Dışişleri Bakanı Hakanı Fidan, 3-5 Haziran tarihlerinde düzenlediği Çin ziyaretinde muhataplarına, Uygur Türklerinin yaşam ve kültürel hakları konusunda dünyada ve İslam dünyasında oluşan algının değiştirilmesinin herkesin lehine olduğu mesajını verdiğini söyledi.

Fidan, Çin devlet kanalı CC TV'de bu ülkedeki temaslarını değerlendirdi.

Bakan Fidan, Çin ziyaretindeki önceliğinin iki ülke arasında ticari işbirlikler başta olmak üzere, siyasi ve diğer alanlardaki ilişkilerin daha ileri taşınması olduğunu belirtti.

Haluk Levent, Gamze Özçelik'e Yapılan Yoruma Sessiz Kalmadı Haluk Levent, Gamze Özçelik'e Yapılan Yoruma Sessiz Kalmadı

Bu, biraz Çin’in lehine işliyor

"Ticari ilişkiler konusunda biliyorsunuz Çin, Türkiye’nin ikinci en büyük ticari ortağı. Şu anda 50 milyar dolara doğru giden ticaret hacmi var iki ülke arasında. Bu, biraz Çin’in lehine işliyor." diyen Fidan, ziyaret kapsamında bunun nasıl daha dengeli hale getirilebileceğine odaklanıldığını belirtti.

Fidan, teklif edilen birkaç konu ve alan olduğunu dile getirerek Çin'in Türkiye'deki yatırımlarının artmasına dikkati çekti.

Turizm, enerji, nükleer enerji ve kıymetli madenlerin değerlendirilmesi hususunda ilgili teknolojilere ilişkin ciddi ortaklık potansiyelinin olduğuna işaret eden Fidan, "Özellikle bağlantısallık konuları, connectivity meselesi de fevkalade önemli." dedi.

Çin'in uzun yıllardır uyguladığı "Tek Kuşak Tek Yol Projesi"ne paralel olarak Türkiye’nin de Orta Koridor Projesi olduğunu hatırlatan Fidan, söz konusu projelerin bir araya getirilmesi ve bağlantılı ilerletilebilmesi konularına da değindi.

Kanayan yara Uygur meselesi

Fidan, Çinli dostlarıyla yaptığı görüşmelerde Uygur meselesine ilişkin, "Özellikle Uygur meselesini bir zenginlik meselesi olarak görüp burada herhangi bir sorun alanı görmeden, buradaki özellikle Uygurların kültürel hakları ve yaşamları konusunda dünyada ve İslam dünyasında oluşan algının değiştirilmesi Çin'in de lehine, bizim de lehimize, herkesin lehine. Dolayısıyla bizim dediğimiz her zaman için şu; biz Çin'in tek Çin politikasını destekliyoruz, toprak bütünlüğünü ve egemenliğini destekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Çin, Gazze konusunda yapıcı bir rol oynuyor

Gazze meselesinde yapılması gereken en acil şeyin, İsrail'in Gazze'de sürdürdüğü uluslararası destekli soykırıma bir an önce son verilmesi olduğunu vurgulayan Fidan, "Bunu durdurmamız gerekiyor, insanlık adına ve behemehal insani yardımların başlatılması gerekiyor. Bu, fevkalade önemli ve bir daha çatışmanın başlamaması gerekiyor. Yerlerinden edilmiş nüfusun kendi yerlerine dönmesi gerekiyor." diye konuştu.

Kaynak: AA