Advert

Depremin yaraları sarılıyor

AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay düzenlediği basın toplantında gündemi değerlendirdi. Burada konuşan Başkan Uluçay, “Depremin hemen akabinde 140 kişilik ekiple bölgeye gıda, giyecek, onlarca iş makineleri ve arama kurtarmada ekipleri götürdük” dedi

Depremin yaraları sarılıyor
Depremin yaraları sarılıyor Admin
Bu içerik 132 kez okundu.
Haberin galerisi için tıklayın!

Deprem bölgesinde yaptığı çalışmalarla dikkat çeken AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, Hatay dönüşü dün bir basın toplantısı düzenleyerek gündemi değerlendirdi.  Toplantıya İl Başkan Yardımcısı Yakup Yılmaz, Kadın Kolları Başkanı Ferda Ertürk, Gençlik Kolları Başkanı Ethem Karahan ve Merkez İlçe Başkanı Ziya Coşkun Karadeniz katıldı. “Ülkemizde 6 Şubat 2023 tarihinde 11 ilimizde meydana gelen yüzyılın afeti diye adlandırdığımız deprem sadece 11 ili değil hepimizi yaktı” diyerek sözlerine başlayan Başkan Uluçay şöyle dedi; “Depremin ilk gününde teşkilatımız ve belediyelerimiz başta olmak üzere, gönüllü vatandaşlarımız ile birlikte deprem bölgesine gıda, giyecek ve arama kurtarmada görev yapacak ekiplerin organizasyonunu yaptık. Genel Merkezimiz tarafından bize il olarak Hatay ili verildi. Biz de bölgemizde il başkanlığımız, milletvekillerimiz, merkez ve 17 ilçe teşkilatlarımız, belediyelerimiz ile birlikte arama kurtarma ekiplerinde görev yapmak isteyen vatandaşlarımızı yanımıza alarak bölgeye hareket ettik.

 140 KİŞİLİK EKİP OLUŞTURDUK

Aşevi kurmak için ekipman ayarladıklarını vurgulayan Uluçay, “Ayrıca bölgede arama kurtarma ekibine lazım olacak iş makinelerini de beraberimizde götürdük.  Topladığımız yardımlarımızı sevkiyata başlayarak orada Kırıkhan’da tespit ettiğimiz bir alanda Kriz Koordinasyon merkezi oluşturduk. Burada aşevi kurarak günde 3 öğün yemek ve 24 saat sıcak çorba ile depremzede vatandaşlarımıza destek vermeye başladık ve halen devam ediyoruz. Bununla birlikte 500 adet çadırı 10 ayrı çadırkent bölgesinde kurarak depremzede ailelerimize teslim ettik. Elektrik, su ve ısınma sistemlerini de cumhur ittifakı ortağımız MHP Şuhut ilçe başkanımız Abdullah Zeybek ve ekibiyle birlikte yaptık. Kendilerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. 22 Şubat 2023 Çarşamba günü ise teşkilat mensuplarımızdan ve belediye başkanlarımızdan, İGM başkanı ve üyelerimizden oluşan 140 kişilik ekip ile birlikte tüm mahalle ve köylere yardım paketi dağıttık ve diğer ihtiyaçlarını karşıladık. Bugün de orada nöbet usulü il başkan yardımcılarımız ve belediyelerimiz çalışmakta ve faaliyetlerini sürdürmektedir. Bizler de ara ara giderek çalışmalara destek veriyoruz” dedi.

GÜNLÜK 20 BİN KİŞİYE YEMEK

Uluçay, “Bütün bunlarla birlikte enkaz kaldırma çalışmalarında çok sayıda canımıza sağ ulaştığımız gibi, ulaşamadığımız depremin ilk anında hayatını kaybeden vatandaşlarımız da oldu. Afyonkarahisar belediyemiz depremin ilk gününden itibaren Antakya merkezde 250 personel ile 20 bin kişilik yemek vermeye devam etti. Şu anda yemek ikramı ile birlikte 50 iş makinası ile de enkaz kaldırma çalışmalarına devam etmektedir. Depremzede vatandaşlarımızın evleri yapılana kadar deprem bölgesinde konteynır kentler kurarak Afyonkarahisar AK Parti teşkilatları olarak yine depremzedelerimizin yanında olacağız. Ayrıca şehrimize misafir olarak gelen depremzede kardeşlerimize de teşkilatlarımız ile birlikte ziyaret ederek ihtiyaçlarını karşılamaya devam ediyoruz.  Öte yandan yaptığımız çağrı ile onlarca iş makinesini depremzedelerimizin hizmetine sunarak destek veren, gıda ve ihtiyaç maddeleri ile depremzedelerimizin imdadına yetişen, hayırseverlerimize, ilçe başkanlarımıza, belediye başkanlarımıza, il genel meclis başkanımız ve üyelerine, belediye meclis üyelerine, şu anda Hatay’da çalışmalarını sürdüren il başkan yardımcılarımıza, yönetimimize çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

