EĞİTİMDE AKSAMA OLMAYACAK

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, çevrim içi düzenlenen "Yarıyıl Tatili Dönemi Mesleki Çalışma Programı" açılışında Covid-19 ile ilgili sürece dikkat çekerek konuşma yaptı

EĞİTİMDE AKSAMA OLMAYACAK
EĞİTİMDE AKSAMA OLMAYACAK Admin
Bu içerik 34 kez okundu.

Yaptığı konuşmada öğretmenlerin, yeni tip Covid-19 salgını sürecinde öğretmek için öğrenme konusunda büyük çaba sarf ettiklerini belirterek bu süreçte velilerle daha aktif ve daha verimli iletişim içinde olduğunu söyledi. Selçuk, öğretmenlerin dijital yeterliklerini geliştirdiğini ve ekranlara alışıp onu her zamankinden daha etkin kullandığını dile getirerek sürecin birçok ülkeden daha başarılı şekilde yürütüldüğünü ve öğretmenlerin üzerine düşen sorumluluğu fazlasıyla yerine getirdiğini vurguladı. 15 Şubat Pazartesi itibarıyla yeni bir dönemin başlayacağına işaret eden Selçuk, salgının en kısa sürede engel olmaktan çıkmasını ve okulların açılmasını dilediğini ifade etti.
 YENİ YOL HARİTAMIZ BELİRLENİYOR
Salgın ile ilgili tüm ihtimalleri hesaplayarak ve gerekli tedbirleri alarak öğretmenler ile çocukları en güvenli şartlarda sınıflarda buluşturmak için çabaladıklarını anlatan Selçuk, şunları kaydetti: "Temel gayretimiz ve ilkemiz, deneyimlerimizin de ışığında, kontrollü şekilde yüz yüze eğitime geçmek. Salgının seyri nedeniyle tüm sınıfların aynı anda ve tam zamanlı olarak yüz yüze eğitime geçmesi, kısa vadede mümkün görünmüyor. Dolayısıyla biz yaş gruplarının taşıdığı riskleri, pedagojik gelişimleri, 7 ve 10. sınıflar gibi hiç açılmamış sınıfları, sınav ve staj durumu gibi çeşitli ve öncelikli etkenleri dikkate alarak planlamalarımızı yaptık. Salgının şartlarına göre en güvenli ve faydalı uygulamayı yürürlüğe koyacağız birlikte. Ayrıca bu dönemde oluşan öğrenme kayıplarını tespit ediyoruz. Bu kayıpları gidermek için öğrencilerimize gerekli desteği vermek üzere planlamalarımızı tamamladık. Yakın bir zamanda bu konudaki yol haritamızı sizlerle paylaşacağız."
 
10 AYDA 10 BİN DERS VİDEOSU HAZIRLADIK
Selçuk, öğretmenlerin aktif kullanımı dolayısıyla günde yaklaşık 3 milyon canlı dersin yapıldığı EBA'nın, dünyada eğitim kategorisinde en çok ziyaret edilen web sitesi hâline geldiğini belirterek "Milyonlarca çocuğunuza bu kanaldan ulaştınız, bu konuda dünyaya hep birlikte örnek olduk." dedi. Selçuk, öğretmenlerin bireysel ve mesleki gelişimleri konusunda azim ve çaba gösterdiğini de dile getirerek "1 milyon 373 bin 454 öğretmenimiz bu eğitimlere katıldı. Eğitimlerin uzaktan oluşu, bu süreçte bizlere avantajlar da sağladı. Yüz yüze eğitime kıyasla çok sayıda öğretmenimiz farklı eğitimlere katılma imkânı buldu, kendini geliştirdi, uluslararası geçerliliği olan sertifika sahibi oldu. Yarıyıl tatili ve 8-12 Şubat'ta mesleki çalışma döneminde 40 mesleki gelişim eğitimini uzaktan eğitim sistemi üzerinden 400 bin öğretmenimizin başvurusuna açtık. Çağın gereklilikleri, şartların doğurduğu ihtiyaçlar, sizlerin beklentileri ve teklifleriniz doğrultusunda eğitimlerimiz artarak devam edecek bilgisini verdi.
 >>ODAK HABER MERKEZİ 

 

Millî Eğitim Bakanlığı Ziya Selçuk Covid-19 Yarıyıl Tatili Dönemi Mesleki Çalışma Programı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadın İşçilerin Kadınlar Günü Kutlandı
Kadın İşçilerin Kadınlar Günü Kutlandı
Nağ Mağlup Lideri Devirdik
Nağ Mağlup Lideri Devirdik