Acısıyla, sevinciyle, çatışmalarıyla, uzlaşmalarıyla, koskoca 100 yıl…

İçimizde diretilen bir umudun, hüzünle harmanlandığı bir veda arasında gidip gelen bir ruh halinin etrafımızı sarması normal aslında.

Hatırlarım, ilkokul zamanlarımda okul bahçesinde toplanır bugünü kutlardık. Öncesinde 2 hafta süren 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlik provalarının verdiği heyecanı unutmuyorum elbette.

Ve o gün küçük ve soğuk kasabamda Türk genci olmanın verdiği gururla yaptığımız köy yürüyüşü zihnimde üzeri örtülmeyen en değerli anım olarak yerini koruyor.

Yıllar boyunca minicik yüreklerimize nakşedilen o Cumhuriyet ruhu ile büyümek, öğrendiğimiz demokrasi ve adalet arzusunun bugün dahi ilk günkü gerçekliğini korumasının en temel etkisidir. 

Özellikle kendi evimizin önünden geçerken bizi görmek için merakla bekleyen ailemin yüzündeki o gülümseme ve heyecan, o an kıymeti bilinmese de eşi benzeri olmayan anlardan bir tanesiydi.

Öğrenciliğimizin en güzel yılları belki de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını o coşkuyla kutladığımız günlerdi…

***

AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay’ın Cumhuriyetin 100.yılına özel yayımladığı mesajında şu ifade çok dikkatimi çekti, “Aziz milletimizin mayası da mazisi de sağlamdır.”

Ülkemizin Kurtuluş Savaşı’nda yaşadığı o büyük acıların ardından gelen zafer sevinci atalarımızın gücünün ve milletine bağlılığının en büyük göstergesiydi.

Bu kahraman yiğitlerle aynı kanı taşıyor olmak ve Türk halkının ortak bir geçmişe sahip olmasının Türkiye’nin geleceğine emin adımlarla ilerlemesindeki en temel etkendir.

Zaferin kazanıldığı bu topraklar en kutsal değer ve anıların kazındığı eşsiz tarihe şahitlik ediyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün ehemmiyetle bize emanet ettiği bu topraklar üzerindeki zenginlikleri, üzerine daha fazlasını ekleyerek gelecek nesillere aktarmanın gayesi içinde olmak dahi biz Türk halkı için ayrı bir önem taşıyor.

Türk halkı her ne kadar zaman zaman ayrışmalar yaşasa da, 15 Temmuz 2016 tarihinde, ülkemizin kara lekesi haline gelmiş FETÖ Darbe Girişiminde, din, ırk ve sahip olunan ideoloji fark etmeksizin yaşadığımız birlik ve beraberlik duyguları, bu büyük milleti kimsenin bölemeyeceğinin bir kanıtıdır.

Türk milleti, tıpkı ülke sınırlarımız içerisinde yaşadığımız doğal afet gibi acılarımızda birlik olup kenetlendiğimiz gibi, dünyaya yaydığımız bu esenlik ve beraberlik duygusuyla tüm dünyada mazlum ve mağdurun umut kapısı olmaya devam eden büyük bir millettir.

29 Ekim aslında bu.

Daha güçlü bir genç toplum, daha güçlü bir Türkiye…

Çoğu zaman hafife alınan bugünler, geçmişin silik bir izinden ziyade Türkiye’nin kimliğidir.

Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde gelecek vizyonlarına adım adım ilerleyen Türkiye’de, kazanılan bu toprakların bin bir çaba ve fedakarlığın yaşandığını unutmadan bu cennet vatanı bizlere bırakan, başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere şanlı ecdadımızı saygı ile yâd ediyorum.

Cumhuriyetimizin 100.yılı kutlu olsun!