Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; kurumsal altyapısı, tecrübeli personeli ve güçlü makine parkıyla Ülkemizin dört bir yanında milletimizin refah düzeyini artıran yatırımları hayata geçiriyor. DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, son yıllarda DSİ marifetiyle hizmete açılan tesislerin yanı sıra plan ve proje aşamasındaki yatırımlar hakkında da açıklamalarda bulundu; “1954 yılından bugüne, Ülkemizin kalkınması için inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu; başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere, hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede değerlendiren DSİ, son 20 yılda toplam 477 milyar liralık yatırım yaparak 9.585 tesisi hizmete açmış ve aziz milletimizin gönlünde yer edinmiştir” dedi.

SON 20 YILDA 716 BARAJ

DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Son 20 yılda yaklaşık 477 milyar Liralık yatırım yaptık. Bu kapsamda son 20 yılda; 716 baraj, 481 gölet ve bent, 101 yeraltı depolama tesisi, 1.633 sulama tesisi, 318 toplulaştırma projesi, 326 içme suyu ve atıksu tesisi, 615 HES ve 5.395 taşkın koruma tesisi olmak üzere toplam 9.585 adet tesisi hizmete aldık.” İfadelerini kullandı. Afyonkarahisar’a yapmış oldukları DSİ yatırımlarının ayrıntılarına da değinen DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta,“Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 20 yılda Afyonkarahisar’da inşa edilen 86 sulama tesisi ile 711 Bin 36 dekar tarımsal araziyi sulamaya açtık” dedi.

AFYON’A 43 BARAJ VE 25 GÖLET

Tarımın olmazsa olmazı; iklim, toprak ve elbetteki su bakımından verimli bir coğrafyada yer alan Ege, tarımsal üretim potansiyeli bakımından Türkiye'de ilk sıralarda yer almaktadır. Afyonkarahisar’da refah düzeyinin artması için son 20 yılda; 448 adet Tesis ile 6 Milyar 997 Milyon TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Afyonkarahisar’da son 20 yılda 43 baraj ve 25 gölet inşa ettik ve böylece 177 milyon m³ su depolama hacmine ulaştık.” dedi. Afyonkarahisarlı çiftçilerin kendilerine sunulan sulama imkanlarını büyük bir emek ve özveri ile değerlendirdiklerini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Afyonkarahisar’ın su kaynaklarını değerlendirmek için yeni barajlar inşa ediyoruz. Şu anda 8 barajın yapım çalışmaları devam ediyor. Bu barajların tamamlanması ile 23 bin 401 dekar tarımsal araziyi daha sulama suyuna kavuşturmayı hedefliyoruz”

TAŞKIN RİSKİNİ AZALTIYORUZ

Balta, “Ayrıca; Afyonkarahisar’da taşkın riskini azaltmak için son 20 yılda tamamlanan 228 adet taşkın koruma tesisi ile Afyonkarahisar şehir merkezi, 212 adet yerleşim yeri ve 330 bin 985 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 8 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir. Hayata geçirdiğimiz taşkın koruma tesisleri ile taşkın riskini azaltıyor, vatandaşlarımızın can ve mal emniyetini güvence altına alıyoruz.Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında Afyonkarahisar’da 2 adet iş tamamlanarak toplam 291 bin 650 dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapılmıştır. Afyonkarahisar ilinde 13 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır. Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır. Afyonkarahisar’da son 20 yılda 54 Adet içmesuyu Tesisinin işletmeye alınmasıyla yıllık 49,14 milyon m3 içme suyu temin edildiğini ifade eden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, Afyonkarahisar İlimizin her yöresinde, vatandaşlarımıza memba kalitesinde içmesuyu ulaştırılmış ve ulaştırılmaya da devam edilmektedir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Afyonkarahisarlılar için üretmeye ve Egenin parlayan yıldızı Afyonkarahisar’ı su yapıları ile ihya etmeye devam edeceğiz.” dedi. ODAK HABER MERKEZİ

 

Editör: TE Bilisim