Advert

“Hazırlıklar sağlam bir şekilde yapılmalı”

Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, Afyonkarahisar AFAD Kriz Merkezinde düzenlenen ve Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar Garnizon Komutanı Tuğg. Osman Alp, AFAD il Müdürü Mehmet Buldan, ilgili il müdürleri ve akademisyenlerin hazır bulunduğu İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) toplantısına başkanlık etti

“Hazırlıklar sağlam bir şekilde yapılmalı”
“Hazırlıklar sağlam bir şekilde yapılmalı” Admin
Bu içerik 145 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Kahramanmaraş merkezli yaşanan iki büyük depremden etkilenen vatandaşlar için deprem anından bu yana ilimizden yapılacak tüm yardım ve destekleri tüm çalışmalarına ara vererek AFAD Kriz Merkezi’nden koordine eden Vali Yiğitbaşı, Afyonkarahisar’da olası bir afet durumunda yaşanacak olumsuz durumları öngörmek ve riskleri azaltmak için il genelindeki tüm birimleri bir araya getirerek kapsamlı bir toplantı gerçekleştirdi.

RİSKLİ ALANLAR ÜZERİNE ÇALIŞILIYOR

Vali Yiğitbaşı, toplantının açılış konuşmasında Kahramanmaraş depremlerinde yaşanan kayıplara ve büyük acıya vurgu yaparak şunları söyledi: “Ülke olarak çok zor bir süreçten geçiyoruz, ama bu süreç bize tüm kurumlar ve vatandaşlar olarak olası afetlere karşı aldığımız önlemleri geliştirmemiz ve hazırlıklarımızı sağlam bir şekilde yapmamız gerektiğini gösterdi. Bugün burada hazırlanma sürecine bir çoğunuzun da dahil olduğu ve sorumlu paydaşı olduğunuz Afyonkarahisar’da meydana gelebilecek olası afetlere karşı yapılan İl Afet Risk Azaltma Planında ne durumda olduğumuzu gözden geçirmek, şimdiye kadar nasıl bir çalışma ortaya kondu, şimdiden sonra hızla dikkate alınması gereken hususlar neler bunları tespit etmek için toplandık. İlimizdeki riskli alanları üzerinde çalışmaya önem veriyoruz. Dolayısıyla bugünkü toplantımızdan çıkacak kararlar doğrultusunda şimdiye kadar yaptıklarımızı destekleyerek inşallah hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

EYLEMLER TAMAMLANIYOR

Vali Yiğitbaşı’nın konuşması akabinde AFAD İl Müdürü Mehmet Buldan Afyonkarahisar’ın afetselliği, bütünleşik afet yönetim sistemi ve İl Afet Risk Azaltma planı ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi. AFAD İl Müdürü Buldan Afyonkarahisar için risk unsuru olan afetlerin sırasıyla deprem, meteorolojik ve iklim değişikliği kaynaklı afetler, taşkın, kütle hareketleri, yangın ve bulaşıcı hastalıklar olduğunu belirtti. Bu afet risklerine karşı kamu kurum ve kuruluşlarıyla iş birliği halinde hareket ettiklerini belirten Buldan, İRAP kapsamında olası afetlerin risk azaltma çalışmaları ile ilgili olarak önceliklendirme ve tamamlanma seviyesi çerçevesinde gerçekleştirilmesi planlanan eylemlerin %40 oranında tamamlandığını vurguladı.

ATILACAK ADIMLAR ELE ALINDI

Sunumunda özellikle kurumlar arası koordinasyonun önemine vurgu yapan Buldan, İRAP eylem planında yetkili olan kurumların özverili çalışmalarının devamlılığının hayati öneme sahip olduğunu söyledi. Yapılan sunumların sonrasında Vali Yiğitbaşı olası kuraklık ihtimaline karşı neler yapılabileceği ile ilgili olarak Tarım, DSİ ve Meteoroloji İl müdürlerinden görüş aldı. Ayrıca Vali Yiğitbaşı, Afyonkarahisar’da etkili olabilecek başta deprem ve meteorolojik kaynaklı kuraklık, sel vb. doğal afetler ile ilgili olarak da diğer atılacak adımları ele aldı. >>ODAK HABER MERKEZİ

 

#afyon #kübragüranyiğitbaşı #mehmetbuldan #yangın #deprem #odakgazetesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Depremzede aile kazada yaralandı
Depremzede aile kazada yaralandı
16 ilçeyi ziyaret etti
16 ilçeyi ziyaret etti