Advert

Üreticiler zor durumda

Afyonkarahisar Kasaplar ve Sucukçular Odası Başkanı İbrahim Yörük yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde yazılı bir açıklamada bulundu. Yörük, “Üreticilerimiz canlı hayvanlarını beslemek için zor koşullar da çalışmaktadırlar”

Üreticiler zor durumda
Üreticiler zor durumda Admin
Bu içerik 395 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Afyonkarahisar Kasaplar ve Sucukçular Odası Başkanı İbrahim Yörük yaptığı açıklamada, “Ülkemiz ekonomik ve küresel bir krizin tam ortasında 2022 yılı Kurban Bayramına hazırlanmaktadır. Bu yıl tüm dünyayı etkileyen küresel krizin etkilerini ülkemizde de her hanede çok yüksek derecelerde hissetmekteyiz. Üreticilerimiz canlı hayvanlarını beslemek için zor koşullar da çalışmaktadırlar... Piyasalar dünyada ki ekonomik veriler ve savaşlar yüzünden esnek bir hal almış, gıda da yapılan küresel stoklar sonucu ülkemizde üreticilerimizde zor koşullarda işlerini yapma gayreti içinde sıkıntılı zamanlar yaşamaktadırlar. Piyasalarda nakit sıkıntısı yaşanmaktadır. Oluşan küresel krizler ile vatandaşımızın bayram yapacak hali zorlaşmıştır. Tüm Dünyada da olduğu gibi ulaşım maliyetleri zirveyi görmüştür. Dünyada Artan petrol fiyatları ile her geçen gün büyüyen ve gelişen ülkemizin önünü kesmeye çalışan bir takım küresel güçler her alanda kendi kendine yeten ülkemizin önüne set çekmeye çalışmışlar ve hala daha bu yolu denemeye devam etmektedirler” dedi.

TEDBİRLER ALINMALI

“Özellikle şu önemli uyarıları mutlaka hatırlatmak isteriz. Kurban bayramında kurbanlık kesimlerinde İslami usullere uyulmasının yanında bulaşıcı hastalıklar ve çevre temizliği açılarından da tedbirlerin alınması büyük önem taşımaktadır” diyen Yörük, “Ayrıca sağlıklı bir bayram açısından başka hususlardan da bahsedilmesi gerekir ki; kesim sonrası etlerin sağlıklı tüketilebilmesi için Veteriner Hekim kontrolünden geçirilmesi, etlerin dinlendirilmesi, etlerin daha sonra işlenmesi ve pay edilmesi konularında hijyenik tedbirlerin alınması önemlidir. Kurban Bayramlarında etlerin çekilmesi için başka alanlardan esnafların (örneğin demirci, bakkal, berber gibi) dükkânlarına kıyma makinesi koyup kıyma çektikleri konusunda ciddi şikâyetler olmaktadır. Bu konularda lütfen bu tür işletmelere itimat edilmemeli. Çünkü bu tür merdiven altı tabir edebileceğimiz işletmelerin gerekli kontrollerden geçmediklerini ve hijyen açısından büyük risklere sahip olduğu unutulmamalıdır. Bu tür işler için gıda konusunda uzman esnaflardan hizmet alınması halk sağlığı açısından önemlidir” >>ODAK HABER MERKEZİ

 

#afyon #brahimyörük #ekonomi #odakhabermerkezi #odakgazetesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gençler festivale katıldı
Gençler festivale katıldı
Denizlispor’da 3 eksik
Denizlispor’da 3 eksik