Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde bir açıklama yapan Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, 22 yılda işçilere reform düzeyinde iyileştirmeler sağlandığını belirterek, “Bugünü 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü olarak kutlanmaktayız. Hükümetimiz her zaman çalışanın ve alın terini emeği ile buluşturan işçilerimizin yanından olmuştur. 22 yıllık iktidarımız döneminde işçilerimize reform düzeyinde iyileştirmeler yapılmıştır. Uyguladığı politikalarla 22 yıl önce kayıt dışı ve sigortasız çalışan işçi oranı bugün neredeyse yok denecek kadar azalmıştır. Bir dönemler asgari ücretinde altında çalışan işçilerimiz bugün hak ettikleri ücreti alabilmektedir. 2009 yılında yürürlüğe giren 5892 sayılı yasayla ‘Emek ve Dayanışma Günü’ olarak ilan edilen 1 Mayıs’ın, işçilerin Türkiye ekonomisine ve gelişimine verdikleri katkıyı her daim hafızalarda tutmak ve işçilere AK Parti hükümetlerinin verdiği önemi vurgulamak açısından önemli bir kazanımdır” diye konuştu.

Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, “Emeğiyle hayatını kazanan, alın teriyle geçimini temin eden ve milletçe elde ettiğimiz toplam milli gelire büyük katkılar sağlayan milyonlarca çalışanımızın gururla idrak ettikleri anlamlı bir günün içindeyiz. Helal kazancını elde etmenin arayışında olan ve emeğinden başka herhangi bir gücü olmayan kardeşlerimizin, millet ve devlet hayatında yeri doldurulamaz önem ve kıymeti bulunmaktadır” ifadelerine yer verdi.

Omuz omuza, gönül gönüle! Omuz omuza, gönül gönüle!

Afyonkarahisar Belediyesi’ndeki işçi kıyımına değinen Yurdunuseven, “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutladığımız şu günlerde söylemleri ile işçi haklarından dem vurup mangalda kül bırakmayanlar; yandaşlarına, eş dost ve akrabalarını belediyede konumlandırmak adına mevcut çalışanları işçi hak ve hürriyetine aykırı bir şekilde sürgünlere mahkum etmeyi reva görmüşlerdir. Büro personelini park bahçelerde sürgüne gönderen aynı zihniyet başlarına diktikleri birim sorumlusu ve çavuşlara zulmün önünü açmışlar ve bugün park bahçelerde çalışan işçiler küfür ve hakarete maruz kalarak ne iş nede işçi ahlakına uymayan muamele ve mobbing ile istifaya zorlanmaktadır.  1 Mayıs’ı meydanlarda toplanıp yakıp yıkmaktan ibaret görenlerin işçi haklarından bi haber olduklarını yıllardır çok iyi biliyorduk ancak bu denli zalimce davranacaklarını kestiremiyorduk. Bu zihniyeti bu özel günde bir kez daha kınıyorum.  Bu duygu ve düşüncelerle emeğin ve alın terinin esas alınıp, tüm işçilerin hak ettiği ortam ve koşulda çalışabileceği bir dünya dileğiyle 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlu olsun” dedi.

Kaynak: Ali KÜÇÜKKARTAL