Afyonkarahisar Belediyesi’nin düzenlediği turnuvaya hakemler gölge düşürdü! Afyonkarahisar Belediyesi’nin düzenlediği turnuvaya hakemler gölge düşürdü!

Destine Hatun Kız öğrenci yurdunda yapılan afet farkındalık eğitimi ve yangın tahliye tatbikatı ile deprem anında ne yapılması gerektiğine yönelik eğitim düzenlendi. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) eğitmeni Münircan Karakoç tarafından verilen eğitimler, öğrencilere afetlerle başa çıkma konusunda bilinçli ve hazırlıklı olma bilincini aşıladı.

AFAD uzmanları tarafından verilen eğitimlerde, afet öncesi, afet anında ve sonrasında yapılması gerekenler anlatıldı.  Afet türlerine karşı alınması gereken önlemler, yangın söndürme ve ilk yardım teknikleri, deprem anında güvenli pozisyon alma ve tahliye yollarını kullanma gibi konularda ki teorik bilgileri uygulamalı bir şekilde öğrencilere aktardı.

 Tatbikat sırasında öğrenciler, siren sesini duyduktan sonra afet sırasında yapılması gereken tahliye yollarını doğru şekilde uygulayarak binadan güvenli bir şekilde tahliye edildi. Bu uygulamalı tatbikatlar sayesinde öğrencilere acil durumlar karşısında nasıl hareket etmeleri gerektiği konusunda gerçek hayat deneyimi kazandırdı.

Eğitimlere katılan öğrenciler, uygulamalı eğitimler sayesinde afetlere karşı daha bilinçli ve hazırlıklı olarak acil durumlarda nasıl hareket etmeleri gerektiğini öğrendiklerini dile getirdiler.

İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu ise yaptığı açıklamada bu tür eğitimlerin düzenli olarak yapılmasını, toplumun afetlere karşı daha dirençli ve hazırlıklı olmasına katkı sağlayacağı belirtti.

Kaynak: CEMİLE KAYTAN