SMA Bilinci Aşılandı

İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanlığı organizasyonunda,SpinalMüskülerAtrofi (SMA) hastalığı ilgili 20.06.2022 tarihinde Sinanpaşa Taşoluk Beldesinde geniş katılımlı halk eğitimi yapıldı

SMA Bilinci Aşılandı
SMA Bilinci Aşılandı Admin
Bu içerik 58 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

           

 İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanlığı organizasyonunda,SpinalMüskülerAtrofi (SMA) hastalığı ilgili 20.06.2022 tarihinde Sinanpaşa Taşoluk Beldesinde geniş katılımlı halk eğitimi yapıldı.

Halk Eğitimine,Sinanpaşa Kaymakamı Zeynep Topçu,İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serhat Korkmaz, Taşoluk Belediye Başkanı Hüseyin Çalış, Kırka Belediye Başkanı Bekir Uykan, Küçükhöyük Belediye Başkanı Necip Nergiz, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Şükrü Boz, Başkan Yardımcısı Dr. Mücahid Pehlivan, Sinanpaşaİlçe Sağlık Müdürü Murat Ayçiçek ve bölge halkı katıldı. Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Şükrü Boz’un açılış ve bilgilendirme konuşmasından sonra, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Ve Çocuk Genetik Öğretim Üyeleri Melike Ataseven Kulalı ve Muhsin Elmas tarafından konuyla ilgili sunumlar yapıldı. Eğitim halkın sorularına verilen soru cevap bölümüyle son buldu. Eğitim ve sunumlarda özetle SMA hastalığı hakkında genel bilgilere yer verildi.

GENETİK DANIŞMANLIK VERİLİYOR

Ülkemizde Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü (HSGM) tarafından, SMA Taşıyıcı Tarama Programı 81 ilde 27.12.2021 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanmıştır. Taramalar aile hekimliklerinde ücretsiz kan tahlili ile yapılmaktadır. Sonuçlarda her iki eş adayının da SMA taşıyıcı olduğunun belirlenmesi durumunda, ailelere hastalık hakkında ayrıntılı bilgi ve genetik danışmanlıkverilmektedir. Böylece taramalar sayesinde SMA hastalığının ortaya çıkardığı sakatlıklar ve ölümler azalacaktır.

SMA taşıyıcı taramasının kapsamı; evlilik öncesi sağlık raporu almak için aile hekimlerine başvuranlar ve halen evli olup bebek sahibi olmayı düşünen çiftlerden isteyenlerdir.

Tarama için öncelikle erkek eş/eş adayından örnek alınır. Çalışma sonuçları ilgili aile hekimine “normal” ya da “şüpheli” olarak iletilir.

• Sonuç “normal” ise eş/eş adayına bilgi verilerek takipten çıkarılır.

• Sonuç “şüpheli” ise kadın eş/eş adayına da tarama testi uygulanır. Eşlerin her ikisinin taşıyıcı çıkması durumunda riskler hakkında mutlaka ayrıntılı bir danışmanlık verilerek nasıl sağlıklı bebek sahibi olabilecekleri konuları vurgulanmıştır. ODAK HABER MERKEZİ 

#ODAK #SMA #halksağlığı #ilsağlıkmüdürlüğü #sinanpaşa #taşolukbeldesi #odakgazetesi Sma
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Üreticiler zor durumda
Üreticiler zor durumda
TÜRKİYE’NİN İLK VE TEK MEDYA LİSESİ
TÜRKİYE’NİN İLK VE TEK MEDYA LİSESİ