Advert

85 milyon insanımız yekvücut oldu

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, 6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezde meydana gelen ve 10 ilde büyük bir yıkıma neden olan depremin ardından Afyonkarahisar Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar hakkında belediye meclis toplantısında bilgilendirme yaptı

85 milyon insanımız yekvücut oldu
85 milyon insanımız yekvücut oldu Admin
Bu içerik 192 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Başkan Zeybek, meclis toplantısında konuştu
85 milyon insanımız yekvücut oldu

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, 6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezde meydana gelen ve 10 ilde büyük bir yıkıma neden olan depremin ardından Afyonkarahisar Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar hakkında belediye meclis toplantısında bilgilendirme yaptı. 
Afyonkarahisar Belediyesi Mart ayı meclis toplantısı Belediye Başkanı Mehmet Zeybek başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Zeybek, 6 Şubat'ta Merkez üssü Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ilde büyük bir yıkıma neden olan 7.7 ile 7.6 şiddetindeki depremin ardından Afyonkarahisar Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar hakkında meclise bilgi verdi. 
BÜYÜK BİR FELAKET YAŞADIK 
Başkan Zeybek, 6 Şubat’ta ülkemizde 11 ilimizi kapsayan 13.5 milyon insanımızın yaşadığı bölgede felaket yaşandığını söyleyerek, “Allah tekrarını göstermesin. Dünyada eşi benzeri olmayan aynı anda 7 ve üzerinde 2-3 depremin daha olmadığı. Büyük bir felaket yaşadık. Birçok insanımız vefat etti. Yaralılarımıza acil şifalar versin. Uzmanlar bizim deprem bilgimizi bile alt üst etti diyor. Artçılar hala devam ediyor. Demek ki bunu görecekmişiz mi diyelim ne diyelim. İnsanın ne kadar aciz olduğunun göstergesidir.  85 milyon insanımız yekvücut oldu. Deprem bölgesinde birlikteliğini gösterdi. İngiltere’den gelen birisi “Bizde bu deprem olsaydı biz bunun altından kalkamazdık çok güçlü bir devletiniz var” dedi.  Allah böyle bir felaketi bize bir daha yaşatmasın” dedi. 
BAYIR BUCAK TÜRKLERİ’NE YARDIM
4 Şubat itibariyle Suriye’de yaşayan Bayır Bucak Türkmenleri için 1 TIR yakacak, 1 tır yiyecekten oluşan 2 TIR’lık yardım malzemesini dualarla uğurladıklarını hatırlatan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek,  “5 Şubat’ta Suriye’deki Bayır Bucak Türkmenleri için yola çıkan TIR’lar Hatay’da askeri birliğe ulaştı. Ama 6 Şubat’ta sabaha karşı bizim yardım orada kaldı. Ancak 16’sında bizim yardımımız ulaştı” diye konuştu.
HATAY YERLE BİR OLMUŞ 
İLK SEVKİYATI AFYON BELEDİYESİ YAPTI

