Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Marin Yatırım Bankası AŞ, Aytemiz Yatırım Bankası AŞ ve Adil Katılım Bankası AŞ'ye faaliyet izni verdi. BDDK'nin bu kararları, bugün Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, BDDK'nin 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'nun 7'nci ve 8'inci maddeleri kapsamında yaptığı inceleme ve değerlendirme sonucunda, kurucu ortaklar tarafından kurulacak olan yeni bankaların faaliyetlerine izin verildi.

Marin Yatırım Bankası AŞ ve Aytemiz Yatırım Bankası AŞ, kurucu ortaklarının 1 milyar 500 milyon TL sermaye ile kurulmasına onay verilen bankalar arasında yer alıyor. Marin Yatırım Bankası'nın kurucu ortakları Mehmet Koç, Sefa Koç, Noman Tekin, Meltem Süloğlu ve Yavuz Duranoğlu iken, Aytemiz Yatırım Bankası'nın kurucu ortakları ise Aytemiz Finansal Hizmetler AŞ, İsmail Aytemiz, Hüseyin Aytemiz, Ahmet Aytemiz ve Kerem Aytemiz'dir.

Ayrıca, BDDK'nin Dijital Banka Yönetmeliği'nde belirtilen faaliyet esaslarına uygun olarak, Türkiye'de 3 milyar TL kuruluş sermayesiyle Adil Katılım Bankası AŞ adlı bir dijital katılım bankasının kurulmasına da onay verildi. Adil Katılım Bankası'nın kurucu ortakları Ali Emre Ballı, Murat Yönaç, Özberk Çetinkaya, Ali Paslı ve Fahri Akcan'dır.

Akbank’tan tek seferlik 11 bin TL cep harçlığı gibi ödeme! Tek şartı sağlamak gerekiyor Akbank’tan tek seferlik 11 bin TL cep harçlığı gibi ödeme! Tek şartı sağlamak gerekiyor

Bu kararlar, bankacılık sektöründe yeni bir dönemin başlangıcı olarak değerlendiriliyor.

Kaynak: Ahmet Sarlık