Advert

Rektör Okumuş, “Dertliyiz”

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş basın mensupları ile kahvaltıda bir araya geldi

Rektör Okumuş, “Dertliyiz”
Rektör Okumuş, “Dertliyiz” Admin
Bu içerik 147 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Basın mensuplarıyla bir araya gelen Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş bir hekimin iki hafta önce bir hekimin tehdit edildiği ve Afyon’u terk ettiğini söyledi. Rektör Okumuş bazı sosyal mecralarda ifade edildiği gibi hekim-yönetim çatışması olmadığını olayın hastanede kaydı dahi olmayan bir vatandaşın CİMER üzerinden söz konusu hekime yönelik tehdit ve hakaret içeren ifadelerinden dolayı durumun meydana geldiğini ifade etti.  “Daha 2 hafta önce bir hekim burayı terk etti. Neden biliyor musunuz? Bir hasta yakını ‘bu çocuğa yanlış ilaç vermişsin çocuğa bir şey olursa seni öldürürüm’ dediği için. O ilacın yanlış ilaç olduğunu nerden biliyorsun? Bırakın hekimler görevini yapsın. Şifa veren ellere lütfen biraz olsun vefa gösterin” dedi.

Sağlık çalışanlarının ellerinden geldiği kadar hizmet verdiklerini kesinlikle şiddeti hak etmediklerini dile getiren Okumuş, duygusal anlara sahne olan konuşmasının devamında, “Bu insanlar sizin kardeşiniz, sizin bir parçanız. Bu insanlar ellerinden geldiğince sağlık hizmeti sunmaya çalışıyorlar. Her ne olursa şiddeti hak etmiyorlar. Oturup aklımızı başımıza almalıyız. Biz sabrı teşekkürü unuttuk. Eskiden kolu komşuya çocuğumuzu emanet edip gidiyorduk. Bunları düşünmemiz gerekiyor. Ne oldu da biz bunları unuttuk da aklımıza ilk şiddet gelmeye başladık” ifadelerini kullandı.

RANDEVU SİSTEMİ DÜŞÜNÜLDÜĞÜ GİBİ DEĞİL

AFSÜ Cafe’de gerçekleştirilen toplantıda Rektör Prof. Dr. Nurullah Okumuş olayın çıkış noktasının randevu almaktan kaynaklandığını belirterek CİMER üzerinden tehdit eden şahsın gecenin ilerleyen saatlerinde randevu almak için peş peşe arama yaptığı ancak randevu sistemi gereği saatin geç olmasından dolayı randevu alamadığını belirtti. Rektör Okumuş kapasitenin çok üzerinde hastaya randevu verdiklerini buna rağmen randevu alamayan hastaların hastaneye ya da kendisine ulaşması durumunda mağdur olmamaları için alternatif çözümler ürettiklerini belirtti. Ayrıca hastaların mağdur olmamaları için Hematoloji Doktoru Doç. Dr. Mehmet Özen, fedakar bir davranışta bulunarak randevu sistemiyle hastalarını daha yakından tanıyabilmek adına kendisi ilgileniyordu.  

İKNA ÇABALARI YETERLİ OLMADI

Üzücü istifa olayının perde arkasında CİMER şikayeti sonrası Hematoloji Doktoru Doç. Dr. Mehmet Özen’in korku ve üzüntü yaşadığını ifade eden Rektör Okumuş olayın sonrasında kendisiyle şahsi ve yönetim olarak konuştuklarını belirtti. AFSÜ yönetimi olarak her ne kadar kendisine gerekli teminatı vermiş olduklarını ifade eden Rektör Okumuş çabalarının sonuçsuz kaldığını belirtti.

Basın toplantısının devamında “Yeni Hematoloji Uzmanı gelecek mi” sorusuna yanıt veren Rektör Okumuş konuyla ilgili tedbirli bir şekilde “Şu anda bir doktorumuzun ataması yapıldı. bir doktorumuzla da süreç devam ediyor. Ancak ataması yapılan doktorumuzun hamilelik durumundan dolayı bir zaman dilimine ihtiyacımız olabilir. Yinede hastalarımızın mağduriyet yaşamamaları adına yoğun çaba sarf ediyoruz” dedi.

DESTEĞİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

Toplantının soru cevap kısmında Rektör Prof. Dr. Nurullah Okumuş yaklaşık dört yıllık görev süresi boyunca Afyonkarahisar basınıyla birbirlerini yakından tanıma fırsatı bulduklarını belirtti. Rektör Okumuş basın mensuplarından açık bir şekilde destek istediğini ve onların desteklerinin çok önemli olduğunu belirterek, “Biz halkımızı seviyoruz. Onlar varsa biz varız. Biz varsak onların sağlığı var. Üç beş kişinin yaptığını tüm halka mal etmeyiz. Ben basın mensuplarından destek istiyorum. Rektör olarak değil bir sağlıkçı olarak. Biz el ele verdik. Neler yapabiliriz oturup konuşmalıyız. Sizin desteğiniz çok önemli. Bir sağlıkçı olarak sizden açık destek talep ediyorum” diye konuştu.

EĞİTİM ŞART

Basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş Odak Çizgi Sorumlu Yazı işleri Müdürü Ali Küçükkartal’ın tavsiye niteliği taşıyan görüşüne katıldığını belirtti. Gazeteci Küçükkartal ‘Türkiye’nin pek çok yerinde sözde mağduriyetleri öne sürerek gerek fiziki anlamda gerekse sosyal medya üzerinde magandalık derecesine varan ifadeleri üzüntüyle karşıladıklarını belirtirken “Medya Okur Yazarlığı”nın eğitim hayatında daha alt kademelerde ders olarak okutulması gerektiğini’ belirtti. Rektör Okumuş bu tavsiyenin yerinde olduğunu ve bu konuda kesinlikle çalışma yapılması gerektiğini belirtti. >>ALİ KÜÇÜKKARTAL/FADİME ÖZKARAN

 

 

 

#afyon #nurullahokumuş #AFSÜ #mehmetözen #odak #odakgazetesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sarıgül Kocatepe’ye geliyor
Sarıgül Kocatepe’ye geliyor
Gençler festivale katıldı
Gençler festivale katıldı