Uzmanlar, istismara uğrayan bir çocuğun tepkilerini anlamanın önemine dikkat çekiyor. Bazı çocuklar öfke problemleri yaşarken, diğerleri içe kapanabilir ve yeme içme düzensizlikleri ile uyku problemleri gibi çeşitli davranışlar gösterebilirler.

istismar

İstismara Uğrayan Çocukların Tepkileri

Uzman Klinik Psikolog Seda Aydoğdu, çocukların istismar durumunda farklı tepkiler gösterebileceğini belirtiyor. Her çocuğun kendini farklı şekillerde ifade ettiğini vurgulayan Aydoğdu, bu nedenle, çocukların yaş dönemi ve kişisel gelişimlerinin tepkileri anlamak için önemli olduğunu ifade ediyor.

Thumbs B C 1A7Ee7D66Ce5Fd2Edafeb1E503Aea1Bf

Tepkilerin Değerlendirilmesi ve Müdahale

Uzmanlar, ebeveynlerin çocuklarının davranışlarını doğru bir şekilde değerlendirmesi ve gerektiğinde profesyonel yardım almaları gerektiğini vurguluyor. İstismar durumunda farkındalık ve eğitimin önemli olduğunu belirten uzmanlar, çocukların duygusal ve davranışsal değişikliklerini dikkatle gözlemlemeleri gerektiğini dile getiriyor.

Çocuklarla İletişim Kurma ve Güven Oluşturma

Çocuklarla iletişim kurmanın önemine vurgu yapan uzmanlar, çocukların kendilerini güvende hissetmeleri ve yargılanmadıklarını düşünmeleri durumunda duvarlarını indirip olayları açıkladıklarını belirtiyor. Oyunlar, resimler, sohbetler ve yürüyüşler gibi etkinliklerin çocukların kendilerini ifade etmelerine yardımcı olduğunu vurguluyorlar.

Seçim sonrası ilk temasta Milletvekilimiz Taytak’ta vardı! Seçim sonrası ilk temasta Milletvekilimiz Taytak’ta vardı!

Thumbs B C 9C727139Ec4B12733Ffea298F6Ac9Ae6

Uzmanlar, çocukların güvenli ve destekleyici bir ortamda büyümelerinin önemli olduğunu vurgulayarak, bu şekilde çocukların kendilerini ifade etmelerinin ve olumsuz deneyimlerini paylaşmalarının daha kolay olacağını belirtiyorlar.