Dr. Hasan Hacıosman, hijyenik olmayan havuzlardan bulaşan hastalıklar hakkında detaylı bilgi verdi. "Crypto" adlı mikropların uzun süre havuzlarda yaşayabildiğini ve ishale sebep olabildiğini söyleyen Hacıosman, ishalle seyreden Rotavirüs'ün de havuzlardan bulaşabildiğini aktardı. Hijyenik olmayan havuzların neden olduğu bir diğer hastalığın da idrar yolu enfeksiyonu olduğunu kaydeden Hacıosman, bu hastalığın en çok kadınlarda görüldüğünün altını çizdi.

Havuz Temizliğinin Önemi

Dr. Hacıosman, temizliği doğru yapılmayan havuzların tifo, kolera, basilli dizanteri, giardia paraziti ve mantar enfeksiyonların yanı sıra gözde tahrişe ve konjonktiviteye, dış kulak yolu enfeksiyonuna, kadınlarda vajinal mantar enfeksiyonlarına neden olabileceğini belirtti. Özellikle yaz aylarında yoğun olarak kullanılan kalabalık havuzlara dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Havuz Temizliği İçin Alınması Gereken Önlemler

Hacıosman, havuz temizliğinin fiziksel ve kimyasal olarak yeterli sıklıkta yapılması gerektiğini vurguladı. Eğitimli havuz görevlilerinin havuz temizliği ve hijyenini yakından takip etmesi gerektiğini belirterek şu bilgileri paylaştı:

Vali Yiğitbaşı'nın acı günü! Vali Yiğitbaşı'nın acı günü!
  • Klorlamanın yeterli yapılmadığı ve sirkülasyon problemlerinin olduğu havuzlara girilmemelidir.
  • Beden hijyenimize dikkat etmemiz gerekmektedir ve yüzmeden önce herkesin duş alması gerekmektedir.
  • Yüzme esnasında bone takılmalıdır ve havuz suyunu yutmamak gerekmektedir.
  • Mümkünse yetişkinler ile çocuklar için ayrı havuzlar tercih edilmelidir.
  • Havuzdan çıktıktan sonra duş alıp kurulanmalı ve ıslak mayo ile oturulmamalıdır.
  • Havuzdan sonra temiz kıyafetler giyilmelidir. Kullanılan havlular kişisel olmalıdır.

Havuz Hastalıklarının Tedavi Süreci

Havuzlardan bulaşan hastalıkların kalıcı hasar bırakmasa da bazen uzun süren tedavilere ihtiyaç duyulduğunu belirten Hacıosman, "Özellikle Hepatit A gibi virüsler aşılanmamış çocuklara daha sık bulaşmakta ve yine çocuklarda bazen ağır seyredip karaciğer yetersizliği, hayati tehlike oluşturabilmektedir." dedi.

Klorun Yan Etkileri

Dr. Hacıosman, havuzlarda kullanılan yüksek miktardaki klorun cildi tahriş edici etkisinin yanı sıra havuzda uzun süre kalan kişilerde cilt kuruluğu, kaşıntı, gözlerde kızarıklık yaşandığını, astım hastası ya da alerjisi olan kişilerde de nefes darlığına neden olduğunu belirtti.

Artan Vaka Sayıları ve Denetimlerin Önemi

Özellikle yaz aylarında serinlemek amacıyla havuz kullanımı artışıyla birlikte havuz denetimlerinin yeterince yapılmamasından ötürü son zamanlarda havuzlardan bulaşan virüslerin sebep olduğu hastalıklarda vaka artışlarını gözlemlediklerini bildiren Hacıosman, "Bu konuda halkımızın bilinçlendirilmesi ve denetimlerin sıklaştırılması sayesinde havuzdan bulaşan enfeksiyonları kontrol altına alınabileceğini düşünüyorum" önerisinde bulundu.

Havuzlar tehlike saçıyor!

Risk Altındaki Kişiler

Dr. Hacıosman, havuzlardan bulaşan virüslerin her yaş grubunu etkilemekle birlikte daha sık bağışıklığı zayıf olan kişileri (kanser hastaları, kortizon ve immün süpresan tedavi altındaki romatizma ve diğer hastalar, kronik hastalığı olan kişiler) yaşlıları ve çocukları daha yoğun olarak etkilediğini belirtti ve bu kişilere kalabalık ve denetimsiz havuzlara girmemeleri gerektiğini tavsiye etti.

Kaynak: ODAK HABER MERKEZİ