Advert

Başkan Zeybek izin vermeyecek!

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Mart ayı meclis toplantısında deprem konusunda yaptıkları çalışmalar ve önümüzdeki süreçte uygulanacak olan programlar konusunda kamuoyunu ve meclis üyelerini bilgilendirdi. Çok katlı yapılara izin vermedim diyen Başkan Zeybek, oldukça net konuştu. "Bedeli ne olursa olsun 5 kata izin vermeyeceğim" diyerek uyarı yaptı

Başkan Zeybek izin vermeyecek!
Başkan Zeybek izin vermeyecek! Admin
Bu içerik 212 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Mecliste Kahramanmaraş merkezli 10 ilde yaşanan depremlerin etkisinin ağırlıklı olarak konuşulduğu toplantıda Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’te deprem ile ilgili alınacak tedbirleri ve yol haritasını paylaştı. “Deprem ülkesiyiz ve bu gerçeği anlamamız, kavramamız lazım” diyerek konuya ilişkin kararlılığını ortaya koyan Başkanı Zeybek, dikey mimariye karşı olduklarının altını çizdi. Başkan Zeybek, diri fay hatlarının bulunduğunu ve bu nedenle uygun olmayan zeminlerde daha önce olduğu gibi bundan sonra da Afyonkarahisar’da asla 5 katlı bir bina yapılmasına izin vermeyeceğini duyurdu.

DİKEY MİMARIYE İZİN VERİLMEYECEK

Afetlere karşı uygulanacak yol haritası oluşturulduğunu ve Belediyenin bu konuda çalışmalar yaptığını aktaran Başkanımız 2 yıl önce dikey mimariye izin verilmeyeceği kararını aldıklarını hatırlatarak; “ İyi ki yapmışız o kararı almışız. Yapı izanını bozmayacağım dedim. 4 kat ise 4 kat. 4 katın olduğu caddede kesinlikle 5. kata izin vermeyeceğim. Allah akıl vermiş. Kur’an Kerim’de onlar akıl etmez mi diyor. Biz akıl edeceğiz. Tedbirimizi alacağız. Takdirin önüne geçmemiz zaten mümkün değil. Dikey mimarilerde bizim suçumuz yok. Hiç izin vermedik. İmar komisyonundaki arkadaşlarımız güzel bir çalışma yapıyor. Sizleri de bilgilendireceğiz. Afyonkarahisarlıların yaşam şartlarını daha güzel hale nasıl getiririz diye çalışmalar var. İlerleyen günlerde deprem gündemi ile olağanüstü meclis toplantısı gerçekleştirebilir, kararlar alabiliriz. Arkadaşlarımız özveri ile çalışıyorlar. Hepsinden Allah razı olsun” şeklinde konuştu.

"BEDELİ NE OLURSA OLSUN BUNUN KARŞISINDA DURACAĞIM"

Başkan Zeybek, “Bu deprem hepimize çok şey öğretti. Öğrenmeyenler de öğrenmek zorunda. Afyon’da diri fay hatları var. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nden (MTA) istedik bu fay hatlarının yer aldığı haritayı. Fen İşleri ve İmar Müdürlüğümüze asacağım. Çok katlı bina isteyenlere o fay hatlarını göstereceğim. Git oraya bak ondan sonra iste diyeceğim.  Bedeli ne olursa olsun bunun karşısında duracağım. Göz göre göre insanımızı tehlikeye atmanın anlamı yok” dedi.

BİNALARDA İZOLATÖR ZORUNLU OLACAK

Başkan Zeybek, şehirde yapılacak yüksek binalarda deprem güvenliği açısından izolatör sisteminin zorunlu hale getirilmesi için çalışma başlatacaklarını açıkladı. Binaların yükseklik sınırı ile ilgili de görüşlerini aktaran Başkan Zeybek kesinlikle deprem izolatörü şartı getirilecek diyerek; “Birinci Organize sanayi bölgesinde çok katlı yapıların olduğunu bundan sonraki süreçte de o bölgede asla Deprem izolatörü olmayan bina yaptırılmayacağını vurguladı. Zeybek Başkan Deprem izolatör şartını da hayata geçireceklerinin altını çizerek; “ Kesinlikle deprem izolatörü konmadan o bölgeye ruhsat vermeyeceğim. Bunu da böyle bilsinler. Şart olarak getireceğiz. Mutlaka deprem izolatörü koyacaklar” ifadelerini kullandı. >>ODAK HABER MERKEZİ

#mehmetzeybek #afyon #odakgazetesi #deprem #belediyemeclisi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
1 Haziran’a kadar devam edecek
1 Haziran’a kadar devam edecek
Başkan Zeybek’den Demir’e yeni görev
Başkan Zeybek’den Demir’e yeni görev