Advert

Dünya’nın en modern arıtma tesisini kurduk

Orman ve Su İşleri eski Bakanı AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, İstanbul’a yapılan hizmetler hakkında bilgiler verdi

Dünya’nın en modern arıtma tesisini kurduk
Dünya’nın en modern arıtma tesisini kurduk Admin
Bu içerik 113 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Orman ve Su İşleri eski Bakanı AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu, İstanbul’un Dünya’nın incisi bir şehir olduğunu söyleyerek, “Dünya tek devlet olsa başşehri İstanbul olurdu. Güzide şehrimiz 1950 sonrası taşı toprağı altın denilerek büyük göçler almış ancak merkezi yönetimler ve diğer mahalli idareler nüfus artışına uygun olarak çevre alt yapısı ve suyla alakalı yatırımları yapmadıkları için halk büyük sıkıntılar yaşamıştır.  Susuzluk, hava kirlenmesi, Haliç’in kirlenmesi, çöp dağları İstanbul’un kangren haline gelmiş meseleleridir” dedi.

BİR LİTRE DAHİ SU GETİRMEDİLER

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı olmadan önceki dönemi yaşayan aziz İstanbullular bu meseleleri acı bir hatıra olarak zihinlerinde taşımaktadır” diyen Milletvekili Eroğlu, “Yaşanılanları gençlere anlatmak fevkalade zordur. Bugün İstanbul’un ve İstanbulluların yaşadığı, 28 yıl öncesinin İstanbul’unu hatırlatmaktadır. 1994 öncesi İstanbul’u yönetemeyen zihniyet nasıl ki o zaman şehri susuz bırakmışsa bugün de aradan 3,5 yıl geçmesine rağmen şehre bir litre dahi su getirmeyi becerememiştir. Bu beceriksizliklerini de örtbas etmek için sürekli olarak İstanbul’a yaptığımız muazzam içmesuyu ve altyapı yatırımlarına çamur atıyorlar. Malum zihniyetin başarısızlığını daha iyi anlamak için 1994 öncesine kısaca göz atmakta fayda görüyorum” diye konuştu.  

1994 ÖNCESİ İSTANBUL’A ÇEVRE FACİASI YAŞATTILAR

İstanbul’un su meselesini günümüz esasında değil, geçmişle birlikte değerlendirmek gerektiğini vurgulayan Milletvekili Eroğlu sözlerine şöyle devam etti: “Sayın Cumhurbaşkanımızın Büyükşehir Belediye Başkanı olmadan yani 1994 yılı öncesinde şehri çevreleyen çöp dağları ve açıktan akan lağım dereleri yüzünden İstanbul kirlilikten geçilemiyordu. En kalabalık caddelerde bile çöp dağları oluşmuştu. Haliç adeta bir lağım çukuruydu. Hiçbir canlı yaşamıyordu. İstanbul; Susuzluk, Kanalizasyon sularının doğrudan sokaklardan ve derelerden akması,  Çöp dağları ve  Haliç’in lağıma dönmüş durumu yüzünden yaşanamaz bir şehir haline gelmişti. İstanbul’u çevre felaketiyle yaşanamaz bir hale getiren malum zihniyet yüzünden, yabancı ülkeler İstanbul’da bulunan Konsoloslarına çevre tazminatı adı altında ödeme yapıyorlardı. Gazeteler, şehrin kirli havası ve pis kokusu sebebiyle promosyon olarak gaz maskesi dağıtıyorlardı” ifadelerini kullandı

İSTANBUL’UN SUSUZLUKLA MÜCADELESİ VE İSKİ SKANDALI

1994 yılından önce İstanbul’un nüfusunun 6,5 milyon olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Şehrin nüfusu yılda takriben 400.000 artarken, buna bağlı olarak içmesuyu ihtiyacı da artmaktaydı.

Bu duruma rağmen o zamanki idarecilerin su kaynaklarını zamanında geliştirememesinden dolayı mevcut kaynaklar yetersiz kalıyordu. İSKİ Skandalı diye tabir edilen skandal, şehri yönetemeyen malum zihniyetin skandalıdır. 1994 öncesi İstanbul’u yönetemeyenler susuzluktan şehri Kerbela’ya çevirmişti.

İstanbullular tarihlerinin en kötü dönemini yaşıyorlardı. Musluklardan günlerce değil, haftalarca su akmadığı için vatandaşlar semtler arası mekik dokuyordu.  Kadınlar ellerinde bidon ve kovalarla su tankeri yolu gözlüyordu.”

İSTANBUL’UN İÇMESUYU MESELESİNİ KÖKÜNDEN ÇÖZDÜK

27 Mart 1994’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesi İstanbul için bir milat olduğunu ifade eden Prof. Dr. Eroğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımızın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde su, çevre ve altyapı yatırımlarında İstanbul altın yıllarını yaşamıştır.  Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle ben de İSKİ Genel Müdürü olarak vazifelendirildim ve 5 Mayıs 1994 Cuma günü vazifeye başladım.  Yaptığımız inceleme ve çalışmaların neticesinde 1 Ocak 1995 Saat 08.59’da su kesintisine son vereceğiz dedik ve bunu başardık. O dönem merkezi hükümetle ayrı siyasi görüşlere sahip olmamıza rağmen hiçbir zaman mazeretlere sığınmadık. Tek bir derdimiz vardı. O da İstanbul’a hizmet ve proje üretmektir” dedi.

İSTANBULLULARIN TAKDİRİNE SUNUYORUM

2021’de İstanbul’un kullandığı 1 milyar 74 milyon metreküp 3 suyun 626 milyon metreküpünün Melen ve Yeşilçay Sisteminden verildiğini hatırlatan Milletvekili Eroğlu, “Yani yüzde 59’u. Hal böyleyken, 3,5 yıldır İstanbul’a bir çivi dahi çakmayanların çıkıp Melen’den şehre su iletilmiyormuş gibi algı yapmasını İstanbulluların takdirine sunuyorum.  Belediye yönetiminde olanlar iş değil kuru laf üretmektedir. 15 yıldır Melen Sisteminden Aziz İstanbul’a içmesuyu iletilmesine rağmen sanki Melen’den şehre su verilmiyormuş gibi bir algı oluşturmaya çalışmaları hamaset üretmekten başka bir şey değildir. 3,5 yıldır kendilerinin yaptığı herhangi bir içmesuyu yatırımı bulunmamaktadır. İçmesuyuna dair yaptıkları tek şey getirdiğimiz suya ve tarihi çeşmeye musluk takmaktan ibarettir. İstanbul’un suyunu bizler getirdik. Dev barajlar, içinden otomobil geçen içmesuyu arıtma tesislerini, içmesuyu isale hatlarını, Dünyanın en modern içmesuyu arıtma tesislerini İstanbul’a kazandırdık” dedi. >>ODAK HABER MERKEZİ

 

 

#afyon #veyseleroğlu #receptayyiperdoğan #odak #odakgazetesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sarıgül Kocatepe’ye geliyor
Sarıgül Kocatepe’ye geliyor
Gençler festivale katıldı
Gençler festivale katıldı