AKÜ Spor Bilimleri Fakültesi konferans salonunda başlayan kongreye; AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, AKÜ Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Yücel Ocak, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Günay, Spor Bilimleri Derneği Başkanı Prof. Dr. İbrahim Yıldıran ile birlikte akademik personel ve öğrenciler katıldı.

30. YILIMIZI KUTLUYORUZ

Kongrenin açış konuşmasını yapan AKÜ Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Yücel Ocak, kongreyi farklı ve anlamlı kılan birçok faktörün olduğunu belirtti.  Ocak, “Bu faktörlerden kısaca bahsetmek istiyorum. Cumhuriyetin kazanıldığı topraklardasınız ve bu yıl da Milli Mücadelemizin başladığı 100. yıldayız. Böyle güzel bir anıyla böyle bir güzel ortamda sizleri burada toplamak ayrı bir onur kaynağı. Yine farklı bir gurur kaynağımız var ki üniversitemizin kuruluşunun 30. yılını kutluyoruz. Spor Bilimleri Fakültemizin kuruluşunun da 20. yılı ki o da ayrı bir gurur vesilemiz. Dolayısıyla böyle bir güzel ortamda ve bu ortamın içerisinde Türkiye Üniversiteler Sporları Federasyonunun İzmir’deki Universiade ve Erzurum’daki Kış Olimpiyatları dışında en büyük katılımlı 10 branşta yaklaşık 5 bine yakın sporcunun katıldığı büyük bir organizasyonu gerçekleştiriyoruz. Bunların hepsinin ortasında böyle bir programda sizleri burada görmekten büyük mutluluk duyuyorum” diye konuştu.

BİZİM ONUR YILIMIZ

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş ise 2022 yılının Afyonkarahisar ve üniversitemiz için özel anlamlar taşıyan bir yıl olduğunu söyledi. Karakaş, “Başkomutanlık Meydan Savaşının zaferle sonuçlanışının 100. yılını kutluyoruz. Önümüzdeki yıl Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağız. Zafer bu topraklarda kazanıldı. Dolayısıyla bu yıl aynı zamanda onur yılımız. Üniversitemizin tarihi daha eskiye gidiyor. Afyon Kocatepe Üniversitesi, 1974 yılında Anadolu Üniversitesine bağlı olarak kurulan Maliye Muhasebe Yüksekokulu ile başlamış ama üniversite olarak 1992 yılında kurulan üniversiteler arasında yer alıyoruz. Dolayısıyla 30. Yılımızı da bu anlamda kutluyoruz. Böyle anlamlı 2 gelişmenin yaşandığı bir ortamda böyle bir organizasyonu üniversitemizde gerçekleştirmekten memnun olduğumu ve sizleri burada misafir etmekten mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum” dedi.

ÜNİVERSİTELER BİLGİ ÖĞRETEN KURUMLARDIR

Üniversitelerin bilgi öğreten kurumlar olduğunu ama akademik bilginin tek boyutlu olmadığını ifade eden Karakaş, şunları söyledi:“Üniversiteler bilgi öğreten kurumlardır. Bilgi yaşantısının gerçekleştiği kurumlardır. Akademik bilgi tek boyutlu değildir. Sadece sınıflarda öğrenilen ve öğretilenle sınırlı değildir. İşin sosyal ve kültürel boyutları da vardır. Bu ayaklar tamamlandığı zaman akademik nitelik tamamlanır ve üniversiteli kimliği ortaya çıkar. Bundan dolayı bu tür aktiviteler ve etkinlikler oldukça önemlidir. Üniversiteden mezun olup ayrıldığınızda bu anlamdaki yeterlilikleri elde eder ve bu donanımları kazanırsak ancak üniversiteli kimliğine sahip oluruz diye düşünüyorum. Bu yüzden akademik çalışmaların yanında diğer sosyal-kültürel etkinlikleri de önemsiyoruz. Mayıs ayı üniversitemiz açısından oldukça yoğun geçecek bir ay. Şu sıralar ÜNİLİG’in finalleri gerçekleşiyor. Ama bununla bitmiyor. Üniversitemizin 30. yıl kutlamaları kapsamında her gün 3-4 belki daha fazla etkinlik gerçekleşiyor. Hepsine katılmaya gayret ediyorum. Üniversitemizin festivali bu ay içerisinde gerçekleşecek. Aynı şekilde başka öğrenci kongrelerimiz var. Dolayısıyla yoğun bir ayın içerisindeyiz. Bu kongreye katılım sağlayan 70 sözel, 10 poster sunum ve 3 davetli konuşmacımız var. Öğrenci kongremizin başarılı ve verimli geçmesini diliyorum” dedi. Açış konuşmalarının ardından oturum başkanlığını Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Akalan’ınyaptığı  oturumda Davetli Konuşmacı Ph. D Robert Scales bir sunum gerçekleştirdi. ODAK HABER MERKEZİ

 

#ÜNİLİG #mehmetkarakaş #yücelocak #mehmetgünay #spor
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AKÜREM yaraları sarmaya devam ediyor
AKÜREM yaraları sarmaya devam ediyor
Kardeş olmak zordur
Kardeş olmak zordur