Bu vatanın, milletimizin topyekûn verdiği mücadelenin eseri olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Okumuş, şöyle konuştu: “Bizler ecdadımızın gösterdiği fedakârlık ve mücadele azminden ilhamla bu topraklara sahip çıkmaya ilelebet devam edeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlık meşalesini yakan 30 Ağustos Zaferi’ni bizlere armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, canlarıyla bu toprakları vatan yapan tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle yâd ediyor, aziz milletimizin bayramını kutluyorum”

SİLAH ARAÇ VE GEREÇLERİ ARAÇLARI SERGİSİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Milletimizin tarihinde önemli bir yeri olan ve her yıl büyük bir coşku ve gurur ile kutlanan Büyük Taarruz Zafer Haftası, 100. Yıl dönümü dolayısıyla bu sene çok daha geniş kapsamlı etkinliklere sahne oldu. 24 Ağustos Çarşamba günü “TSK Harp, Silah Araç ve Gereçleri Araçları Sergisi” ile başlayan etkinlikler, 30 Ağustos Salı günü Zafertepe’deki “Zafer Abidesi Tören Alanı Etkinlikleri” ile son buldu.

Mili Savunma Bakanlığı desteği, Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi ve Türk Hava Kurumu iş birliğinde Afyonkarahisar Hava Meydan Komutanlığında ilk kez açılan “TSK Harp, Silah Araç ve Gereçleri Sergisi’nde harp araçlarının yanı sıra, “Büyük Taarruz’un 100. Yıl Dönümü Sergisi” ile Anadolu Ajansı’nın “Zaferin Askeri Mehmetçik Fotoğraf Sergisi” de yer aldı. Program kapsamında kara, deniz ve hava kuvvetleri ile Türk Hava Kurumuna ait unsurların yanı sıra Türk Yıldızları da statik ve dinamik hava gösterileri yaptı.

ZAFER YÜRÜYÜŞÜNE KATILANLAR 100 YIL ÖNCEYE GİTTİ

Kutlamalar kapsamında Atatürk’ün Büyük Taarruz’u sevk ve idare ettiği Kocatepe ve karargâhının bulunduğu Şuhut ilçesinde de etkinlikler düzenlendi. Bu etkinliklere Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da katıldı. Türk Ordularının Çakırözü Köyü’nden Kocatepe’ye kadar yürüdüğü güzergâhta gerçekleştirilen Zafer Yürüyüşünde farklı illerden gelen katılımcılar Türk Bayraklarıyla Kocatepe’ye yürüdü. Sabaha karşı Kocatepe’ye ulaşan vatandaşlar, Atatürk Anıtı’nı ziyaret etti ve 100 yıl önce Büyük Taarruz’un başladığı 05.00’de 100 pare top atışı yapıldı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kocatepe’de çekilmiş ünlü fotoğrafının da sahibi olan Ethem Tem adına bu yıl 4. kez düzenlenen fotoğraf yarışmasında dereceye giren ödüllü fotoğraflar, Büyük Taarruz Zafer Haftası kutlamaları kapsamında Taş Medrese’de açılan fotoğraf sergisinde görücüye çıktı.

KURTULUŞ GÜNÜ KUTLAMASINDA JANDARMA GÖSTERİSİ ALKIŞ ALDI

Uluslararası Zafer Halk Yürüyüşü korteji bu yıl da büyük bir coşkuyla yapıldı. Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, il protokolü, misafir generaller, Uluslararası Zafer Halk Oyunları Festivali için şehrimizde bulunan 8 farklı ülkeden ekipler ve vatandaşların katılımıyla Taş Medrese’den başlayan yürüyüş, Bankalar Caddesi üzerinden devam ederek Zafer Meydanı’nda sona erdi.

Etkinlikler kapsamında Afyonkarahisar’ın 27 Ağustos 2022’de düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü dolayısıyla Zafer Meydanı’nda Kurtuluş Günü Kutlama Programı düzenlendi. Şiirlerin okunduğu, uluslararası halk oyunları ekiplerinin gösteri sunduğu etkinlikte Jandarma Genel Komutanlığı Merasim Ekibinin silahlı hareketler gösterisi büyük alkış topladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Büyük Taarruz’un 100. Yıl Dönümü Kutlamaları ve Toplu Açılış Töreni’ne katılmak üzere 29 Ağustos 2022’de Afyonkarahisar’a geldi. Zafer Meydanındaki törene, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, Milletvekilleri, kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

AKÜ ve Türk Tarih Kurumu (TTK) işbirliğinde, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Afyonkarahisar Valiliği ve Afyonkarahisar Belediyesinin katkılarıyla düzenlenen “100. Yılında Uluslararası Büyük Taarruz ve Başkomutan Meydan Muharebesi Sempozyumu” Atatürk Kongre Merkezinde düzenlendi. Sempozyum, TTK Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin Moderatörlüğünde Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın açılış konferansıyla başladı.

Kocatepe Parkı Atatürk Anıtına çelenkler sunuldu. Akabinde Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı 30 Ağustos Zafer Bayramı tebriklerini makamında kabul etti. Vatandaşların yoğun katılımı ile gerçekleştirilen Büyük Taarruz Zafer Haftası 100. Yıl kutlama etkinlikleri Vali Yiğitbaşı’nın Korel Termal Otel’deki Kabul Töreni ile tamamlandı. >>ODAK HABER MERKEZİ