Güncel
Giriş Tarihi : 27-07-2022 09:29   Güncelleme : 27-07-2022 13:14

KAYIP KAMYONLAR NEREDE?

​Elazığ’dan Afyonkarahisar’a kamyonlarını kiralayan iş insanı Serdar Saydam, iddiaya göre kiralık verdiği kamyonlarının bir anda ortadan kaybolması ile hayatının şokunu yaşadı

KAYIP KAMYONLAR NEREDE?

İlginç olay Afyonkarahisar’da meydana geldi. İddiaya göre, Elazığ nüfusuna kayıtlıİş İnsanı Serdar Saydam, bir aracı vasıtasıyla Afyonkarahisar’da iş yapan Abdullah K.’ya kamyonlarını kiraladı. Kiralama süresi biten kamyonlar için yeniden kontrat yapmak isteyince araçların kaybolduğunu fark eden Saydam, haftalardır kamyonları aradığını ancak hiçbir şekilde bulamadığını belirtti. Adli mercilere gerekli şikayetleri yaptığını dile getiren Saydam medya aracılığıyla da sesini duyurmak istediğini ifade etti.

Elazığ’da başlayıp Afyonkarahisar’a uzanan Kayıp Kamyon vakasında iddialara göre kamyonlarını çalıştırması için verdiği şahsın ortadan kaybolması sonucu kamyonlarına ulaşamadığını belirten Saydam“İsmim Serdar Saydam. Elazığ’da ikamet ediyorum. Ben uzun süredir kamyon işi ile uğraşıyorum. Mağduriyetim birine birinin referanslı ile iki tane kamyon vermemle başladı. Şuanda kiraladığımız kamyonların akıbeti belli değil. Verdiğimiz kişi ortada yok ve verdiğimiz kişi hakkında pekiyi şeyler söylenmiyor kötü niyetli bir insan olduğunu duyuyoruz. Şahsın Afyonkarahisar’da ikamet ettiğini biliyoruz. Benim ilk başta araştırmamamın sebebi referansının iyi olması benim gibi bir meslektaşımın bana önermesiydi. Sonradan gereken bütün başvuruları yaptığımız halde bir sonuca varamadık. Şuanda kamyonlarımızın akıbetinin ne olduğunu bilmek istiyoruz” dedi. Adli mercilere gerekli başvuruları yaptıklarını ifade eden Saydam “Yakalanma kararı var araçların. Bekliyoruz ama kamyonlarımızla ilgili en küçük bir haber yok” diyerek maddi anlamda büyük zararda olduklarını kaydetti.

“ELİMDESÖZLEŞMESİ VE SENEDİ VAR”

Kiraladıkları dört kamyonun bir anda ortadan kaybolduğu olayda kamyonların sahibi Saydam ve diğer mağdurlar ellerinde ıslak imzalı sözleşme olduğunu ifade ettiler. Saydam konuşmasının devamında“Sözleşme Abdullah K. diye birinin adına yapıldı. Elimizde ıslak imzalı mevcuttur. Senedi var elimizde. Her şeyin normali neyse biz o şekilde yaptık. Bizim amacımız biran önce kamyonların nerede olduğunu öğrenmek. Biz parçalanmasından falan korkuyoruz ya da plakanın şase numarasının değişmesinden korkuyoruz. Biran önce yapılmasın diye gören varsa duyan varsa bize bir bilgi versin istiyoruz” diyerek kayıp kamyonların parçalanmasından duydukları korkuyu dile getirdi.

Araç plakalarının açık bir şekilde belirtilmesini isteyen mağdurlar HTS geçişlerinde; üç yüzün üzerinde geçiş kaydı görünmesine rağmen kamyonların bir türlü bulunamadıklarını ifade ettiler. Saydam, “ 23 *** 3263/2532 Ford Cargo 2012 model diğeri de 23 *** 742/ 3536 Ford Cargo 2012 model yani onun dışında Medet Amca var işte bize referans olan onunda 2 tane 302 U var Mercedes marka dördü de şuanda bu kişinin bu kamyonları ne yaptığına dair hiçbir fikrimiz yok…” diye konuştu.

“CEZA EVİNDE OLMASINI KULLANDI!”

Kamyonları verdiği şahsa güçte olsa kendi imkanlarıyla ulaştığını belirten Saydam kiralayan şahsın kamyonların kaybolmasını yanında çalıştırdığı şoförünün üzerine attığını belirtti. Saydam açıklamasında “Bize şoförünün ne yaptığını bilmediğini, şoföründe cezaevinde olduğunu söyledi, beklide o çocuğun ceza evinde olmasını kullandı.  Sonuçta benim muhatabım Abdullah K’dır. Ben onu tanırım başkada biriyle herhangi bir sözleşmem, verilmiş bir sözüm yok. Direk ben ona verdim onunla muhatabım. Medet abi buraya kontrat yenilemeye geldi. Kamyonları göremediğini söyleyince iki gün burada kaldı. Üçüncü gün bende şüphelenip geldim. Bize kamyonların Afyonkarahisar’da ki şeker fabrikasında çalıştığını söyledi. Şu anda ne şeker fabrikasında kamyonlar çalışmış nede Afyon civarında bu kamyonlar var.”diyerek kayıp kamyonlarını bir an evvel bulmak istediklerini kaydetti.

