Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine en düşük emekli maaşının 10 bin TL olması için çalışmalar yapılmış, Temmuz ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından emekli maaşları güncellenmişti.

TÜİK’in Haziran ayı enflasyon oranını %1.64 olarak açıklamasının ardından SSK ve Bağ-Kur emeklileri de kök maaşlarındaki zam oranını merak etti. 6 aylık enflasyon oranının %24.73 olarak gerçekleşmesiyle işçi emeklilerinin maaşları da %24.73 oranında artış gösterdi.

Kök maaşı 10 bin TL olan emekli vatandaşların güncel maaşları 12 bin 473 TL’ye yükseldi. Aynı şekilde kök maaşı 15 bin TL olan emeklilerin maaşları 18 bin 709 TL’ye, 20 bin TL olanların maaşları 24 bin 946 TL’ye, ve 25 bin TL olanların maaşları ise 31 bin 183 TL’ye çıktı.

Altın fiyatlarında küçük kıyamet yaklaştı! O tarihte gram altın ok gibi uzaya fırlayacak Altın fiyatlarında küçük kıyamet yaklaştı! O tarihte gram altın ok gibi uzaya fırlayacak

EMEKLİ MAAŞLARINDA YAPILAN GÜNCELLEME VE KÖK MAAŞ HESAPLAMA YÖNTEMLERİ

E-Devlet üzerinden kök maaşlarını hesaplamak isteyen vatandaşlar, 4A Emeklilik Aylığı yazarak detay kısmına tıklayıp ”5510 EK 19 Miktar” bölümündeki tutarı 10 bin TL’den çıkararak kök maaşlarını bulabilirler. Alternatif olarak, aylık ödeme tutarını ek ödeme tutarıyla toplayarak da kök maaşlarını hesaplayabilirler. 

Kaynak: GAMZE KOÇAK