Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, İscehisar ilçesine bağlı Demirli köyü kadınları ile buluştu. Kadınların köylerinden getirdiği yöresel hediyeleri kabul eden Vali Yiğitbaşı, misafirleri ile sohbet etti.

Demirli köyünde yaşayan kadınlarının tamamen doğal ve organik olarak üretilen ürünlerin satışı için yöresel pazar açma istediğini, Vali Yiğitbaşı,  "En önemlisi bizim için üretimin doğrudan alıcıya, aracısız bir şekilde ulaşması. Bunu sağlayabilecek pazarlarda üreticiler yani kadınlar için önemli. Bölgede uygun mekânımız zaten var, inşallah oradaki süreçleri takip edeceğiz ve kaymakamımızla gerekli görüşmeleri yapacağız. Bu mekânın önce satışa uygun bir şekilde dizayn edilmesi hepinize satış tezgâhları planlanması ve sonrasında da orada böyle bir yerin yani pazarın olduğuna dair insanların bilinçlendirilmesi gerekiyor"  sözleriyle taleplerini geri çevirmedi.

O BÖLGEYE KURULACAK

Kurulacak olan yöresel ürün pazarının her şeyden önce bilinmesi gerektiğini kaydeden Vali Yiğitbaşı bunun için Frig Vadisi güzergâhında ayrı bir çalışması yapılması gerektiğini ifade ederek şunları söyledi: "Pazarın isminin biliniyor olması bizler için çok önemli. Bununla ilgili yol güzergâhında yönlendirme tabelaları olabilir, gelip geçen misafirler için. Özellikle hafta sonu çok yoğun oluyor o bölge. Hafta sonu oraya gelenler sizin pazarınızın olduğunu muhakkak bilmeli ve oradan da alışverişini yaparak büyük şehirlerde yaşıyorlarsa özellikle bunlar yani doğal ve yöresel ürünler en çok aranan şeyler."

"ÜRETİCİLERİN VE TÜKETİCİNİN MEMNUN KALACAĞINA İNANIYORUM"

Pazar sayesinde özellikle büyükşehirlerde yaşayan beslenme konusunda önemli kazanım sağlayacaklarına vurgu yapan Vali Yiğitbaşı, "Sosyal medya mecraları üzerinden, online satış yapılıyor mesela ve tüketiciler hiç görmeden alıyor ürünler. Ama sizin oradaki pazara geldiklerinde ürünü görüp, tadını bakarak alacaklar. Bu onlar için çok büyük imkân yani büyükşehirlerde yaşayanlar için çünkü buna ulaşamıyorlar. Ben onun için hem üreticilerin hem de tüketicinin çok memnun kalacağı bir ortam tesis edileceğine inanıyorum, bunun içinde inşallah güzel bir çalışmasını birlikte yapacağız" diye konuştu.

Gerçekleşen ziyarette kadınlar ayrıca Vali Yiğitbaşı'na patik ve eşarpta hediye ederek, geçtiğimiz günlerde geçirdiği cerrahi müdahalenin ardından kendisine geçmiş olsun dileklerini ilettiler. Çekilen fotoğrafın ardından ziyaret sonlandı. >>ODAK HABER MERKEZİ