Advert

“Tek isteğim haklarımı geri almak”

Uzman Çavuşluktan zorla istifa ettirildiğini iddia eden Mehmet Özgen, ODAK’a çarpıcı açıklamalarda bulundu

“Tek isteğim haklarımı geri almak”
“Tek isteğim haklarımı geri almak” Admin
Bu içerik 246 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Afyonkarahisar’ın Bayat İlçesinde yaşayan 53 yaşındaki Mehmet Özgen, Piyade Uzman Çavuş olarak görev yaptığı sırada iddiaya göre zorla istifa ettirildiğini öne sürerek, “Tek isteğim zorla istifa ettirildiğimi kanıtlayarak, TSK’daki haklarımı almak istiyorum” dedi

Afyonkarahisar’ın Bayat İlçesinde yaşayan 53 yaşındaki Mehmet Özgen, 1992 yılında girdiği Uzman Çavuşluk sınavını başarıyla geçerek Türk Silahlı Kuvvetlerine katıldı. 1993-1995 yılları arasında Piyade Uzman Çavuş olarak Şırnak’ta görev yaptığı sırada, iddiaya göre izin kullanmak meselesi yüzünden tartıştığı komutanları tarafından ceza alan ve hakkında tutanak tutulmasının ardından zorla Uzman Çavuşluktan istifa ettirilen Özgen, 1995 yılından bugüne kadar verdiği hukuk mücadelesinden hiçbir sonuç alamadı. Mehmet Özgen’in ise şimdi tek isteği haksız yere istifa ettirildiğini kanıtlayarak TSK’daki haklarını alabilmek.

ŞIRNAK ULUDERE’YE GİTTİM

Odak Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Gökhan Kocaaslan’a başından geçenleri anlatan Mehmet Özgen, 1992 yılında askerlik görevini yaptıktan sonra sınavlara katıldığını mülakat ve diğer testleri geçtikten sonra Uzman Erbaşlığa aday gösterildiğini söyleyerek, “Adapazarı’na göreve başladım. Adapazarı’nda bulunan taburumuz Güneydoğu emri aldı.  1993’ün sonlarına doğru Şırnak Uludere’ye gittim. Burada beni 120’lik Havancı olarak götürdüler daha sonra tekrar batı dönüşü yaptık. Benim aslen taburum 1. Piyade taburudur.  Orda başarı sağladığım için 3. Piyade Taburu benim atamamı Kara Kuvvetleri Komutanlığına çıkarttı” dedi.

BAŞARI ÜSTÜNE BAŞARI ALDIM

O tarihlerde görülmemiş başarı olduğu için kendisini 1. Piyade Taburundan 3. Piyade Taburuna alındığını ifade eden Özgen, “Ali S. isminde Üsteğmen komutanımız vardı. Benden gayet memnundu çok başarılı bir ortam da bir yıl beraber çalıştık. Adapazarı’ndaki taburuma döndükten sonra benim atamamı Kara Kuvvetleri Komutanlığına çıkardılar. Tekrar Güneydoğu emri geldikten sonra Şırnak Uludere’ye gittik. Burada görev yaparken bizi 120’lik Havancı olarak time aldılar. Yukarıya çıkarttılar burada gece 02:00’da nöbet değişimi oluyordu. Ancak saat 02:00’da gelmesi gereken nöbetçi saat 03:30-04:00’da geldi” diye konuştu.

KONUŞMAMI YANLIŞ ANLADILAR

Nöbet bölgesinden indikten sonra Bölük Astsubayına durumu anlatmak için gittiğini belirten Özgen sözlerine şöyle devam etti: “Bölük Astsubayımız benim konuşmam ve üslubumu yanlış anlayarak,  beni Bölük Komutanıma şikayet etmiş. Bölük Komutanımda beni yanına çağırttırdı. Yanına gittiğimde Bölük Komutanım; “Astsubayına neden karşı geliyorsun” dedi. Bende, “Komutanım ben karşı gelmedim” diye cevap verince, “Sen dayımısın” diyerek tepki gösterdi.  Bende “Komutanım bir daha tekrar denemeyin karşınızda asker yok” diye cevap vererek yanından ayrıldım ve Uzman Çavuş çadırına gittim” dedi.

İZİN HAKKIMI VERMEDİLER

Özgen sözlerine şöyle devam etti: “Sabah Bölük Komutanın postası yanıma gelerek, “Yazıcıya gideceksin” diye söyledi. Yazıcıya gittim ifademi aldılar. İfadem alındıktan sonra 7 gün oda hapsine çarptırıldım. Cezam bittikten sonra tekrar beni time gönderdi. Timden geri geldim herkesin orada 3 ay 20 günlük izin hakkı vardı. Bende izin istedim benimde hakkım dolmuştu. Orada bir Jandarma Karakolu var. Merdivenin üstüne oturmuş telsiz elinde şapkası da merdivenin yanında duruyordu. “Komutanım bir durum arz edebilir miyim?” dedim. Komutanım “söyle” dedi. “Komutanım bende izne gitmek istiyorum. Ailem, çocuklarım var. Bende stres atmak istiyorum” diye söyleyince ters tepki gördüm şiddete uğradım. Yaşananlardan sonra istifa ettirildim ve imza attırdılar. Ben Afyonkarahisar’a gelince biraz yadırgandım.  Psikolojim zaten bozuktu 9 ay evden hiç dışarıya çıkmadım” dedi. 

İLÇEDEKİ HERKES KONUYA ŞAHİT

Bayat İlçesindeki herkesin psikolojisinin bozulduğuna şahit olduğunu anlatan Mehmet Özgen, 2006 yılında İscehisar Adliyesine giderek şikayette bulunduğunu belirtti. Özgen, “İscehisar Adliyesi kendine görevsizlik kararı verdi. Diyarbakır 2. Taktik Hava Kuvvetleri Askeri Savcılığına sevk ettiler. Buradan 7. Kolordu Askeri Savcılığına gittim. 7. Kolordu Askeri Savcılığı, 8. Kolordu Askeri Savcılığına gönderdi. Burada 3 tane Hakim Asteğmen olayın sonuçlandırana kadar devam edeceğini yani ondan sonra sonucu bana bildireceklerini ifade eden bir yazı gönderdiler. Daha sonra askeri mahkemeler kapandığı için sivil mahkemeye devretti sivil mahkemede de bana Şırnak Adliyesi 2 sefer de takipsizlik kararı verdi” diye konuştu. Anayasa Mahkemesine müracaat ettiğini ve Anayasa Mahkemesinin müracaatını kabul etmediğini iddia eden Özgen, “Ben yaklaşık 27 senedir tedavi görüyorum. Şizofren hastalığı teşhisi koydu doktorlar. 2016 yılında belediye verdiğim verimimden dolayı emekli etti. >>GÖKHAN KOCAASLAN’IN ÖZEL HABERİ

#TSK #afyon #odakgazetesi #gökhankocaaslan #bayat #mehmetözgen
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Depremzede aile kazada yaralandı
Depremzede aile kazada yaralandı
16 ilçeyi ziyaret etti
16 ilçeyi ziyaret etti