Düzenlemeye göre, sokak köpekleri önce sahiplendirilmeye çalışılacak ve 30 gün içerisinde sahiplenilmeyen köpekler uyutulacak. Bu süreç, İngiltere'deki benzer uygulamalardan ilham alınarak tasarlandı.

Kayıtları devam ediyor! Kayıtları devam ediyor!

Kanun Teklifinin Ayrıntıları

AK Parti'nin hazırlıklarını tamamlamak üzere olduğu kanun teklifi, başıboş sokak köpekleri için çözüm üretmeyi amaçlıyor. Dünya genelindeki uygulamaları inceleyerek hazırlanan teklifte, sahipsiz köpeklerin uyutulmasına yönelik düzenlemeler de yer alıyor. AK Parti kaynakları, teklifte yer alan bu yöntemin "merhamet koşulları içinde, acısız, iğne kullanılarak" uygulanacağını belirtti.

Süreç Nasıl İşleyecek?

Her belediye, barınaklarındaki köpeklerin fotoğraflarını çekerek internet sitelerinde sahiplendirme ilanları yayınlayacak. Sahiplenme süresi 30 gün olarak belirlenirken, bu süre sonunda sahiplenilmeyen köpekler uyutulacak. Boşalan barınaklara ise sokaktan toplanan yeni köpekler getirilecek ve aynı süreç tekrar edilecek.

Sahiplenilen Köpeklere Çip Takılacak

Sahiplenilen köpeklere çip takılacak ve sahiplenme sorumluluklarının yerine getirilip getirilmediği takip edilecek. AK Parti kaynakları, sokak hayvanlarıyla ilgili bakım, kısırlaştırma ve barınak gibi yöntemlerin yeterli çözüm olmadığını ve mevcut şartlarda sokak köpeklerinin popülasyonundaki artışın önlenemeyeceğini vurguluyor.

Kamuoyu Talebi ve Kanun Teklifinin Sunulması

Sokak hayvanlarıyla ilgili kamuoyundan gelen yoğun talepler doğrultusunda hazırlanan kanun teklifinin, kısa süre içerisinde Meclis Başkanlığı'na sunulması bekleniyor.

Kaynak: Gamze Koçak