Milliyetçi Hareket Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak ise konuşmasında Türkiye’nin coğrafi, ekonomik ve doğal durumundan dolayı geleneksel yapı meslekler içerisinde tarım ve hayvancılık olduğunu söyledi. Taytak tarım ve hayvancılıkta Afyonkarahisar’ın önemli konumda olduğu ifade ederek şunları söyledi:

“Küçük ailelerimiz köylerde, kasabalarda hem tarıma hem de hayvancılığı devam ettirirler. Afyonkarahisar’ımız da bu anlamda hem tarımda hem de hayvancılıkta önemli bir konumdadır. Veteriner Fakültesi AKÜ uhdesinde çok ciddi çalışmalara imza atıyor. Özellikle küçükbaş ve büyükbaş hayvancılıkla ilgili bu ağıl ve tesislerle ilgili hem milletvekilimizin çalışması hem daha sonra benim de küçükbaş ile ilgili verdiğim projeler var. Bunun dışında yine bölgemizde çiftçi eğitim merkezleri adı altında bir organizasyon yapılması ve orada da gençlerimize sertifika verilerek hayvancılğın bir meslek olduğunu izah ettirmek ve kabul ettirmek gerekiyor. Çünkü şahsın 300 dönümlük yeri var oğluna iş arıyor. Çocuğu babasının mesleğini iş görmüyor. Bunun motive edilerek sertifika verilerek ve eğitilerek yapılacağı inancında Bakanımıza bununla ilgili projemizi verdik. Veterinerler uygulamacıdır. Onlar uygulayarak öğrenirler ve hayatını devam ettirirler. Eğitim araştırma ve uygulama olduğunda kaliteli ve bilgili insan yetişir. Hem teori hem de pratiği beraber yaşadıkları için de işleri kolay çözer.”

MARKA OLDU

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven ise Amanda’nın bir marka olduğunu kaydetti. Parolalarının üretim olduğunu belirten Yurdunuseven, “Afyonkarahisar denilince akla birçok şey geliyor ama en önemlisi de tabi etçilik. Afyonkarahisar İstanbul’un et piyasasının yüzde 20-25’ini karşılıyor. Dolayısıyla burada yaptığımız her yenileme çalışması, her genetikte yaptığımız verimleşme çalışmaları hem Afyonkarahisar ekonomisine hem de ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlıyor. Kaymak denilince akla Afyonkarahisar geliyor. Başka illerde daha fazla manda varlığı olmasına rağmen Afyonkarahisar kaymak konusunda çok önemli bir yere sahip. Mandacılığın hem sütçülük hem de kaymağın kalitesinin arttırılması noktasında ciddi çalışmalar yapılıyor. Gerçekten Amanda markasını Ankara’da görüyoruz. Amanda markalı kaymağı istiyorlar. Amanda marka oldu” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE'YE YAYGINLAŞTIRILACAK

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya ise Afyonkarahisar’ın Türkiye’nin tarım ve hayvancılıktaki en önemli ilk 10 ilinden bir tanesi olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Veteriner Hekim adayı arkadaşlarımızdan istirhamım buralarda zaman geçirmeyi, buralardaki hayvanların başında durmayı, çizmeleri ve tulumları giyip bu işin bizzat başında durmayı sevmelerini önemsiyorum. Sizler ne kadar bu alanda olursanız verim o kadar yüksek olur. Geçen yıl TAGEM Genel Müdürümüze Rektörümüzle beraber gittik. TAGEM Genel Müdürümüz bizi birkaç saat zorladı. Biz burada bu işi en güzel şekilde yapıyoruz ve yapacağız dedik. Hocalarımız bunu burada en iyi şekilde yapıyorlar. Burada bir manda tesisi daha yapıp Türkiye’ye yaygınlaştıracağız. Cumhurbaşkanlığında bir projemiz kabul edildi ama ödeneğini bekliyoruz. Bizim işimiz çok para kazanmak değil, mandaların et miktarını, süt miktarını ve kalitesini geliştirecekler ürettiklerini üreticilere verecekler. Bu şekiller daha kaliteli ve yaygın şekilde hayvancılığı desteklemeyi amaçlıyoruz. Mandanın tesisini yapıp yaygınlaştıracağız.”

