Erken teşhis önemli

AFSÜ Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Uzmanı Dr. İbrahim Eker, 15 Şubat Çocukluk Çağı Kanseri Günü dolayısıyla açıklamalarda bulundu

Erken teşhis önemli
Erken teşhis önemli Admin
Bu içerik 45 kez okundu.

Çocukluk çağı lösemilerinin, çocukluk çağında en sık görülen kanser türü olduğunu belirten AFSÜ Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Uzmanı Dr. İbrahim Eker, lenf bezi kanserleri ve merkezi sinir sistemi tümörlerinin, lösemileri takip ettiğini söyledi. Çocuklarda görülen kanserlerin; tip, tedaviye yanıt ve sağ kalım açısından erişkin kanserlerinden farklılık gösterdiğine dikkat çeken Dr. Eker, çocukluk çağı kanserlerinin neden sonuç ilişkisinin erişkinlerde görülen kanserler kadar net olmadığını ve bilinen bir tarama programı bulunmadığını kaydetti.

DİKKATLİ OLUNMALI

Dr. Eker şöyle konuştu, “Sağlam çocuk takiplerinin düzenli olarak yapılması; ailelerin ve çocukları takip eden hekimlerin dikkatli olmaları, çocukluk çağı kanserlerinin erken teşhisi, tedavide başarı oranını yükseltir. Belli başlı belirtiler şunlardır: İştahsızlık, kansızlık, hızlı kilo kaybı, kemik ağrıları, boyun, koltuk altı ve kasık bölgesinde lenf bezelerinde şişlikler, dengesizlik, yürüme bozukluğu, görme bozukluğu, göz bebeğinde parlaklık, gözde kayma, cilt altında kanamalar, burun ve diş eti kanamaları, başka nedenlerle açıklanamayan ateş, iltihap tedavisine rağmen devam eden öksürük, nefes darlığı, idrarda kan, idrar ve dışkılamada zorlanma. Bu gibi belirtilerin varlığında dikkatli olunmalı ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Yıllar içinde çok disiplinli tedavi yaklaşımlarının gelişmesi ile kemoterapi, radyoterapi ve cerrahideki gelişmeler ülkemizdeki çocukluk çağı kanserlerindeki sağ kalım oranlarının artmasını sağlamıştır” dedi.

ÜST DÜZEYDE HİZMET

Üst düzey hizmet verdiklerini dile getiren Dr. Eker, “AFSÜ de çocuk hematoloji ve onkoloji uzmanı 4 öğretim üyemizin yanı sıra çocuk sağlığı ve hastalıkları yan dalları, laboratuvar branşları, radyasyon onkolojisi, nükleer tıp ve cerrahi branşlardaki onlarca hekim, hemşire, sağlık çalışanı ve idari personelimiz ile çocukluk çağı kanserlerinin tanısını ve kemik iliği nakli dâhil tedavisini, çağın gerektirdiği son teknoloji ve bilimsel altyapı ile gerçekleştirebilen nadir merkezlerden biridir. Hem ülkemizin her yerinden, hem de ülkemiz dışından merkezimize başvuran çocuk kanser hastalarımıza AFSÜ’de çağın gerektirdiği en üst düzeyde hizmeti verebilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Ulusal verilerin analizlerine göre tüm çocukluk çağı kanserlerinde 5 yıllık yaşam oranı yüzde 70 civarındadır. Bu sonuç gelişmiş ülkelerde yüzde 70-80’dir. Hedef, yüzde 80’leri yakalayabilmektir. Bunun için ülke çapında çocukluk çağı kanserlerine olan farkındalığı artırma konusunda çabalar sürmektedir. Farkındalığın artması, hastalıkta erken teşhisleri ve tedavi başarısını artıracak, korunma yolları ve belirtileri konusunda ebeveynlerin ve çocukların bilinçlendirilmesini sağlayacaktır. Çocukluk çağı kanserleri konusunda bilinç artıkça ve hekime hızlı ve erkenden ulaşım kolaylaştıkça da tedavi başarısı yıllar içinde yükselecektir.”

AFSÜ Dr. İbrahim Eker 15 Şubat Çocukluk Çağı Kanseri Günü
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Devremülkçülere dev operasyon
Devremülkçülere dev operasyon
Medyayı bilinçli kullanalım
Medyayı bilinçli kullanalım