Tatbikat başarılı geçti

AFAD İl Müdürlüğü koordinesinde Dağda Arama ve Kurtarma Tatbikatı geniş bir katılımla yapıldı. Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, “Afetlere dirençli toplum oluşturmak amacıyla 2022 Tatbikat Yılı kapsamında 11 İlden destek personelle yapılan tatbikata katılan tüm ekiplerimize teşekkür ediyor, kolaylıklar diliyorum”

Tatbikat başarılı geçti
Tatbikat başarılı geçti Admin
Bu içerik 82 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı ve il protokolünün katıldığı Dağda Arama ve Kurtarma Tatbikatı, Afyonkarahisar İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) koordinasyonunda 11 AFAD İl Müdürlüğü, STK, AFAD Gönüllüleri ve afet çalışma gruplarından oluşan 300 personelin katılımı ile İlimiz Sinanpaşa İlçesi Gezler Köyü Baraj Mevkiinde gerçekleştiriliyor. 21-23 Haziran 2022 tarihleri arasında Afyonkarahisar ilinde Dağda Arama ve kurtarma tatbikatı gerçekleştirilecek. Tatbikat 21 Haziran Salı güne ekiplerin Afyonkarahisar iline intikali ve konuşlanması ile başlarken dün ise tatbikatın icrası (Telsiz haberleşmesi, Arama taktik ve tekniklerinin kullanılması, iple erişim sistemleri ile yaralının güvenli yere taşınması, İz takibi yapmak. Karadan kontrol edilen hava taşıtlarının etkin kullanımı, iz takip köpekleri ile arama, alan araması, gece şartlarında arama yöntemleri) gerçekleştirildi. Bugün ise tatbikatın değerlendirilmesi yapılacak.

300 PERSONEL KATILDI

Tatbikat; bölgede 12 öğrencinin kamp yapması esnasında hava şartlarının kötüleşmesi sonucu, mahsur kalınması ve kayıp olmaları üzerine kurgulanırken,  arama ve kurtarma ekiplerinin intikal süreci ile başlayan tatbikat zorlu hava ve arazi koşullarında 4 sektörde 8 operasyon içerecek şekilde icra edildi.  Tatbikatla, dağda arama kurtarma ekipleri müdahale kapasitesinin test edilmesi, koordinasyon ve işbirliğinin artırılması, kurumsal ve bireysel refleks kazandırılması, akredite edilen ekiplerin adaptasyonlarını uygulayarak öğrenme, bilgi ve becerilerinin geliştirilmesi amaçlandı. Tatbikat, 300 personel, 25 kurtarma kara aracı, 7 hava aracı, 6 köpek timi, 3 haberleşme aracı, 171’i arama kurtarma olmak üzere toplam 300 personelin katılımı ile yapıldı. >>ODAK HABER MERKEZİ

 

#afyon #AFAD #kübragüranyiğitbaşı #odakgazetesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Üreticiler zor durumda
Üreticiler zor durumda
TÜRKİYE’NİN İLK VE TEK MEDYA LİSESİ
TÜRKİYE’NİN İLK VE TEK MEDYA LİSESİ