Ellerinizde ve bileklerinizde uyuşma, karıncalanma veya yanma hissi mi yaşıyorsunuz? Bu semptomlar, Karpal Tünel Sendromu'nun (KTS) belirtileri olabilir. Nöroşirurji Uzmanı Op.Dr.Kerem Bıkmaz, KTS hakkında bilgi verdi.

Karpal Tünel1

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Karpal Tünel Sendromu, medyan sinir üzerindeki bantın kalınlaşması ve tekrarlayıcı hareketler nedeniyle bilekte sinirin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Özellikle 40-60 yaş arası kadınlarda ve ellerini aşırı kullanan meslek gruplarında sık görülür.

Bolvadin’de jandarmadan lokumlu ve çikolatalı denetim Bolvadin’de jandarmadan lokumlu ve çikolatalı denetim

Karpal Tünel3

KTS Belirtileri ve Risk Faktörleri

KTS'nin belirtileri arasında ellerde ve bileklerde uyuşma, karıncalanma veya yanma, gece artan semptomlar, eşyaları düşürme veya tutmakta zorlanma, klavye veya fare kullanırken ağrı yer alır. Risk faktörleri arasında ise hamilelik, şeker hastalığı, tiroid hastalıkları, menopoz, bilek kırıkları veya kaymaları, fazla kilo bulunmaktadır.

Karpal Tünel16

KTS Tedavisi ve Korunma Önerileri

KTS'nin tedavisi cerrahi dışı ve cerrahi yöntemlerle yapılabilir. Cerrahi dışı tedaviler arasında bilek ateli, ilaç tedavisi ve el-bilek egzersizleri yer alırken, cerrahi tedavi medyan sinir üzerindeki baskıyı ortadan kaldırmak için açık veya endoskopik yöntemlerle yapılır.

KTS'ye karşı korunma önerileri ise el bileğini uzun süre bükülü veya gergin tutmamak, avuç içi yukarı bakacak şekilde yük taşımamak, bileği sıkan bantlardan uzak durmak, soğuktan ve vibrasyondan korunmak gibi önlemleri içerir. Ayrıca, çalışma alanını ergonomik hale getirmek, el aletlerini elinize uygun ölçülerde seçmek ve yeni bir işe başlarken ellerinizi yavaş yavaş alıştırmak da önemlidir.

KTS'nin erken teşhisi ve tedavisi çok önemlidir. Bu nedenle, yukarıda belirtilen semptomları yaşıyorsanız bir doktora başvurmanız önerilir.