ŞEHİR ŞEHİR ARADILAR!

Kamyonların kaybolmasının ardından sektörel anlamda Türkiye’de nerede bir şantiye ya da kamyonların çalışabileceği bir iş varsa karış karış aradıklarını ifade eden Saydam, kiraladıkları kamyonların hiçbir şekilde sözleşmede yer alan işte çalıştırılmadığını belirtti. Saydam konuyla ilgili olarak“Akıbeti hiç belli değil, gören duyan yok. Biz yaklaşık 40 gündür çok yer gezdik her yere gittik. Mardin’de sınır kapısına kadar gittik, Aksaray’a gittik İstanbul dediler İstanbul’a gittik başka bir yerde dediler” dedi. Kısa sürede ayak basmadıkları şantiye kalmadığını ifade eden Saydam “Adam gönderdik Tunceli Kurümir’e gittik, Elazığ’da Kovancılar ilçesi var oraya gittik yani birçok yer gezdik. Şuanda Türkiye’nin her tarafını geziyoruz. En azından belki kurtarırız belki gören vardır belki duyan vardır diye geziyoruz. Bizim buraya gelme sebebimiz o en azından biri görmüştür, duymuştur bir bilgisi vardır bize bir haber verir diye umutla bekliyoruz” diyerek mağduriyetlerini dile getirdi.

“BU ADAMA DİKKAT EDİN”

Şahısla olayın akabinde yüz yüze görüşemediğini ve kendisinden kaçtığını iddia eden Saydam, iddiaların odağında yer alan Abdullah K.’ın kendileriyle görüşmekten sürekli olarak kaçındığı bilgisini aktardı. Saydam“Bize sürekli dışarıda olurum, Batum’da olurum diye söyledi. Ama telefon sinyallerinde Afyonkarahisar’da olduğu savcılık tarafından bize söylendi. Yani bu adam Afyon’da iken bize dışarıda olduğunu söyledi. Adam profesyonel bu işte hiçbir iz bırakmadan devam ediyor. İnşallah başkalarının canını yakmaz. Bu adama dikkat edin diyorum. İnşallah ne suçu varsa çeker. İnşallah biran önce kamyonlarımızı bulup bize teslim edilmesini akıbetini öğrenmek istiyoruz” dedi. Saydam aktardığı bilgilerin yanında kaybolan kamyonlarından dolayı şu anda dört milyon lira zararda olduğunu ve her geçen gün bu zararın büyüdüğünü dile getirdi. Mağdur olduklarını dile getiren Saydam yirmi beş yıllık emeklerinin birkaç ay içerisinde çöp olduğunu ifade etti.

“HABER MERKEZİ OLARAK ABDULLAH K’YA ULAŞTIK”

Kayıp kamyon olayında iddiaların hedefinde ki isim olan Abdullah K.’ya Odak Haber Merkezi olarak söz konusu olayı sorduk. Olayın kendisiyle hiçbir ilgisi olmadığını ifade eden Abdullah K. söz konusu olayla ilgili adli mercilere gerekli ifadeyi verdiğini belirtti. Kamuoyunun aydınlanması adına iddialara cevap vermek istediğini belirten Abdullah K. kamyonları kiraladığını doğrularken araçların sahada sorumlu olan arkadaşının ilgilendiğini kendisiyle kar ortağı olduğunu belirtti. Araçlar ortadan kaybolduktan sonra Serdar Bey’e durumu ifade ettiğini ve mağduriyet oluşmaması için her yere baktığını dile getirdi. Abdullah K. ayrıca konuyla alakalı olarak hukuki sürecin devam ettiğini ve iddia edildiği gibi araçların saha çalışması için kiralandığını sözleşmede şeker fabrikasında çalışacak şeklinde belirtilmediğini de ifade etti. Açıklamasının devamında geçtiğimiz haftalarda Serdar Saydam ve beraberindeki kişilerle İmaret Camii dolaylarında karşılaştıklarını kendisini ve ailesini kamyonları bulacaksın şeklinde tehdit ettiklerini konuyla alakalı olarak ilgili adli mercilere durumu aktardığını da ifade etti. Abdullah K. “Ben ve ailem her gün bu şahıslar tarafından başka başka numaralardan aranıyorum. Atılan iftiraların hiç birisini kabul etmiyorum gerekli işlemi adli merciler zaten yapacaktır. Serdar Bey’in ben de bir aylık alacağı vardı ve ben araçlar kaybolduğu için bu bir aylık ödemeyi yapamadım bundan dolayı da Serdar Bey bu şekilde bir yol izlemiş olabilir” dedi.

Abdullah K. kayıp kamyonlardan dolayı kendisinin de mağdur olduğunu dile getirirken yanında çalışan şoförünün şu anda başka bir suçtan cezaevinde olduğunu ve şantiye de yetkili kendisi olduğu için kamyonların kaybolmasıyla alakalı olarak kendisinin hiçbir bilgisi olmadığının da altını çizdi.  ODAK HABER MERKEZİ

ODAK GAZETESİODAK GAZETESİ