Doluluk oranı mutlu etti

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ATSO Meclisi’nin 2022 yılı Ağustos ayı olağan toplantısında güncel gelişmeler hakkında değerlendirmede bulundu. Üniversitelerde ki doluluk oranlarını değerlendiren Serteser, “Bu yıl tüm kontenjanların azami doluluk oranlarını yakalamış olması bizleri mutlu etmiştir"

Doluluk oranı mutlu etti
Doluluk oranı mutlu etti Admin
Bu içerik 130 kez okundu.

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı HüsnüSerteser şu ifadeleri kullandı: “Büyük Taarruz ve Büyük Zafer’in 100. Yıldönümü dolayısıyla yoğun bir hafta yaşıyoruz. Büyük Taarruz ve Büyük Zafer’in 100. Yıldönümünde başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere devlet büyüklerimiz ilimize teşrif etti ve edecekler. Sayın Cumhurbaşkanımıza, siyasi partilerimizin Sayın Genel Başkanları’na, Bakanlarımıza ve ilimizi yalnız bırakmayan kurum ve kuruluş temsilcilerine çok teşekkür ediyorum. Şunu da buradan açıklamak istiyorum: Dünyanın en yeşil binası seçilen hizmet binamız, artık ilimizin her alanda tanıtılmasına da katkı sağlayacak. Binamızın dış cephesinde tamamladığımız ışıklandırma sistemi ile hem Büyük Taarruz ve Büyük Zafer’in 100. Yıldönümünü kutlayacağız; hem de önemli gün ve haftalarda dikkat çekici mesajlar vereceğiz. Meclis toplantımızın ardından bu güzel ışıklandırmayı inceleyebilirsiniz” dedi.

TÜKETİM EĞİLİMİ YÜKSEK

Serteser, ““Türkiye ise yüksek bir enflasyonist süreç altındadır. Her ne kadar Türkiye’nin büyüme oranlarında düşüş beklenmiş olsa da diğer gelişmiş ülkelerden farklı olarak Türkiye’nin tüketim eğiliminin yüksek olduğunu biliyoruz. İlave olarak dinamik piyasa yapısı nedeniyle büyümedeki azalmanın etkilerinin minimum düzeyde olmasını bekliyoruz.  Bunun yanında ekonomik göstergelerin oynak yapısındaki azalmayı önemsiyor ve istikrarlı ekonomik politikaların devamını beklediğimizi vurguluyoruz. Türkiye’nin bir önceki döneme göre işsizlik oranlarının az da olsa azalış göstermesi piyasanın geleceği konusundaki beklentilerimizi iyileştirmektedir. Ancak bir önceki yılın aynı dönemine göre cari işlemler açığındaki artış ve sanayi üretim endeksindeki azalma ise olumsuz göstergeler olarak dikkat çekmektedir. Geçen hafta içerisinde yapılan 100 baz puanlık politika faiz indiriminin durgunluk beklenen 2022 yılı dikkate alınarak yapıldığını ve büyümenin teşvik edilmesinin amaçlandığını düşünüyoruz. Bununla birlikte makro ekonomik dengelerin de göz ardı edilmemesini de önemsiyoruz. Çünkü sanayi üretim endeksi bir önceki yıl Haziran 2021 sonu itibariyle yüzde 23,9 iken Haziran 2022’de yüzde 8,5 olarak gerçekleşmiştir. Cari işlemler açığında da 2021 yılında 13 milyar dolardan 2022 yılında 32 milyar dolar seviyesine artış keskin bir artış olmuştur. Tüm bunların yanında işletmelerin kredilere erişimde ciddi sorunları olduğunu görüyor ve bunları giderilmesi konusunda bir an önce adımların atılmasını bekliyoruz” dedi.

9 BİN 82 ÖĞRENCİ YERLEŞTİ

Afyonkarahisar gündemini değerlendiren Serteser, “İlimiz açısından ise genel bir değerlendirme yaptığımızda; 2022-2023 eğitim öğretim döneminde Afyon Kocatepe ve Afyon Sağlık Bilimleri Üniversitelerimize 9 bin 82 öğrenci yerleşmiştir. Özellikle geçen yıllarda bazı bölümlerde öğrenci sayıları önemli derecede azalmıştı. Bu yıl tüm kontenjanların azami doluluk oranlarını yakalamış olması bizleri mutlu etmiştir. Tüm öğrencilerimize ‘hoş geldiniz’ diyoruz. Üniversitelerimizden üniversite-sanayi işbirliğine daha fazla odaklanmalarını beklediğimizi vurgulayabiliriz. Yönetimi Milli Eğitim Müdürlüğü ile Odamızda olan Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de üniversite yerleştirme sonuçlarına göre başarı kazanmıştır. 40 öğrencimiz, üniversitelerde alanları ile ilgili bölümlere girmeyi başarmıştır. Ayrıca okulumuzun, Liselere Geçiş Sistemi’nde de sınav sonuçları ve not ortalaması puanları kontenjanlarının tamamı dolmuştur. Öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi, velilerimizi ve okul idaresini kutluyorum”

İLİMİZ İYİ BİR KONUMDA

“2019 yılında UNESCO’nun gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı’na girmiştik” diyen Serteser, “2022 itibariyle 37 turizm işletme belgeli, 195 belediye belgeli toplamda 232 termal turizm tesisiyle hizmet veren ilimiz toplamda 27.501 yatak kapasitesine ulaşmıştır. Bunlardan 8.186’sı Turizm Belgeli işletmelerdir. Pandemiden önce ilimize gelen yerli ve yabancı turist sayısı 1 milyonu yakalamıştı. Ancak pandemiyle birlikte bu sayı yüzde 37 azalmıştı. 2021 ile birlikte tekrar ilimize giriş yapan kişi sayısı 1 milyonu geçmiştir. Bu sayıyı çok daha iyi seviyelere çıkaracağımızı düşünüyor ve çok daha organize etkinlikler yapan bir şehir olmayı hayal ediyoruz.   Afyonkarahisar’ımız için diğer önemli gücümüz üretim altyapımızdır. Ancak bazı sorunlarımızın olduğu da bir gerçektir. Örneğin son 10 yılda ihracatımız yaklaşık yüzde 16 artış gösterirken; Türkiye’nin toplam ihracatından aldığımız pay oldukça düşük kalmakta ve 10 yıldır çok değişmemektedir. Bunun temel nedenlerinden birisi ilimizin ihracatının yüzde 65’i madencilik sektörümüze dayanmaktadır. Halbuki ilimizde diğer ürün imalatlarında da oldukça iyi bir noktadayız; fakat henüz bunların rakamlara yansımadığını görüyoruz. Bu konudaki çalışmalarımız hız kanacaktır. İthalatımız ise birçok ilin aksine son 10 yılda yüzde 11 civarında azalmıştır. TR 33 bölgesi illeri arasında ithalatı azalan tek iliz. Dolayısıyla ilimizde üretime, teknolojiye ve katma değerli ürün ihracatına, hizmet alanında olduğu gibi ağırlık vermeliyiz. Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız olarak ilkleri yapmaya, birçok yeni üründe ihracatın önünü açmaya ve tüm üyelerimizin yeniliklerinde de yanlarında olduğumuzu bilmelerini istiyoruz” >>ODAK HABER MERKEZİ

 

 

#afyon #ATSO #hüsnüserteser #receptayyiperdoğan #odakgazetesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başarılar diliyorum
Başarılar diliyorum
Şahin ilçe ilçe dolaşıyor
Şahin ilçe ilçe dolaşıyor