Advert

Serteser gündemi değerlendirdi

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin 2022 yılı Temmuz ayı olağan toplantısında güncel gelişmeler hakkında değerlendirmede bulundu

Serteser gündemi değerlendirdi
Serteser gündemi değerlendirdi Admin
Bu içerik 82 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

ATSO Başkanı Hüsnü Serteser şu ifadeleri kullandı; “Geleneksel hâle getirdiğimiz ATSO Spor Oyunları’nı bu yıl 16’ncı kez düzenleyeceğiz. Büyük Taarruz ve Büyük Zafer’in 100’üncü yılı coşkusu ile birleştireceğimiz 16.ATSO Spor Oyunlarımıza siz değerli Meclis Üyelerimizin de maddi ve manevi katkılarınızı bekliyorum. Oda ve Borsa Camiasında en uzun soluklu spor organizasyonu olan ATSO Spor Oyunlarımız, üyelerimizin destekleri ile her geçen yıl daha da gelişiyor; ilerleme kaydediyor. 16. ATSO Spor Oyunları ile ilgili duyurularımızı da kısa sürede yapmaya başlayacağız. Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız, mermer sektöründe önemli projelere imza atmaya devam ediyor. Odamız tarafından sürdürülen, Ticaret Bakanlığı destekli Afyonkarahisar Makine Sektörü Kümelenmesi UR-GE Projesi kapsamında Afyonkarahisar heyetimiz geçen hafta Kırgızistan ve Özbekistan’da önemli görüşmeler gerçekleştirdi. Her iki ülkede Ticaret Müşavirliklerimiz ziyaret edildi, ikili iş görüşmeleri yapıldı; bölgedeki önemli sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ile toplantılar düzenlendi”

PROJELERDEN BİRİSİ BİTTİ

“Bu ziyaret sırasında firma temsilcilerimizin yaptığı ikili iş görüşmesi sayısı 101, olumlu sonuçlanması beklenen görüşme sayısı ise 20’dir” diyen Serteser, “UR-GE projemiz sayesinde ilimizdeki işletmelerin Orta Asya’ya açılmasının mümkün olacağını düşünüyorum. Bu arada şunu da söylemek istiyorum: Bölgemizde en çok UR-GE projesi hazırlayan kurum, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamızdır. 3 UR-GE projesi kazandık. İkisi mermer, birisi makine sektörü ile ilgiliydi. Mermer ile ilgili UR-GE projelerimizden birisi bitti; bir mermer ve bir makine sektörü ile UR-GE projelerimiz devam ediyor. Ticaret Bakanlığı’nda Hizmetler Genel Müdürlüğü kuruldu. Hizmet denilince, turizm, sağlık turizmi, yazılım, dizi ve film sektörleri bu kategoriye giriyor. Biz ‘HİSER’ denilen UR-GE projemiz için de sağlık turizmi özelinde hazırlık yapıyoruz.Ayrıca şekerleme ve yumurtacılık sektöründe de UR-GE projesini hazırlayıp hayata geçirmek istiyoruz.”

KONTENJANLAR DOLDU

Serteser, “Malumunuz olduğu üzere Liselere Geçiş Sistemi Yerleştirme Sonuçları açıklandı. 2019 yılında Milli Eğitim Bakanlığımız, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz ile TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitemizin imzaladığı Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü çerçevesinde ilimizde pilot okul olarak belirlenen Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Müdürü Mehmet İvecen’den aldığımız bilgi doğrultusunda tercihler ve okul not ortalaması kontenjanlarının tamamının dolduğunu öğrendik. Gazi MTAL, biz ilgilenmeye başladığımız 2019 yılında, döner sermaye sıralamasında 132'nci sıradaydı, 2020'de ise 31'inci sıraya yükseldi; 2021 yılında ise ilk 26 arasında yer almayı başardı. Okulumuz, döner sermayede kısa sürede ilk 10’a girmeyi hedefliyor.Okulumuzun 2019 yılında kurduğumuz Protokol Yürütme Kurulu sayesinde kazandığı ivmenin bundan sonra da artarak devam edecektir. Protokol Yürütme Kurulu’nun başkanlığını ben sürdürüyorum. Kurul’da İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Metin Yalçın, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Sayın Mustafa Gül, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden bir Şube Müdürü ve Okul Müdürümüz var” dedi.

 

KART HARCAMALARI ARTTI

Banka kartı harcamalarının arttığını söyleyen Serteser, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz ile Visa, bu yıl üçüncü kez Kartla Harcamalar Analizi gerçekleştirdi. Analiz sonuçlarına göre 2022 yılının ilk çeyreğinde aylık kartlı harcamalar ortalaması bir önceki yıla göre yüzde 85 oranında arttı. Ülkemizde, 2021 ve 2022 yıllarının ilk çeyreklerindeki kartlı harcamalar kıyaslandığında, e-ticaretin yüzde 90; banka kartı harcamalarının da yüzde 118 arttığını görüyoruz. Bu dönemde temassız ödemeler de 3 katına çıktı. Bahsettiğim dönemde ticari kredi kartlarıyla yapılan harcamalar yüzde 94 büyüdü. Bu analiz bizlere, ülkemizdeki alışveriş alışkanlığının kart üzerinden devam ettiğini gösterirken, e-ticaretin payının da genişlediğini ispatlıyor. Özellikle e-ticaretin gelecek yıllarda olmazsa olmaz olacağına inanıyorum” dedi.

