Güncel
Giriş Tarihi : 25-05-2023 15:56

Güneş doğacak mı?

Yağışların azalması ile birlikte geçtiğimiz aylarda kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya gelen Türkiye için şehirler bazında su kullanımına birçok kısıtlama getirilmişti

Güneş doğacak mı?

Özellikle Marmara, İç Anadolu, Güney Doğu Anadolu bölgeleri için kuraklık tehlikesi öngörülürken İstanbul'daki barajların doluluk oranı da son 10 yılın en düşük seviyelerinde seyretmesi araştırmacılar tarafından kuraklık riskinin artmasının en önemli göstergesi olarak gösterilmişti. İklim değişikliğinin etkilerinden biri olan kuraklık özellikle kış aylarındaki yağışların azalması sebebiyle Türkiye’de büyük bir risk haline gelmişti.

Meteorolojinin verilerine göre Ege Bölgesi’nde; bölgenin yağışlarda normaline göre yüzde 24, geçtiğimiz yıla göre ise yüzde 16 azalma gerçekleşti. Geçen yıllarda Prof. Dr. Şükrü Ersoy, küresel iklim değişikliğinin, dünyayı olduğu gibi Türkiye'yi de tehdit ettiğini, buna bağlı olarak önümüzdeki yıllarda ani yağışlar ve sıcaklıkların daha da artacağını belirtmişti. Kış aylarında yağış oranlarında ciddi bir azalma olan Afyonkarahisar, Mayıs ayında ciddi bir artış yaşadı. Bu artışlar ile birlikte tarımda kuraklık nedeniyle problem yaşayan çiftçiler de bir sevinç yaşadı.

Yağışların yoğunluğu nedeniyle Afyonkarahisar’da evlerde su baskını, trafik kazaları ve trafikte aksamalar gibi birçok sorun yaşandı. Bu sorunlar nedeniyle Afyonkarahisar halkı yağmurların ne zaman sona ereceğini merak ediyor.

Meteorolojinin verilerine göre Haziran ayında sıcaklığın artması ve havaların güneşli olması bekleniyor.  HABER: ALİ KÜÇÜKKARTAL

 

ODAK GAZETESİODAK GAZETESİ