Afyonkarahisar’da Anadolu Gençlik Derneği ve AKÜ Mehmet Akif Ersoy Düşünce Kulübü’nün 31 Aralık gecesi Atatürk Kongre Merkezi’nde ortaklaşa tertip ettiği program, Hafız Fazıl Karataş’ın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Programda Mekke’nin Fethi’ni anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı. Eğitimci-Yazar Sıtkı Aslanhan’ın fethin manasını anlattığı programda; ezgiler, marşlar, şiir dinletisi ile katılımcılar büyük coşku yaşadı. Ayrıca program sonunda Siyer-i Nebi sınavında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.

KALPLERİ AÇMAK DEMEK

“Dinimiz İslam, Müslüman olsun ya da olmasın, bütün insanlığa huzuru ve barışı getirebilecek yegâne nizamdır” diyen Anadolu Gençlik Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı Muharrem Coşkun, “İslam haricindeki her nizamın insanlığa verebileceği kaostur, kandır, gözyaşıdır. İslam’ın fetihleri de insanlık tarihi boyunca dünyaya huzur ve barış taşıyarak bir nizam oluşturmuştur. Fetih nedir? Fetih açmak demektir. Kapıları, kilitleri, kilitli kalpleri açmak demektir. Fetih, kalplerin ve kapıların tevhide açılmasıdır. Fetih, bütün sahte ilahlara “la ilahe” demektir. Fetih, kula kulluğa hayır diyerek zalim diktatörlere, zulüm getiren ideolojilere ‘hayır’ diyerek yürekleri âlemlerin Rabbiyle buluşturmaktır” diye konuştu.

HER İNSAN MUHATABIMIZ

Coşkun, “Her insan bizim muhatabımızdır. Müslüman olsun ya da olmasın, her insanın hak ve hukukunu gözetmek bizim sorumluluğumuzdur. Biz Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak bunun derdindeyiz. Biz Önce Ahlak ve Maneviyat diyoruz. İnsanların açlığıyla, yoksulluğuyla, yoksunluğuyla, yolda kalmışlığıyla, acılarıyla, sıkıntılarıyla dertlenmeyen bir ahlak anlayışını kabul etmemiz mümkün değildir. Yardımlaşmayı, paylaşmayı, merhameti, tevazuu, kardeşliği emretmeyen bir maneviyatı kabul etmemiz mümkün değildir. İşte biz Önce Ahlak ve Maneviyat temelinde Yeni Bir Dünya’nın kurulmasının mümkün olduğuna inanıyoruz ve bunun için çalışıyoruz. Gecemiz hayırlara vesile olsun” değerlendirmesinde bulundu.

İNANÇLI VE ÇALIŞKAN BİR NESİL

Eğitimci-Yazar Sıtkı Aslanhan’ın Mekke’nin Fethi döneminden günümüze aile içi iletişim hakkında katılımcılara önemli bilgiler verdiği programda, anne ve babaların çocuklara daha çok zaman ayırması gerektiğini hatırlatarak, “Sadece beden olarak değil, ruh ve gönül olarak da çocuklarınızın yanında olun. Çocuklara başarıyı, parayı, mevkiyi kaybetmemeyi öğretmeden önce sevgiyi, saygıyı, merhameti öğretin” dedi. Eğitimci Sıtkı Aslanhan, anne ve babanın çocuğuna davranışlarıyla örnek olması gerektiğini söyledi. Her ailenin sahip olması gereken sevgi ve saygı atmosferinin sağlıklı bir iletişimle sağlanacağını dile getiren Aslanhan, sevginin sadece sözle değil, tavırla gösterilmesi gerektiğinin altını çizerek aile içi iletişimde samimiyetin öneminden bahsetti. 

KATILIM YOĞUN OLDU

Aslanhan; “İyinin, doğrunun, faydalının ve adaletin yeryüzüne egemen olması için mücahede eden; bilgili, inançlı ve çalışkan bir nesil yetiştirmenin gayretinde olan Anadolu Gençlik Derneği’ne her bir aile gönül rahatlığı ile evlatlarını göndermelidir. Anadolu Gençlik Derneği kendi zamanının tanıklığını yaparak kadim olan iyinin gelenekten geleceğe taşınmasında köprü görevi üstlenmiş bir gençlik yapılanmasıdır” dedi.  Program sonrasında Siyer-i Nebi sınavında dereceye giren gençlere ödülleri takdim edildi. Halkımızın özelliklede gençlerin yoğun katılımı ile gerçekleştirilen programa Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Saadet Partisi İl Başkanı Beytullah Karataş, Refah Partisi E. Milletvekili Osman Hazer, Siyasi Parti temsilcileri, Kurum Müdürleri ve STK Temsilcileri katıldı. ODAK HABER MERKEZİ

 

Editör: TE Bilisim