ÜRETİMİN ARTMASI GEREKİYOR

Eski Orman ve Su İşleri Bakanı AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu konuşmasında Dünyada şu anda en önemli sektörün gıda arzı ve gıda güvenliği olduğunu belirtti. Türkiye’de hayvancılığın geliştirilmesi gerektiğini söyleyen Eroğlu, şunları söyledi:

“Tarımda ve hayvancılıkta üretimi artırmamız lazım. Bu bakımdan bu tesis çok önemli. Afyonkarahisar’da hayvancılıkta önemli noktada. Şu anda canlı hayvan olarak canlı hayvan değerinde ülkemizde şu anda 7. sıraya yükselmiş. Ayrıca büyükbaş hayvan sayısı 418 bin 493, manda sayısı 6 bin 563, koyunda da 1 milyon 147 bin 294, keçi 111 bin, kanatlı hayvan sayısı da 13 milyon 476 bin 984 adettir. Afyonkarahisar ben üniversitede okurken İstanbul et ihtiyacının yüzde 40’ını karşılıyordu. Şimdi bu oran düştü. Bu oranı arttırmamız lazım. Beyaz ette, sütte ve yumurtada çok önemli bir noktadayız. Ayrıca bal çok önemli. Daha önce ormanlara arıcılar sokulmuyordu. İlk bal ormanını biz Afyonkarahisar’da kurduk. Şu anda yılda 410 ton bal üretimi yapılan il haline geldi. Veteriner Fakültesi de güzel çalışmalar yapıyor. Hayvan Hastanesinin temelini atmıştık. Türkiye’deki en muhteşem Hayvan Hastanesi Afyonkarahisar’da olacak.”

ÜRETİM BÜYÜYOR

Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı ise hem tarımsal üretim hem de hayvansal üretim noktasında Afyonkarahisar’ın gün geçtikçe daha da artan bir ivme ile Türkiye’ye çok fazla ürün sağladığını ifade etti.  Yiğitbaşı, “Bu anlamda şehrimizin daha da ileriye gitmesi için biz elimizden gelen her türlü gayreti ve her türlü çabayı göstereceğiz. Üniversitenin içinde bulunduğu şehrin önemli sektörlerine katkı sağlaması ve bir dinamizm yaratması çok önemli. Şehrin eğitim araştırma ve uygulama imkanlarını da Veterinerlik Fakültesi sağlıyor. Sadece teorik eğitimle halledilebilecek meseleler değil bunlar. Bu anlamda burada hayvanlar üzerinde uygulama yapabilmek, çeşitli araştırmaları daha ileriye doğru süt ve et noktasında verimliliği artıracak yenilikleri üretmek ve çalışmak çok kıymetli. Buradaki tesis bunu sağlayacak. Üniversitenin şehirle ilişkisini, ekonomik sektörlerle ilişkisini güçlendirecek bu tesisin hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

PLAKET TAKDİM EDİLDİ

Açış konuşmalarının ardından AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Prefabrik Koyun Ağılının inşasını gerçekleştiren yüklenici firma temsilcisi Sayın İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Suat Sayın’a plaket taktim etti.

Tören; Veteriner Fakültesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Çiftliği bünyesinde başlatılan revizyon kapsamında tamamlanan ve hizmete giren Küçükbaş Araştırma ve Uygulama Ağılı, Çadır Yem Depoları ve Prefabrik Yem Deposunun kurdelanın kesilmesi ve tesisin gezilmesinin ardından kokteyl ile sona erdi. >>ODAK HABER MERKEZİ

Editör: TE Bilisim