Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından düzenlenen ve 3 gün sürecek olan ‘Deprem Gerçeği ve Kentsel Dönüşüm Şurası’, İstanbul’da başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı Şura’nın açılış konuşmasını yapan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Deprem Yasası için yeni yol haritasının belirleneceğini söyledi. ‘Deprem Gerçeği ve Kentsel Dönüşüm Şurası’na sivil toplum kuruluşları, akademisyenler, deprem bilimciler, bilim insanları ve basının yoğun katılım gösterdi. Bakan Mehmet Özhaseki, konuşmasında bilim insanları ve alanında uzman isimlerin katılımıyla 6 ayrı komisyonun gerçekleştirdiği toplantıların, deprem yasasına zemin oluşturacağını ifade etti. Bakan Özhaseki, “Burada yaptığımız çalışmalara yeni fikirler var mı, bu konuda istişare ile geldiğimiz noktaları bir kez daha gözden geçireceğiz. İnşallah ay sonunda yüce Meclisin takdirine sunacağız. Bundan sonra yol haritamızı belirlemiş olacağız” ifadelerini kullandı.

DEPREM RİSKİ ALTINDAYIZ

Bakan Özhaseki, “Topraklarımızın yüzde 66’sı, nüfusumuzun ise yüzde 71’i 1. ve 2. dereceden deprem riski altında. Deprem sebebiyle son 100 yılda toplam 130 bin canımızı yitirdik. Türkiye’nin deprem riskini yüksek seviyede artıran tam üç büyük ve aktif olan fay hattı var. Kuzey Anadolu fay hattı, Doğu Anadolu fay hattı, Ege bölgesindeki fay hattı. Bizim biran önce tedbirimizi almamız icap ediyor.” dedi. Afetlere karşı tek çarenin kentsel dönüşüm olduğunun altını çizen Özhaseki, şu mesajları verdi: “Afetlere karşı çözüm Kentsel Dönüşüm. Türkiye genelinde yaklaşık 6 milyon bağımsız bölüm ise risk altında bulunuyor. 2 milyon bağımsız bölümün acil dönüşmesi gerekiyor. 2012’den bugüne kentsel dönüşüm projeleriyle Türkiye genelinde 2 milyon 200 bin bağımsız bölümün dönüşümünü tamamladık. Şu anda Türkiye genelinde yaklaşık 400 bin bağımsız bölümün dönüşüm süreci devam ediyor.”

İSTANBUL’U DEPREME HAZIRLIYORUZ

“İstanbul’da ise; 2012’den bugüne kentsel dönüşüm projeleriyle bugüne kadar İstanbul’da 800 bin bağımsız bölümün dönüşümünü tamamladık” diyen Bakan Özhaseki, “Şu anda İstanbul’da 170 bin 941 bağımsız bölümün dönüşüm süreci devam ediyor. İstanbul’un dönüşümü için açıkladığımız dört adımlı yol haritamızı uygulamaya devam edeceğiz. Kentsel Dönüşüm çalışmalarımızı daha da hızlandıracağız. Yarısı Bizden kampanyası ile 200 bin konutu dönüştüreceğiz. İstanbul’u depreme hazırlıyoruz. Kentsel dönüşümün üç paydaşı var; Bakanlık, Belediye ve vatandaş. Biz hazırız. Vatandaş istiyor. Ne yazık ki bazı belediyeler hiç. İsim bulmuşlar, kolaycılık, kaytarma, ‘Rantsal Dönüşüm.’ Belediyeler vaat ettikleri dönüşümleri gerçekleştirmeli, vatandaşımız da bu süreci takip etmelidir. Hz. Mevlâna ne diyor ‘Akıl dize vurup dövünmek, sonradan ah çekmek için değil, düşünüp tedbir almak içindir.’ O nedenle şimdiden tedbirlerimizi almamız gerekiyor.” N/S

Islandı ama lezzetinden bir şey kaybetmedi Islandı ama lezzetinden bir şey kaybetmedi