ÖNEMLİ BİR ÇAĞRI VAR

ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, “Mütevelli Heyeti Başkanlığını TOBB Başkanımız Sayın M. RifatHisarcıklıoğlu’nun sürdürdüğü Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın önemli gördüğüm bir çağrısı var. Daha önce gündeme getirmiştim; ama hatırlatmakta yarar görüyorum. TEPAV, Cumhuriyetimizin 100. yılı dolayısıyla 100 yıllık işletmeleri tespit etmek istiyor. Bu bağlamda resmi kayıt olmasa bile işletmenin 100 yıl ve öncesine dayandığını ispat eden fotoğraflar, bilgi kaynakları da belge olarak kabul edilecek. Ayrıca 90, 80 ve 70 yıllık şirketler de bu araştırmanın konusu olduğu için 1953 yılından önce kurulan tüm şirketlerin başvurusu bekleniyor. Afyonumuz’daki işletmelerimizin bu araştırmada mutlaka yer almasını temenni ediyorum. Bu konudaki ayrıntıları TEPAV’ın internet sitesinden bulabilirsiniz.Sözü TEPAV’dan açmışken, TEPAV’ın Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden yola çıkarak yayımladığı İstihdam İzleme Bülteni’nde ilimiz adına sevindirici bir ayrıntı yer aldı. Bültendeki verilere Afyonkarahisar’daki ücretli çalışan kişi sayısı, geçen yıla göre arttı. Geçen yıl Nisan ayında ilimizdeki ücretli çalışan sayısı 99 bin 660 iken, bu yıl Mart ayında bu rakam 100.263’e çıktı. Bu yılın Nisan ayında ise ilimizde 101.711 ücretli çalışan olduğu belirlendi. İnşallah elbirliğiyle daha çok istihdam sağlayarak ilimizi kaldırmak için gayret göstereceğiz”

TAHIL KRİZİ YAŞANDI

Serteser, “Rusya-Ukrayna savaşının başlaması ile tüm dünya bir tahıl krizi yaşıyor. Türkiye, bu savaşın taraflarına eşit uzaklıkla olan ve tahıl krizini ciddi olarak hisseden bir ülke olarak üzerine düşeni yaptı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde Tahıl Koridoru Anlaşması imzalandı. Bu anlaşmanın diplomasi ve ticaret alanında önemli bir başarı olduğunu düşünüyorum. Ülkemiz, böylesi ataklarla dünyayı rahatlatacak açılımlar yapmaya devam ederse; dış politikada itibarımız daha da artacaktır. Dünyamız önce salgın, ardından da savaş nedeniyle ekonomik zorluk çekiyor. Uluslararası Para Fonu (IMF) küresel büyüme tahminini aşağı, enflasyon tahminini yukarı yönlü değiştirdi. IMF, Türkiye’nin büyüme rakamlarını ise 2022 yılı için yüzde 2,7'den yüzde 4’e, 2023 için ise yüzde 3'ten 3,5'e yükseltti. Dün (önceki) gece ABD Merkez Bankası (FED), politika faizini 75 baz puan artışla yüzde 2,25-2,50 seviyesine çıkardı. FED’in faiz artışı yapacağına ilişkin oluşan beklenti, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde piyasaları etkiliyor. Bu ülkelerin para birimleri, dolar karşısında değer kaybediyor.  Ancak FED’in son açıklamasından sonra toplantımıza kadar Türk Lirası’nın değer kaybetmediğini not olarak eklememiz gerekiyor. Almanya’da yayımlanan “Global DebtMonitor 2022” Asya, Afrika, Latin Amerika ve Doğu Avrupa’da 135 ülkenin borçlarının kritik (kriz sınırına çok yakın) bir düzeyde olduğuna dikkat çekti. Bu dünya genelinde bir borç krizinin yaşanacağına işaret ediyor. Dilerim ki ülkemiz, 2008 yılındaki küresel krizde olduğu gibi yeni beklenen borç krizinde de en az kayıpla çıkmayı başarır” dedi.

BÜYÜK AVANTAJ SAĞLAYABİLİR

“Malum, Meclis toplantılarımızda Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı ve Paris İklim Anlaşması’ndan sık sık bahseder olduk” diyen Serteser, “ Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamızın da içinde olduğu ve desteklediği bu süreç, ülkemiz için büyük bir avantaj sağlayabilir. Bununla ilgili hazırlanmış, çok dikkat çekici bir raporu sizinle paylaşmak isterim. Dünya Bankası tarafından yayınlanan Türkiye Ülke İklim ve Kalkınma Raporu’na göre Türkiye, iklim değişikliğinin etkilerine karşı dayanıklılığı ve uyumu arttırmaya; ekonomi genelinde karbondioksit ve diğer sera gazı emisyonlarını azaltmaya yönelik eylemleri uygulaması halinde önümüzdeki 20 yıllık dönemde 146 milyar dolarlık tasarruf sağlama potansiyeline sahip.Raporda, özellikle elektrik, bina ve ulaştırma, sanayi, ormancılık ve arazi kullanımı sektörlerinde dönüşüm yaşanması gerekliliğine dikkat çekiliyor. Dolayısıyla bu sektörlerin dönüşüm sancılarını yaşarken büyük bir atılım yapmasının da mümkün olduğunu eklemek gerekir” dedi. >>ODAK HABER MERKEZİ

 

#afyon #ATSO #hüsnüserteser #değerlendirme #odakgazetesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sarıgül Kocatepe’ye geliyor
Sarıgül Kocatepe’ye geliyor
Gençler festivale katıldı
Gençler festivale katıldı