“Deprem olduğunda yardım kampanyası başlatacağız” diyerek Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı’ndan müsaade istediklerini belirten Başkan Mehmet Zeybek, “Afyon halkı gerçekten çok duyarlı. Birliğin beraberliğin ne olduğunu burada gördüm. Afyonlu hemşerilerimiz bizi yanıltmadı. “Fuar Alanındaki yardımlar kabul edilecek” dedik. 2 saat içinde 3 TIR yardım malzemesi toplandı. Orası dolunca Veysel Eroğlu Spor Salonu’na gittik. Vali Yardımcımız Kahramanmaraş Türkoğlu’na görevlendirildi. “Burada hiçbir şey yok” dedi. 17 kamyon ve TIR ile ilk sevkiyatı biz yaptık. Depoda ilk yardım malzemesi indirdi. Zabıtalarımız da orada kaldı. Onlar dağıtımları yaptı. Daha sonra Gökmen Çiçek Valimizi aradım. Hatay’da Kütahya Valimiz vardı. Bizi Hatay ile eşleştirmişler. Belediye Başkan Yardımcımız Süleyman Bey’i oraya gönderdik. Hatay yerle bir olmuş” ifadelerini kullandı.
BÖLGEDE EKİPLERİMİZ VAR
Afbel Termal Oteldeki aşçılardan oluşan gurubu Hatay Antakya’ya görevlendirdiklerini söyleyen Başkan Zeybek, “Orada 3 öğün yemek çıkardılar. 15-20 bin kişiye yemek dağıttık. İlk giden bizdik. Anıtın oradaydık. Yardımların dağıtılması noktasında araç istendi. 18 kamyonumuzu, iş makinelerimizin tamamını gönderdik. Arama kurtarma işinde uzman olanları Nurdağı ve Gaziantep’e gönderdik. Adıyaman’da, Maraş’ta, Hatay’da ekiplerimiz vardı” dedi.
“NEREYE BAŞIMIZI ÇEVİRSEK AFYONLU GÖRÜYORUZ” DEDİLER
Kütahya Valisi Ali Çelik’in Afyonkarahisar Belediyesinden temizlik aracı istediğini aktaran Belediye Başkanı Zeybek, “22 tane temizlik aracımızı 70 personelimizi, 2 vidanjörü Hatay’a gönderdik. “Nereye başımı çevirsek Afyon’u görüyoruz Allah sizden razı olsun en düzgün en tertipli çalışan Afyon” dediler. Mehmet Özhaseki Bey, eşleştirmeleri yeniden gözden geçirdi. Bizi daha sonra İskenderun’a görevlendirdi. Ekiplerimiz şu anda sahada. Araç gereçlerimiz ağırlıklı olarak deprem bölgesinde. Allah bize bunu yaşatmasın diyorum. Afyonlu hemşerilerime buradan teşekkür ediyorum. Öyle şeyler gördük ki kumbarasını getiren çocuklarımız oldu” diye konuştu. 
AFYON’DAN BİN TIR GİTTİ
Afyon’dan 75 kamyon TIR’ı Afyonkarahisar Belediyesi olarak bölgeye gönderdiklerini vurgulayan Başkan Zeybek sözlerine şöyle devam etti, “Afyon genelinde 1000 TIR kamyon Afyon’dan gitti. “Şu anda göndermeyin stoklayın zaman içinde isteriz” denildi. Şu anda AFAD’da bekletiliyor. Kamyoncular geliyor orada çalışacağız diyorlar, sanayiciler geliyor bakım servisi kuracağız diyor. Afyon hayırda birbiriyle yarıştı. Allah onlardan razı olsun” dedi
BUNDAN DERS ALMALIYIZ
Türkiye’nin zor bir süreçten geçtiğini söyleyen Başkan Zeybek, “11 bine yakın depremzede Afyon’da. Kredi yurtlarda, otellerde ve evlerde olanlar var. Kendilerini ziyaret ediyoruz. Hepsinin söylediği “Kendi evimizden daha rahat ettirdiniz. Afyon’un yaptığı iyiliği kendi memleketimiz bize yapmaz diyor. Deprem insanları öldürmüyor ama yapılar öldürüyor. Biz deprem ülkesiyiz bunu anlamalıyız. Bunu kavramamız gerekiyor. Tedbir almalıyız. İnşallah bundan ders çıkarırız. İnsan unutan bir varlık. Güçlü bir devletimizi var bunun üstünden geleceğiz. Altından kalkamayacağız bir şey yok. Bununda üstesinden geleceğiz ben buna inanıyorum.”  --GÖKHAN KOCAASLAN--

mehmetzeybek #odakgazetesi #deprem #hatay #afyonbelediyesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bolvadin’de yangın
Bolvadin’de yangın
Türkiye'nin değerleri Avrupa'da
Türkiye'nin değerleri Avrupa'da