309 BİN KONUT YAPILACAK

Şu anda hükümetin ilk çalışmalara göre bölgenin toplamında 309 bin konut yapacağını vurgulayan Uluçay, “Ancak hasar tespit çalışmaları bittiğinde bu rakamlar daha da yükselecektir. Mart ve Nisan aylarında 234 bin konutun daha inşa safhasına geçmiş olmakla birlikte 75 bin 681 de köy evi inşa edilecektir. İlk kazmanın vurulduğu kalıcı konutlarımızı tamamlayana kadar hiçbir vatandaşımız mağdur edilmeyecek, konteynerlerden sonra prefabrik ve yığma yapılara yerleştirilecektir. Öte yandan hükümetimiz sadece geçici barınma alanları değil, geçici iş yerleri de kurarak esnafımızı mağdur etmeyecek, ticari hayatın devamlılığını sağlayacaktır.  Depremden etkilenen kardeşlerimizin ne ihtiyacı varsa hepsine yetişiyor ve yaralarımızı birlikte sarıyoruz!” dedi. Uluçay, “CHP Genel Müdürü son günlerde yine kolpa yapmaya başladı. Hatay’da kurdukları tuvaleti iki gün işletemeyen, temizleyemeyen acizler, çıkmış ülkedeki tüm çadırları almaya hazırlarmış. Hayırdır? Sizi tutan mı var da almıyorsunuz? Ülkenin en büyük şehirlerinin belediyeleri sizde değil mi? Ver talimatı çadır alsınlar. Tüm Bölgelere hizmet edebilecek makine ekipmanları varken sadece küçük bir bölgede bile yeterli hizmeti veremeyen belediyelerinizle mi siz hizmet edeceksiniz. Gerçekten muhalefet dışında hiçbir faaliyetiniz olmadığını bir kez daha görmüş olduk. Çünkü içinizde insana hizmet etme diye bir duygunuz yok maalesef” dedi.

VEBALİ KİMDE OLACAKTI?

Uluçay, “Değerli basın mensupları 2015-2023 arasında 7 bin 91 kentsel dönüşüm davası var. Bu davalar kentsel dönüşümü maalesef yavaşlatırken 2012 de çıkan yasayla atılması hedeflenen adımlar da atılmadı. CHP 2012 de çıkarılan yasayı 116 milletvekilinin imzası ile iptal için Anayasa Mahkemesi’ne götürdü. Bugün bu deprem burada olsaydı kentsel dönüşüm planlanan alanlar içerisinde hayatını kaybedenlerin vebali kime olacaktı? CHP milletvekili çıkmış ‘Buralarda evi arsası olana bedelsiz konut vereceğiz.’ Nasıl yapacaksınız?  Mecidiye’ye 100 katlı gökdelenler yapıp binlerce yıllık şehrimizi öldürmeyi mi hedefliyordunuz?” diye sordu. 

HANE BAŞINA 8 ÇİVİ DAĞITMIŞLAR

Bir hatırlatma yapan Uluçay, “11 ilimizde yaşanan deprem sonrası ailelere evlerini 1 yılda teslim edeceğini açıklayan hükümetimizi eleştiren CHP'nin, tek başına iktidar olduğu 1939 Erzincan depremi döneminde depremzedelere 8'er çivi yardımda bulunduğu ortaya çıkmıştır. Deprem ile ilgili konuşacak ne tek kelimesi vardır, ne de yorum yapmak hadlerine değildir. Şimdi çok fakirdik o zaman diyecekler. Başka zaman sorsak o dönemde  “10 yılda yüzlerce fabrika açıldı, devrimlerle memleket refah gördü zenginleşti” diyecekler” diyerek tepki gösterdi.  Uluçay, “Değerli basın mensupları ülke olarak; tarihin en büyük felâketlerinden birini yaşarken, birtakım çıkar gruplarının yine boş durmadığı, spor camiaları ve tüm kulüpler tek yürek olurken, birilerinin maksatlı provokasyonlara giriştiği görülmektedir. Depremin ilk gününden itibaren kirli bir oyun tezgâhlayan ve Zillet İttifakı’nın taşeronluğuna soyunan tribün simsarları futbol sahalarını siyaset arenasına çevirmeye çalışarak adeta milli iradeye saldırmışlardır. Spor sahaları siyaset alanları olmadığı gibi, spor müsabakaları da siyaset üretme merkezleri değildir. Sporu siyasete alet etmenin birlik ve beraberliğe ket vurmaktan başka bir neticesi de yoktur. Kulüpler yöneticilerin malı değil, taraftarlarındır” diye konuştu. Toplantı soru cevap şeklinde devam etti. >>ODAK HABER MERKEZİ

 

#afyon #hüseyinceylanuluçay #deprem #aşevi #odakgazetesi
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
1 Haziran’a kadar devam edecek
1 Haziran’a kadar devam edecek
Başkan Zeybek’den Demir’e yeni görev
Başkan Zeybek’den Demir’e yeni görev