ECZACILAR DERTLERİNİ ANLATMAK İSTİYOR

TEB 33.Bölge Afyonkarahisar Eczacı Odası Başkanı Ecz. Alper Pehlivanlı eczacıların çok sayıda sorunu olduğunu ve bu dertlerini ilimize gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a aktarmak istediklerini dile getirdi

ECZACILAR DERTLERİNİ ANLATMAK İSTİYOR
ECZACILAR DERTLERİNİ ANLATMAK İSTİYOR Admin
Bu içerik 100 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Yazılı bir açıklamada bulunan TEB 33.Bölge Afyonkarahisar Eczacı Odası Başkanı Ecz. Alper Pehlivanlı, “Ülkemizde halkımıza nitelikli sağlık hizmeti veren 28 bin 700 eczane, özellikle ekonomik olarak son 30 yılın en zor dönemini yaşamaktadır. İçinden geçtiğimiz bu dar boğazda, eczane hizmetlerinin sürdürülebilirliğini sağlamak giderek zorlaşmıştır. İlaç Fiyat Kararnamesinin mevcut uygulamaları nedeniyle birçok ilacın erişiminde ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır. Ayrıca hastalarımıza fiyat farkı çıkarmayan ilaç neredeyse kalmamıştır. Sağlıkta sosyal devlet anlayışına tezat bir durum ortaya çıkmakta ve bazı ilaçlarda, Kurumun karşıladığı tutarın daha fazlasını hastalarımız cebinden ödemek zorunda kalmaktadır. Hem hastalarımız hem de meslektaşlarımız açısından mağduriyet yaratan bu durum, her gün eczacı ile hastalarımızın karşı karşıya gelmesine neden olmaktadır. İlaç fiyat farkları ve toplum sağlığını tehdit eder boyuta gelmiş olan ilaç yokları sorununun çözümü için İlaç fiyat Kararnamesinin baştan sona yenilenmesi ve ülkemiz için çağdaş ve sosyal devlet anlayışına uygun yeni bir geri ödeme sisteminin oluşturulması gerekmektedir”

İSTİHDAM GİDEREK ZORLAŞTI

Eczacıların istihdam sıkıntı yaşadığını dile getiren Pehlivanlı, “Bizler, 80 bini aşkın çalışanımızla ülkemizde önemli bir istihdam kaynağıyız. Mesleğimizi güçlü ve sağlam temeller üzerinde yükseltmek amacıyla, meslektaşlarımız eczanelerinde ikinci ve yardımcı eczacı istihdam etmektedir. Mevzuatımıza göre söz konusu istihdam koşulları meslektaşlarımızın öz sermayesiyle karşılanmaktadır. Ancak eczane işletme giderlerinin ciddi oranda artması nedeniyle eczanelerdeki istihdamın sürdürülebilirliği de giderek zorlaşmıştır.Eczacıların yaşadığı sıkıntılar toplum eczaneleri ile de sınırlı değildir. Kamuda çalışan meslektaşlarımızın çalışma koşullarında ve özellikle özlük haklarında da, bugüne kadar günümüz koşullarına uygun ve hakkaniyetli bir düzenleme yapılmamıştır. Hatta, 12 Ağustos'ta Resmi Gazetede yayınlanan Sağlık Bakanlığı Ek Ödeme Yönetmeliği'nde kamu eczacıları yok sayılmıştır.

NİTELİKSİZ ECZACILIK FAKÜLTELERİ

“Ülkemizde maalesef ki, eğitim veren 47 eczacılık fakültesinden 34’ü, akredite eczacılık eğitimi verebilecek kapasiteye sahip değildir” diyen Pehlivanlı, “Laboratuvarı ve eczacı öğretim görevlisi olmayan, uluslararası standartlarda kaliteli eczacılık eğitimini sağlayamayan eczacılık fakülteleri, gelecekteki eczacılık hizmetlerini de olumsuz yönde etkileyecektir. Haziran ayı sonunda Konya’da gerçekleştirdiğimiz 43. Dönem 1. Bölgelerarası Toplantısında eczanelerimizin ekonomik olarak çok zor durumda olduğunu ve her iki eczaneden birinin kapanma noktasına geldiğini ifade etmiş ve yayımladığımız ortak deklarasyonda bu durumun sürdürülemez olduğunu vurgulamıştık.Bölgelerarası toplantı sonrası, eczane ekonomilerini birinci derecede etkileyen ilaç fiyat kararnamesinde, geçtiğimiz Temmuz ayında bir miktar da olsa düzenleme yapılmıştır. Beklentilerin aksine ilaç baremlerinde herhangi bir değişikliğin yapılmadığı bu düzenleme, eczanelerdeki yangını söndürmekten çok uzaktır”

RANDEVU TALEBİNDE BULUNULDU

Pehlivanlı, “Eczanelerin %77 sinin kira ödüyor olması, eczane işletme giderlerinin geçen yıla göre neredeyse iki kat artması ve meslektaşlarımızın %60'ının eczanelerini ayakta tutabilmek için sürekli kredi kullanması gerektiği bu dönemde, her iki eczaneden biri kapanma noktasına gelmiş durumdadır. Bugün yangın yerine dönmüş olan eczaneler maalesef iflasın eşiğinde can çekişmektedir. Ne eksik ne fazla, Eczacılar sadece hak ettiklerini istemekte ve bunu da sağlık sisteminin sürdürülebilirliği için talep etmektedir. Sağlık hizmetlerinin sürdürülebilirliği açısından kritik öneme sahip olan mesleğimizin geleceğinden endişe duyan biz eczacılar, Sayın Cumhurbaşkanımızla görüşmek, ülkemizin ilaç-eczacılık politikaları ile ilgili sorunları ve çözüm önerilerimizi kendisine iletmek istiyoruz. İşte bu nedenle, bildiğim kadarıyla Türk Eczacıları Birliği Sayın Cumhurbaşkanımız ile görüşmek için randevu talebinde bulundu. Ve kendisi ile görüşebildiğimiz takdirde sorunlarımızın çözümü noktasında adım atılacağını umuyoruz”  >>ODAK HABER MERKEZİ

 

#afyon #alperpehlivanlı #odak #odakgazetesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başarılar diliyorum
Başarılar diliyorum
Şahin ilçe ilçe dolaşıyor
Şahin ilçe ilçe dolaşıyor